
Odchudzanie masz w planie? – Ale jak skutecznie schudnąć?
Szukasz potwierdzenia skutecznej diety?
“Jadłam, piłam i znów utyłam – odchudzanie mam w planie”. Ty też możesz powtórzyć za mną to zdanie? A może to Twoje pierwsze odchudzanie? W każdym razie skoro chcesz rozpocząć dietę odchudzającą, to przyda Ci się parę wskazówek. Czasem już sama świadomość, że inni też potrzebują wsparcia na diecie odchudzającej i również szukają porad, działa motywująco. Daje poczucie siły, bo wiemy, że nie jesteśmy sami. A to, że takie porady są poszukiwane, można zobaczyć po ogromie artykułów, programów i książek im poświęconych.
Nie jestem dietetykiem, więc może się nie znam. To dlaczego uważam, że mam prawo o tym pisać? Ponieważ staram się bazować na własnym doświadczeniu. A w moim 50-letnim życiu stosowałam wiele diet odchudzających i obserwowałam odchudzanie innych osób. Wiem też, że chociaż porady dietetyków są cenne i sama chętnie z nich korzystam, to jednak dla wielu osób, samo słowo dietetyk brzmi bardzo poważnie.
Część osób z góry uważa rady dietetyków za formułki nakazujące im, wiele radykalnych zmian w sposobie odżywiania. Takie osoby często chcą konkretów, dowodów. “No dobra będę tak jeść, ale co mi to da? Czy ta dieta naprawdę działa?”. Osoby te wolą korzystać z doświadczeń zwykłych śmiertelników, którzy osiągnęli swój cel i dla których odchudzanie okazało się skuteczne. Często to sukcesy takich osób są dla nich wiarygodne.
Zresztą szukanie potwierdzenia skuteczności nie dotyczy tylko diet odchudzających. Nie wierzymy reklamom i zapewnieniom producentów elektroniki, kosmetyków i wielu innych rzeczy. Szukamy efektów i opinii innych osób, które to wypróbowały. Nie chcemy kupować lub próbować na sobie czegoś, co nie działa. Nie, nie uciekaj, nie będę Ci niczego sprzedawała, swoje doświadczenia z dietą przekazuję bezinteresownie.

Sprawdź czy jestem wiarygodna i skutecznie schudłam
Ale czy jestem wiarygodna? Przecież napisałam na początku, że znów utyłam i odchudzanie mam w planie. Ale to nie znaczy, że nie udało mi się skutecznie schudnąć. Zanim znalazłam moją ulubioną dietę Odchudzanie Na Zawołanie, próbowałam różnych diet. Czasem udawało mi się schudnąć, ale nigdy dieta odchudzająca nie była przyjemnością. Dopiero gdy poznałam dietę ONZ, chętnie zaczynałam odchudzanie, gdy było mi to potrzebne.
Ponieważ postanowiłam pokazać, że z dietą ONZ można skutecznie schudnąć, moje ostatnie odchudzanie opisywałam w pamiętniku diety. W każdej z 15 tur diety pokazywałam jej efekty na wyświetlaczu wagi. Szczegółowo podawałam mój jadłospis diety na każdą turę. Przekazywałam też porady dotyczące diety odchudzającej. Część z nich napiszę też dzisiaj. Jednym poradom poświęciłam już osobne artykuły, do których Cię odeślę, a o innych dopiero planuję więcej napisać. Za czytanie porad i pamiętnika, też nie musisz płacić.
Jeśli Cię zainteresowałam to zapraszam do przeczytania pamiętnika mojej diety, którego czytanie proponuję zacząć od “Pamiętnik odchudzania z dietą ONZ – wprowadzenie i Start!”. A jeśli ciekawość pcha Cię od razu do ostatniej części, bo chcesz dowiedzieć się jak skończyło się to moje odchudzanie i czy warto czytać pamiętnik, to zapraszam do “Efekty odchudzania z dietą ONZ – podsumowanie pamiętnika”.
Nie znasz albo nie pamiętasz diety Odchudzanie Na Zawołanie? Nie szkodzi, żeby ją przypomnieć lub przekazać osobom, które jej nie znają napisałam “Dieta ONZ – ale o co chodzi? Zasady i schemat diety”. Więcej na jej temat znajdziesz w mojej kategorii DIETA ONZ. Muszę jeszcze wspomnieć, że dietę ONZ znam i stosuję od ponad 10 lat. Wracam na nią zawsze, gdy tego potrzebuję i zawsze udaje mi się na niej skutecznie schudnąć.

