...
zdrowa zbilansowana dieta
Dieta ONZ

Zbilansowana dieta ONZ – zdrowa dieta odchudzająca

Różne modne diety

Moda na odchudzanie sprawiła, że zaczęły pojawiać się przeróżne diety odchudzające. Ale tylko dobrze zbilansowana dieta jest zdrowa i nie zrobi nam krzywdy. Występuje wiele diet odchudzających, które stawiają na ograniczenie składników odżywczych. Można je podzielić na wysokobiałkowe, wysokowęglowodanowe, tłuszczowe, czy wręcz restrykcyjne głodówki.

Każdy ze składników odżywczych, jest niezbędny do życia i gdy go brakuje, lub jest go za dużo w organizmie, zaczynamy gorzej funkcjonować. Dlatego ważna jest dobrze zbilansowana dieta. 

Źle zbilansowana dieta

Gdy będziemy jeść więcej białek, ograniczając tłuszcze i węglowodany, będziemy ciągle zmęczeni, senni i nie będziemy mogli się skoncentrować. Natomiast gdy będziemy zjadać więcej węglowodanów, a ograniczymy białka i tłuszcze, to odbije się to głównie na kondycji naszej skóry, włosów czy paznokci.

Znane są też diety wysokotłuszczowe, stawiające na spożywanie dużych ilość zdrowych tłuszczy, które pomagają w odchudzaniu. Niestety dłuższe stosowanie takich diet, może być przyczyną chorób serca, czy problemów z krążeniem. Natomiast diety niskotłuszczowe, w których chodzi o ograniczenie, a nawet wyeliminowanie tłuszczu z pożywienia, też nie są zdrowe. Skutkami ubocznymi przy braku odpowiedniej ilości tłuszczy w diecie, mogą być między innymi, problemy z pamięcią, zły nastrój, czy w przypadku kobiet, problemy z miesiączką. Tylko dobrze zbilansowana dieta pozwoli nam schudnąć bez skutków ubocznych.

kolorowa zbilansowana dieta

Restrykcyjne głodówki

Są też diety restrykcyjne, np. głodówki oczyszczające. Takie diety całkowicie ograniczają nam dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Można je oczywiście stosować w celu oczyszczenie organizmu, ale nie można ich nadużywać. Na pewno nie mogą być stale stosowane w celu zrzucenia dużej ilości kilogramów. Występują różne rodzaje głodówek, ale większość z nich  dopuszcza tylko picie dużej ilości wody mineralnej np. z cytryną czy miętą. Tego typu diety, na pewno nie zapewnią nam składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Dobrze zbilansowana dieta ONZ

Dieta Odchudzanie Na Zawołanie swoim schematem, zapewnia nam stały dostęp do każdej z grup pokarmowych. Dlatego to bardzo dobrze zbilansowana dieta. Jedna tura diety składa się z 9 dni, podczas których jemy 4 posiłki dziennie. Daje nam to łącznie 36 posiłków, z których 18 pochodzi z grupy węglowodanów, 15 z grupy białek i 3 posiłki łączą obie te grupy. Wychodzi na to, że posiłków węglowodanowych jest o 3 więcej od białkowych. To bardzo dobrze, bo to węglowodany powinniśmy jeść najczęściej. Powinny nam zapewnić około 50-60% dziennego zapotrzebowania. Dlatego mniej procent zostaje dla innych grup pokarmowych. Tak zbilansowana dieta, zapewnia nam zdrowy dostęp do wszystkich składników odżywczych.

zbilansowana dieta

Zbilansowana dieta, czy brak tłuszczy?

Wprawdzie w diecie nie ma posiłków typowo tłuszczowych i autor raczej nie poleca jedzenia tłustych potraw, zwłaszcza mięs i wędlin. Jednocześnie twórcy diety wskazują, że tłuszcze są niezbędne dla człowieka i też pomagają w odchudzaniu. Dlatego w diecie ONZ zalecane są produkty białkowe z dużą ilością tłuszczy, np. różne rodzaje orzechów czy ryb, które zawierają zdrowe tłuszcze i obniżają poziom cholesterolu.

Zbilansowana dieta i dobry metabolizm

Schemat diety ONZ zakłada, że na jej początku jemy głównie posiłki węglowodanowe, pomału przechodząc do posiłków białkowych, następnie wracamy do węglowodanów, kończąc turę. Taki schemat pomaga nam podkręcić metabolizm i trochę go oszukać. Gdy dostarczamy organizmowi stałej dawki węglowodanów, on spokojnie sobie funkcjonuje. Nie musi ich magazynować na później w postaci tkanki tłuszczowej, bo wie że ich nie braknie. Oczywiście węglowodanów nie może być za dużo i muszą to być tak zwane dobre węglowodany, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania. 

