Dieta ONZ – ale o co chodzi? Zasady i schemat diety
Odkurzona dieta ONZ
Dieta ONZ była popularna jakieś 10 lat temu. Można ją było oficjalnie kupić, lub zdobyć w inny sposób. W tej chwili, strona z dietą już nie istnieje, ale nadal w wyszukiwarce można znaleźć pdf z dietą, do którego odsyłam zainteresowanych. Szczerze mówiąc nie wiem, dlaczego dieta ONZ nie przetrwała, bo według mnie jest świetna. Oczywiście jak wiele innych diet i nie tylko, ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Ten temat poruszę kiedy indziej.
Ponieważ sama wielokrotnie ją stosowałam i wiem, że jest dużo osób, którym dieta ONZ pomogła, postanowiłam ją odkurzyć. Robię to dlatego, że w tej chwili, jest mało informacji na jej temat, a ja uważam, że dieta ONZ jest warta szerszego rozpowszechnienia, bo jest skuteczna i prosta w stosowaniu.
Piszę o niej z szacunku dla ludzi, którzy kiedyś ją stosowali i może jak ja, w razie potrzeby do niej wracają. Ale zależy mi też na tym, żeby zainteresować nią młodsze osoby, które 10 lat temu, nie potrzebowały jeszcze diety, a teraz prawie wcale nie mają szansy jej poznać. Oczywiście, jeśli dieta ONZ zainteresuje też inne osoby, będę bardzo zadowolona.
Dieta ONZ – autor nieznany
Co dokładnie autor diety miał na myśli, raczej się nie dowiemy, ponieważ nie wiadomo kto ułożył dietę i skąd w ogóle wzięła się dieta ONZ. Czy stoi za nią jedna osoba, czy może kilka osób? Narratorem jest kobieta, która wspomina o zespole osób, pracujących nad dietą. W sumie, zawsze mnie to dziwiło, czemu autor się nie ujawnił. Czy zniechęciły go negatywne opinie, czy może wydarzyło się coś innego? Nawet jeśli dieta, nie jest idealna, to przecież można ją modyfikować i udoskonalać. Dla przykładu istnieją inne niedoskonałe i krytykowane diety, wspomnę tylko o diecie Dukana. A jednak ich autorzy zyskali sławę i pieniądze. Dla mnie autor, czy autorzy diety ONZ zasługują na szacunek i pochwałę. Ale to tylko moja opinia. A może wiadomo więcej na temat pochodzenia diety, ale ja nie dotarłam do tych wiadomości? Jak coś wiecie, dajcie znać.
Dieta ONZ – ale o co chodzi?
Dieta ONZ składa się z 9-dniowych cykli, podczas których należy zjadać 4 posiłki dziennie. Należy również zachować odpowiedni odstęp między posiłkami, nie mniejszy niż 2,5 godziny. Jeśli nasz dzień jest dłuższy, bo wcześniej wstajemy, odstępy można wydłużyć do np. 3,5 godzin. Główną zasadą diety jest manipulacja metabolizmem, poprzez jedzenie posiłków z dwóch grup pokarmowych: białek i węglowodanów. Według autora, łatwo schudniemy, jeśli nie będziemy łączyć posiłków węglowodanowych z białkowymi. Dlatego tak ważne są odstępy między posiłkami, zwłaszcza jeśli wcześniejszy pochodził z innej grupy pokarmowej.
Dieta ONZ według schematu
Schemat diety pokazuje dokładnie, w jakie dni 9-dniowego cyklu, powinniśmy jeść produkty z danej grupy. A dokładniej, w których dniach ma być przewaga posiłków węglowodanowych, a w których białkowych. Trzy posiłki podczas cyklu, przewidują łączenie produktów z obu grup. Taki sposób jedzenia, ma nam zapewnić szczupłą sylwetkę. Autor obiecuje, że podczas 9 dni diety, schudniemy 3 kg. Z doświadczenia (nie tylko mojego) wiem, że to rzadkość. Opis może wydawać się skomplikowany, ale mam nadzieję, że załączony schemat diety, wszystko wyjaśni:
Po zakończeniu 9 dniowej tury, odchudzanie można zakończyć lub stosować od początku, aż do uzyskania pożądanego efektu. Nie ma ograniczeń ile 9 dniowych tur można wykonać. Przed rozpoczęciem nowej tury, możemy zrobić do trzech dni oszukańczych, podczas których możemy jeść wszystko (raczej z umiarem), albo kontynuować dietę bez przerwy.
Produkty białkowe i węglowodanowe
Autor sugeruje, które produkty z danych grup są szczególnie polecane, żeby dieta ONZ była bardziej skuteczna. Wskazane produkty mają w zwiększony sposób spalać odłożony w tkankach tłuszcz i powodować szybsze chudnięcie.
Dowolna kolejność posiłków
Ważne jest, żeby danego dnia zjadać posiłki według pokazanego schematu, ale nie istotna jest kolejność danych posiłków. Czyli jeśli danego dnia mamy zjeść 1 posiłek białkowy i trzy posiłki węglowodanowe, to nie ważne jest, czy posiłek białkowy zjemy jako pierwszy czy ostatni. Możemy zjeść np. tak: 2 posiłki węglowodanowe, 1 posiłek białkowy i znów 1 węglowodanowy. Po prostu należy jeść 4 posiłki dziennie w dowolnej kolejności.