Czemu znowu odchudzanie mam w planie?
Skuteczne odchudzanie, a utrzymanie osiągniętej wagi, to dwa różne pojęcia. Wprawdzie to jak będzie wyglądało nasze odchudzanie, ma duży wpływ na utrzymanie wagi. Jednak to czy nie dopadnie nas efekt jojo, zależy głównie od tego, jak będziemy jeść po zakończonej diecie. Moje porady na ten temat opisałam w “Koniec diety! I co dalej? – Jak utrzymać wagę i uniknąć jojo?”. Udzielam porad na utrzymanie wagi i tyję? No szok! Uważam, że można trwale utrzymać wagę po diecie, ale mi na tym nie zależy.
Często mówi się, że skuteczna i trwała utrata wagi wiąże się ze stałą zmianą sposobu odżywiania. I że dieta to nie chwilowe odchudzanie. Ale czy właśnie perspektywa całkowitego pozbawienia się na zawsze tego co lubimy, nie zniechęca nas do diety już na początku? Ja chociaż na co dzień stosuję i Ciebie namawiam na zdrowe odżywianie, to zostawiam sobie otwartą furtkę. Zdrowe jedzenie wybieram tak często jak mam na to ochotę, nie chcę się do niego zmuszać. Wolę przeplatać zdrowe odżywianie z niezdrowymi odskokami.
Czasem też potrzebuję zjeść jakieś niezdrowe i kaloryczne “świństwo”. Uważam, że to normalne i ludzkie, dlatego nie będę kłamała, że jem tylko same zdrowe jedzenie i robiła z siebie “dietetycznego anioła”. Pozwalam sobie na to dla przyjemności i zdrowia psychicznego. Wiem, że nawet jeśli trochę przytyję, znów uda mi się schudnąć z moją ulubioną dietą Odchudzanie Na Zawołanie.
Tym razem przez pół roku wróciła mi jedna czwarta ze zgubionych ostatnio kilogramów. A ile to jest obliczysz sobie, gdy poznasz efekty diety. Czy żałuję tych kilogramów? Niekoniecznie, z przyjemnością wspominam “grzeszne podjadanie”, ważne jednak jest zachowanie umiaru i równowagi. Ale muszę jeszcze podkreślić, że bardzo szanuję osoby, które prowadzą tylko zdrowy tryb życia i z jestem pełna podziwu, że potrafią w nim wytrwać, nie zmuszając się do tego.

Rozpoczynając odchudzanie skonsultuj się z lekarzem
To by było tyle tytułem długiego wstępu. Jeśli nadal chcesz czytać moje porady jak skutecznie schudnąć, to zapraszam do pozostania ze mną. Przygotowałam dla Ciebie 21 takich porad i wszystkie sama stosuję. A tak na początek polecę Ci mój artykuł: “Plany, cele i postanowienia – jak planować i realizować”, bo uważam, że tam też znajdziesz porady na skuteczne odchudzanie. Często powtarzam, że najpierw trzeba skutecznie schudnąć, by potem martwić się utrzymaniem wagi, dlatego przejdźmy wreszcie do działania.
Powinnam zacząć od “Kiedy planujesz dietę odchudzającą skonsultuj się z lekarzem. Zrób odpowiednie wyniki badań, by odchudzanie nie zagrażało Twojemu zdrowiu”. No dobra, napisałam tą formułkę, bo czuję się w obowiązku ją napisać. Ale bądźmy szczerzy, pójdziesz do lekarza? Ktoś w ogóle chodzi i pyta czy może rozpocząć odchudzanie? A może się mylę i wszyscy chodzą, tylko ja nie byłam?
Ponieważ na szczęście nie choruję, to zbyt często nie odwiedzam lekarza. Natomiast chudnę i tyję na przemian, bo tak wolę, więc odchudzam się często. Gdybym za każdym razem pytała lekarza o odchudzanie, to w mojej karcie zdrowia, nie byłoby innych wpisów. Oczywiście muszę coś wyjaśnić. Odchudzanie to bardzo ważna zmiana w organizmie i może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie. Jednak wszystko zależy od wyboru diety i sposobu odżywiania zakładając, że na nic nie chorujesz.
Jeśli powiesz lekarzowi, że Twoje odchudzanie będzie polegało na drastycznym ograniczeniu kalorii lub jedzeniu głównie białka, to pewnie lekarz będzie temu przeciwny. Ale jeśli przedstawisz zdrową i dobrze zbilansowaną dietę odchudzającą, a masz chociaż lekką nadwagę, to lekarz na pewno poprze Twoje odchudzanie. A teraz do rzeczy.