Potem stopniowo przechodzimy na posiłki białkowe, które mają nam ułatwić odchudzanie. Jednocześnie może być tak, że organizm zacznie odkładać nieliczne węglowodany, bo nagle zacznie ich brakować. Zanim nasz organizm zorientuje się, że nie dostarczamy mu węglowodanów, my wracamy znowu do ich jedzenia. W ten sposób oszukujemy organizm i podkręcamy nasz metabolizm. Posiłki białkowe są bardzo ważne, bo to na nich powinniśmy schudnąć najwięcej. Tak ułożona dieta, jest nie tylko skuteczna, ale też zdrowa.

grillowane mięso

Niemodna, chociaż zdrowa i zbilansowana dieta

Wszystko co opisałam powyżej oraz  fakt, że dieta ONZ to dobrze zbilansowana dieta odchudzająca, powinno postawić ją w czołówce diet odchudzających. Niestety tak nie jest. Nie wiem czemu dieta ONZ jest tak mało popularna. Swoją popularność miała jakieś 10 lat temu i nagle została jakby zapomniana. Ja uważam, że to dobra dieta i powinna być bardziej rozpowszechniona.

Zaskakujące jest to, że nadal jako popularne diety odchudzające uważane są te, od lat krytykowane, np.dieta Dukana, czy kopenhaska. Dlaczego więc nie promować tych mniej wyniszczających? Dieta ONZ to skuteczna, zdrowa i zbilansowana dieta, a tak mało o niej można przeczytać. Dlatego, chociaż nie mam w tym żadnego interesu, chcę ją bardziej rozpowszechnić, aby zainteresować nią inne osoby, które chcą zdrowo schudnąć. Mam tu też na uwadze młodzież, która dla szczupłej sylwetki jest gotowa na stosowanie każdej, nawet złej i niezdrowej diety.

Skuteczna i zbilansowana dieta ONZ

Możliwe, że dieta ONZ ma jakieś wady, ale ja ich nie widzę. Zresztą, która dieta ich nie ma. Dla mnie ONZ to zdrowa, dobrze zbilansowana dieta, na której zawsze udaje mi się schudnąć. Wracam do niej często, bo jestem tylko człowiekiem i nie potrafię ciągle zdrowo się odżywiać. Pozwalam sobie na okresy zapomnienia, po których (czasem niechętnie) wracam na dietę. Z dietą Odchudzanie Na Zawołanie walka z kilogramami nie jest dla mnie tak uciążliwa, bo bardzo lubię tą dietę. Często pozwalam sobie na małe odstępstwa od diety, a mimo to chudnę. Wiadomo, że wtedy cały proces odchudzania trwa dłużej, ale przyjemniej. Nie odczuwam tak bardzo, że jestem na diecie.

zdrowa zbilansowana dieta

Obiektywne spojrzenie na dietę ONZ

Ponieważ czuję się odpowiedzialna za to co piszę, a być może zachęcam Was do złej diety, muszę wspomnieć o tym, że dieta ONZ ma również swoich przeciwników. Zwrócę Wam uwagę zwłaszcza na jeden artykuł, który jak uważam powinniście przeczytać, zanim zaczniecie dietę ONZ. Robię to, żeby przedstawić dietę bardziej obiektywnie, żebyście wiedzieli co piszą o niej ludzie, którzy bardziej znają się na odchudzaniu niż ja. Może oni uważają, że ONZ to źle zbilansowana dieta, która może szkodzić. 

Moja zdrowa i dobrze zbilansowana dieta

Nie jestem dietetykiem, co często podkreślam. Dietę ONZ opisuję na podstawie własnych doświadczeń, a znam i stosuję ją już ponad 10 lat. Dużo o niej wiem też, od innych stosujących ją osób, które poznałam na forum dotyczącym diety ONZ. Osobiście stosowałam dietę kilka razy w ciągu tych 10 lat. Oprócz tego, że zawsze była skuteczna, to uważam, że była też zdrowa. Tak zbilansowana dieta, sprawiła, że nigdy podczas jej stosowania nie miałam żadnych problemów zdrowotnych. Nie miałam też wahań nastroju, czy problemów z miesiączką, co zdarzało się na innych dietach. Nie wypadały mi włosy, nie łamały się paznokcie, nie miałam efektu szarej cery. Ogólnie czułam się dobrze i byłam pełna energii (o ile akurat nie chciało mi się leniuchować).

Chcę też podkreślić, że jak przed rozpoczęciem każdej diety, zanim zaczniecie ją stosować, skonsultujcie się z lekarzem lub dietetykiem. Upewnijcie się,  że dieta ONZ Wam nie zaszkodzi i będziecie mogli zdrowo na niej schudnąć.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.