Dieta ONZ, a wielkość porcji i kalorie
Formuła diety, nie narzuca wielkości porcji. Posiłek ma być na tyle duży i sycący, żeby zaspokoić nasz głód, ale pozostawić uczucie lekkiego niedosytu. Nie należy się przejadać, ale po posiłku, nie możemy być głodni, żeby za szybko nie rzucić się na jedzenie. Dieta ONZ nie zakłada też liczenia kalorii. Według twórców diety, nie jest to aż tak ważne, ale zalecane przez nich produkty z danych grup, same w sobie są mało kaloryczne, lub zastąpione wersjami mniej kalorycznymi.
Nawadnianie organizmu podczas diety
Jak w większości diet, ważne też jest picie dużych ilości wody. Zalecane jest wypijanie około 2 litrów wody dziennie. Autor pozwala też na picie różnego rodzaju niskokalorycznych napojów. Picie wody zmniejsza uczucie głodu oraz zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Chociaż zalecana dzienna dawka wody wydaje się ogromna, picie jej często, małymi dawkami, powinno być naszym zwyczajem. Na początku, może to być trudne, ale z czasem stanie się czymś normalnym.
Dieta ONZ i ćwiczenia fizyczne
Podczas diety nie wymagane, a wręcz nie zalecane są ćwiczenia fizyczne. Natomiast warunkiem skuteczności diety jest, przynajmniej najmniejszy wysiłek. Autor wskazuje, że najlepszą formą ćwiczeń jest spacer. Ma to być na tyle szybkie tempo, żeby podnieść puls i przyspieszyć oddech, ale żeby nie dostać zadyszki. Taki spacer powinien trwać 30 minut, dwa razy w ciągu dnia.
Podsumowanie zasad diety ONZ
Mam nadzieję, że powyższe zasady są dla Was jasne. Jeśli czegoś nie rozumiecie, lub się z czymś nie zgadzacie, to napiszcie. Najprościej mówiąc, dieta ONZ opiera się na odpowiednim przestawieniu metabolizmu. Wystarczy trzymać się schematu posiłków i wybierać z tabeli odpowiednie produkty. Do tego, wypijać dużo wody i spacerować. To może wydawać się zbyt proste, ale na mnie dieta ONZ zawsze działa. Nie chudnę tyle, ile obiecuje autor, ale to chyba dobrze, że chudnę wolniej, bo bezpieczniej. Jeśli jesteście zainteresowani, to zaczęłam publikować pamiętnik odchudzania z dietą ONZ. Przedstawiam tam jadłospisy i inne ciekawe informacje.
Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem
Powyżej przedstawiłam Wam zasady i schemat diety ONZ, wzorując się na tym co napisał autor. W następnych wpisach, opiszę moją trochę zmodyfikowaną wersję diety. Przekażę Wam porady na temat diety, moje oraz innych osób, którym dieta ONZ pomogła uzyskać szczuplejszą sylwetkę.
Ponieważ nie jestem ekspertem, nie musicie się na mnie wzorować. Pamiętajcie też, że zanim zaczniecie dietę, w jakiejkolwiek formie, skontaktujcie się z lekarzem, lub dietetykiem. Wasze zdrowie jest najważniejsze i być może powyższe zasady i moje przyszłe rady, nie będą dla Was odpowiednie. Jeśli tego nie zrobicie, pamiętajcie, że odchudzacie się na własną odpowiedzialność.
Wszystkim, którzy uznają, że dieta ONZ jest warta uwagi i podejmą próbę walki z kilogramami za pomocą tej diety, szczerze gratuluję i będę za Was trzymać kciuki. Piszcie o tym jak Wam idzie dieta, chwalcie się osiągnięciami i pamiętajcie, że Wam kibicuję. Powodzenia!
Ana
4 komentarze
Ane
Nie ma nic gorszego dla kobiety niż dieta beztłuszczowa….zaburzenia hormonalne w 100% ….
anana
Masz rację, że tłuszcz jest niezbędny, nie tylko kobietom. Napisałam o tym w “Tłuszcze w pożywieniu – czy naprawdę trzeba ich unikać”. Wprawdzie w schemacie diety, nie występują produkty tłuszczowe, to nie znaczy, że w diecie ONZ ich nie ma. Raczej nikt nie je samego tłuszczu jako osobny posiłek. Natomiast zdrowy tłuszcz znajduje się w wielu produktach, zarówno węglowodanowych jak i białkowych, więc jest dostarczany w odpowiednich ilościach. Pisałam o tym w “Zbilansowana dieta ONZ – zdrowa dieta odchudzająca”. A w jakich produktach znajdziemy zdrowy tłuszcz możesz przeczytać w “Zdrowe tłuszcze w produktach – nie musisz się ich bać”.
Junona1109
Czytam i czytam i coraz bardziej mi się podoba blog. Teraz ogarnę dietę z wiadomych przyczyn 😊 pozdrawiam Aniuś.
anana
Diecie poświęciłam całą kategorię, bardzo dużo wskazówek znajdziesz też w moim pamiętniku diety, którego czytanie proponuję zacząć od wprowadzenia “Pamiętnik odchudzania z dietą ONZ – wprowadzenie i Start!” Pozdrawiam i fajnie, że wpadłaś 🙂