Zaplanuj odchudzanie i postaw sobie realne cele
PO CO CI TA DIETA? Na początek zastanów się po co Ci to odchudzanie? Czy naprawdę tego potrzebujesz? Może masz nadwagę, ale w niczym Ci to nie przeszkadza. Nie zagraża zdrowiu i życiu, nie wpędza Cię w kompleksy. Jeśli chcesz schudnąć, bo tak wypada, bo to jest modne, bo myślisz, że inni tego od Ciebie oczekują, to zapomnij o diecie. Robiąc coś pod wpływem presji, a nie dla siebie i tak nie osiągniesz celu.
W JAKIM CELU SIĘ ODCHUDZASZ? Jeśli jednak wiesz, że na pewno chcesz schudnąć to zastanów się, czy cel ma być krótkotrwały, czy to ma być Twoje ostatnie odchudzanie. Gdy Twoim celem jest lato lub jakaś impreza, na której wszystkim mają opaść szczęki, inaczej podejdziesz do diety, niż planując trwałe pozbycie się kilogramów. Motywacja jest ważna, bo od niej zależy Twoje zaangażowanie i chęć utrzymania wagi.
USTAL REALNE CELE. Bądź realistą, ustal ile kilogramów masz do zrzucenia i ile czasu chcesz na to poświęcić. Pogódź się z tym, że jeśli chcesz zrzucić 15 kg w miesiąc, to na pewno się nie uda. Nie katuj się drakońską dietą. Na początek wyznaczaj mniejsze cele i gdy będziesz już blisko przesuwaj granice. Wtedy cały czas będziesz czuć, że wygrywasz i że Twoja dieta jest skuteczna. A to bardzo motywuje.
OBSERWUJ SWOJE CIAŁO. Obiecaj sobie, że w trakcie diety będziesz obserwować swoje ciało. I gdy zauważysz coś niepokojącego, np. pogorszy się stan Twoich włosów i paznokci, to zmienisz dietę lub zakończysz odchudzanie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest ważniejsze od niezdrowej utraty wagi. A wpływ na to mogą mieć restrykcyjne, niskokaloryczne oraz źle zbilansowane diety. Po prostu dbaj o siebie.

Na czym będzie polegało Twoje odchudzanie?
DIETA, CZY ZMIANA NAWYKÓW. Zastanów się, czy to Twoje odchudzanie to ma być konkretna dieta odchudzająca. Może wystarczy Ci tylko zmiana nawyków żywieniowych. Szczerze odpowiedz sobie, co jest Twoją największą słabością, od której tyjesz. Może wystarczy, że chociaż trochę to ograniczysz. Nie odcinaj się od tego całkowicie, bo się zniechęcisz. A może wystarczy zmniejszyć porcje i nie czuć przejedzenia?
NIE REZYGNUJ Z WSZYSTKIEGO CO LUBISZ. Wybierając dietę odchudzającą szukaj takiej, która ma dość elastyczny jadłospis. Zastanów się co lubisz najbardziej i z czego najtrudniej byłoby ci zrezygnować. Od czasu do czasu wprowadź to do diety. Oczywiście nie przemycisz wszystkiego, ale możesz zjadać “rarytasy” w bardziej dietetycznej wersji. Czasem wystarczy niewiele zmienić i nie stracić ulubionego smaku.
WYBIERZ SWOJĄ DIETĘ! Chociaż pisałam, że warto korzystać z doświadczeń innych osób i szczerze polecam Ci dietę ONZ, to nie znaczy, że zadziała ona również na Ciebie. Koleżanka wybrała dietę białkową i schudła, a Tobie białko staje w gardle? Nie stosuj danej diety na siłę, jeśli chcesz skutecznie schudnąć. Wybierz dietę odpowiednią dla siebie, bo to Twoje odchudzanie i to Tobie dieta ma pasować.
POZNAJ ZASADY DIETY. Poczytaj o wybranej diecie odchudzającej zanim ją zaczniesz. Chodzi o to, żeby dieta nie zaskoczyła Cię czymś, czego nie przeskoczysz. Np. dana dieta nakazuje Ci całkowicie zrezygnować z czegoś, bez czego nie potrafisz żyć np. z chleba. Jeśli dieta ma określony jadłospis, przeanalizuj go, czy te dietetyczne posiłki chętnie zjesz, czy raczej będziesz je pomijać, narażając się na głód i frustrację.

Taktyka i pomysł pomogą Ci skutecznie schudnąć
TRAKTUJ ODCHUDZANIE JAKO GRĘ TAKTYCZNĄ. Dieta odchudzająca to mała rewolucja w Twoim życiu i potraktuj ją jako grę. Taktycznie i z pomysłem podchodź do diety. Szukaj zamienników posiłków tak, żeby bardziej Ci smakowały. Baw się ich wymyślaniem i przygotowywaniem. Śmiało używaj przypraw, które poprawią smak i nie tylko: “Przyprawy w diecie – wykorzystaj ich odchudzającą moc!”.
Z GÓRY ZAPLANUJ MENU. Swoje menu planuj kilka dni naprzód. Tak, żeby w danym dniu nie okazało się, że nie masz w domu niczego, co pasuje do jadłospisu diety odchudzającej. Planowanie menu z góry pomoże Ci też w pozbyciu się nudy i monotonii w diecie. Rozbudzi Twoją kreatywność i pomoże komponować zbilansowane posiłki. Planując posiłki wcześniej, masz więcej czasu na ich przygotowanie i możesz poeksperymentować.
ZAWSZE MIEJ GOTOWY POSIŁEK. Nie chodzi mi o to, że masz korzystać z kupnych dań, które będą czekały na okazję. A raczej o to, żeby w Twoim domu zawsze był np. serek wiejski, owoc, płatki owsiane, jajka, czy coś o przedłużonym terminie. Coś, co możesz na szybko przygotować lub zjeść od razu, zwłaszcza gdy nie masz czasu, a w brzuchu burczy. Nie mając nic awaryjnego, złapiesz cokolwiek, albo po drodze zaliczysz fast-foody.
OSZUKUJ ORGANIZM MANIPULUJĄC POSIŁKAMI. To właśnie główna zasada diety ONZ, do której link polecałam wyżej. Manipulacją będzie też zjadanie białka na posiłki wieczorne, bo białko dłużej się trawi i bardziej syci. Pamiętaj też o uatrakcyjnianiu swoich posiłków i jedzeniu ich na małych talerzach, bo wtedy porcje wydadzą się większe. A przecież “Jemy oczami, czyli niech się dzieje na talerzu”.

Mądrze planuj posiłki i ciesz się nimi
TRZYMAJ SIĘ REGULARNYCH POSIŁKÓW. Jeśli twoja dieta odchudzająca nie określa ilości posiłków w ciągu dnia, możesz zrobić to samodzielnie. Najlepiej gdyby były to 3-5 posiłków dziennie. Ważne, żeby były w miarę regularne i dzieliły je 2-4 godziny, w zależności od ich ilości. Możesz też ustalić, że jeden posiłek dziennie będzie bardziej obfity, a reszta lekka, ale nie objadaj się na wieczór.
WYBIERAJ POSIŁKI SYCĄCE. Jeśli chcesz dłużej nie czuć głodu, wybieraj posiłki węglowodanowe z dużą zawartością błonnika. Pamiętaj, że bardziej nasycą Cię np. kasza lub płatki owsiane niż lekka sałatka. Możesz wzbogacać ją o sycące nasiona, pestki, ziarna. Posiłki białkowe też długo zapewnią Ci sytość. Tu dobrym wyborem będą jajka lub “Ser twarogowy – idealne białko na dietę odchudzającą”.
STAWIAJ NA POSIŁKI STAŁE. Wybieraj posiłki “strukturalne”, takie które możesz pogryźć i przeżuwać, dłużej też będziesz je trawić. Posiłki płynne szybciej się trawią, więc szybciej poczujesz głód. Jeśli jednak wybierzesz zupy, pamiętaj by były treściwe i pełnowartościowe. Unikaj zup typu krem, bo po nich też szybciej poczujesz głód. Pisałam o tym w “Dietetyczne zupy – posiłki sycące i odchudzające”.
SKUPIAJ SIĘ TYLKO NA JEDZENIU. Kiedy przyjdzie pora posiłku, to niech tylko on się liczy. Skup się na nim, popatrz jak wygląda, powąchaj i delektuj się jedząc powoli. Poczuj i zapamiętaj jego smak. Jedząc z nosem np. w telefonie, czy wykonując inne czynności nawet nie zauważysz, że była to pora posiłku. Poczujesz niedosyt i rozczarowanie, że znów musisz czekać na coś co miało być przyjemne.

Licz się z trudnościami i ciesz się sukcesami
POSZUKAJ WSPARCIA LUB PISZ PAMIĘTNIK. Zaczynając odchudzanie poszukaj wsparcia, może ktoś zacznie dietę razem z Tobą. Jak nie masz kogoś takiego, to prowadź pamiętnik i opisuj swoje emocje. Nie musisz ich potem czytać, wystarczy samo “przelanie na papier”. Zapisywanie posiłków pomoże Ci sprawdzić, gdzie popełniasz błędy. W pamiętniku możesz też określać cele. Zapisane wydadzą się ważniejsze, od samych myśli.
NIE ZAŁAMUJ SIĘ PORAŻKAMI. Pamiętaj, że gdyby odchudzanie było takie łatwe, to nikt nie miałby nadwagi. Swoich pojedynczych “grzeszków” nie nazywaj porażkami, a raczej słabościami. Nie przekreślaj diety i nie zaczynaj jej od początku. Zapomnij o “gorszym” dniu i kontynuuj odchudzanie, tak jakby nic się nie stało. Udowodnij sobie, że w końcu Ci się uda i nie zagłuszaj wyrzutów sumienia “grzesznym jedzeniem”.
PAMIĘTAJ O WAHANIACH WAGI. Kontrolując postępy pewnie zechcesz się zważyć. Ważąc się codziennie łatwiej zauważysz wahania wagi, które są normalne. Jeśli jesteś kobietą pamiętaj, że przed okresem waga może wzrosnąć nawet o 3 kg. Ważąc się np. raz na tydzień, możesz trafić na “dzień z górką” i się rozczarować. A może lepiej odchudzanie kontroluj centymetrem lub przymierzaj ubrania, w które chcesz się zmieścić?
OBIECAJ SOBIE NAGRODĘ ZA KAŻDY MAŁY SUKCES. Może być tak, że “nie odbierzesz tej nagrody”, bo gdy przyjdzie na nią czas uznasz, że nie jest Ci potrzebna. Ale ważna jest świadomość, że coś Ci się należy, za osiągnięty sukces i skuteczne odchudzanie. Ja w nagrodę jadłam coś słodkiego, ale nawet w trakcie diety nie musisz rezygnować ze słodyczy: “Słodycze na diecie? – Jedz, ale trzymaj się tych zasad!”.

Odchudzanie może być przyjemnością
Nie wiem, czy moje rady Ci się przydadzą, ale dla mnie są ważne i pomogły mi skutecznie schudnąć. Musisz jeszcze zadać sobie jedno pytanie “Z czym kojarzy Ci się dieta?”. Jeśli na samą myśl, że masz zacząć odchudzanie chce Ci się płakać i mdli Cię przed każdym posiłkiem, to obawiam się, że odniesiesz porażkę. Najwyraźniej masz złe doświadczenia z dietami odchudzającymi i musisz poszukać tej odpowiedniej dla siebie. Nie brnij w diety, które jak dotąd nie pozwoliły Ci skutecznie schudnąć i pozostawiły tylko niechęć i rozczarowanie. Tu właśnie chcę przekazać Ci ostatnią 21, ale dla mnie najważniejszą zasadę, dzięki której możesz skutecznie schudnąć: “Dieta ma być przyjemna, żeby Cię nie zniechęciła!”. Bardzo ważne jest to, że skuteczna dieta odchudzająca ma trwać tak długo jak jej potrzebujesz, a nie tylko tyle ile zdołasz na niej wytrwać. Dlatego życzę Ci przyjemnej i skutecznej diety odchudzającej.
Ana

