...
zioła ułatwiające odchudzanie
Ziołowe rozczarowanie

Zioła ułatwiające odchudzanie dzięki różnym właściwościom

Zioła nie odchudzają, ale ułatwiają spadek wagi

Nadchodząca wiosna to dla wielu, również dla mnie czas, by przygotować sylwetkę na cieplejsze dni. Na moim blogu w kategorii Dieta ONZ często piszę na temat odchudzania i zdrowego jedzenia. Opublikowałam tam również swój pamiętnik odchudzania z dietą ONZ i osoby zainteresowane odsyłam do pierwszej części pamiętnika. “Pamiętnik odchudzania z dietą ONZ – wprowadzenie i Start!”. Tym razem chcę zahaczyć o inną kategorię na moim blogu – Ziołowe Rozczarowanie i przedstawić najlepsze zioła ułatwiające odchudzanie. 

Nazwa kategorii wskazuje na rozczarowanie jakie przynosi mi moja uprawa ziół doniczkowych, której ciągle się uczę. Ale w kategorii tej opisuję również cenne właściwości i szerokie zastosowanie ziół. Tym razem będą to różne właściwości, które posiadają zioła ułatwiające odchudzanie. Pragnę jednak podkreślić, że zioła te same w sobie nie odchudzają i mogą być tylko wsparciem podczas diety odchudzającej. Jak wskazuje tytuł opiszę zioła ułatwiające odchudzanie, a nie zioła odchudzające, bo takie nie istnieją.

Większość opisywanych ziół można spożywać w postaci naparów i to bardzo dobry wybór w trakcie diety odchudzającej. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe podczas odchudzania, a napary ziołowe nie tylko ułatwią odchudzanie, ale dostarczą też cennych składników mineralnych i witamin. Wiele z ziół ma też inne cenne właściwości poprawiające zdrowie i urodę. Jednak jak zwykle gdy opisuję właściwości ziół muszę przypomnieć, że zioła działają jak leki i nie wszystkie możemy stosować bez ograniczeń. “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”. 

Co wpływa na skuteczne odchudzanie?

Na skuteczne odchudzanie ma wpływ wiele czynników “Odchudzanie masz w planie? – Ale jak skutecznie schudnąć?”. Oprócz nastawienia psychicznego, odpowiedniej diety i dawki ruchu potrzebne jest też prawidłowe funkcjonowanie organizmu. I właśnie w tym pomocne mogą być zioła ułatwiające odchudzanie, które posiadają właściwości potrzebne na diecie odchudzającej.

Za skuteczne odchudzanie odpowiada między innymi szybkie trawienie i oczyszczanie organizmu ze zbędnych resztek przemiany materii. Oczyszczony organizm łatwiej przyswaja składniki odżywcze co przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie. Na diecie istotne jest również panowanie nad apetytem oraz skuteczne pozbywanie się nadmiaru wody z organizmu, która może zwiększać wagę oraz powodować opuchliznę, zwiększając obwody ciała.

Zioła ułatwiające odchudzanie podzieliłam na najważniejsze właściwości, które mogą być wsparciem w walce ze zbędnymi kilogramami. Opiszę zioła, które przyspieszają trawienie, tak, aby pokarm nie zalegał zbyt długo w układzie pokarmowym i nie powodował niestrawności. Przedstawię też zioła przeczyszczające i moczopędne, aby organizm mógł szybko pozbyć się szkodliwych resztek przemiany materii i toksyn. Wskażę także zioła, które pomogą zapanować nad apetytem i chęcią na słodycze. Podpowiem również jakie zioła i przyprawy pomogą szybciej spalić tkankę tłuszczową. Wiele z opisywanych ziół posiada wszystkie te właściwości, dlatego to najlepsze zioła ułatwiające odchudzanie.

Zioła ułatwiające odchudzanie poprzez lepsze trawienie

KOPER WŁOSKI – to od niego muszę zacząć opisując zioła ułatwiające odchudzanie, bo to jedno z najlepszych ziół poprawiających trawienie. Zwiększa wydzielanie żółci i soków żołądkowych korzystnie wpływając na poprawę trawienia. Koper włoski jest szczególnie polecany po posiłkach tłustych i ciężkostrawnych oraz alkoholu. Rozkurczające właściwości kopru zwiększają perystaltykę jelit zapobiegając bólom brzucha i innym niestrawnościom. Koper włoski skutecznie łagodzi wzdęcia i ogranicza uczucie pełności zapewniając lepsze samopoczucie. Koper włoski posiada też inne właściwości jakie powinny zawierać zioła ułatwiające odchudzanie. Zawiera błonnik oraz lekko słodki smak ograniczający apetyt zwłaszcza na słodycze, ponadto zapobiega zaparciom oraz działa moczopędnie oczyszczając organizm. “Koper włoski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”

MIĘTA PIEPRZOWA poprawia trawienie, które przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie poprzez lepsze wchłanianie składników odżywczych. Jest to jedna z głównych właściwości jaką powinny posiadać zioła ułatwiające odchudzanie. Spożywanie mięty zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i żółci korzystnie wpływając na trawienie. Zachęca do pracy zarówno żołądek, jak i wątrobę i jelita ograniczając niestrawność. Mięta stosowana jest od lat na różne problemy żołądkowe powodujące ból i wzdęcia, bo skutecznie sobie z nimi radzi. Również mięta posiada inną właściwość, charakteryzującą zioła ułatwiające odchudzanie. Jej relaksujący zapach ogranicza apetyt, a zwłaszcza ochotę na słodycze oraz podjadanie. “Mięta – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”

mięta ułatwia odchudzanie

MNISZEK LEKARSKI zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci przyspieszając trawienie. Jest szczególnie polecany po obfitym i tłustym posiłku, bo zapobiega niestrawnościom i wzdęciom. Opisując zioła ułatwiające odchudzanie warto wspomnieć o tym, że mniszek lekarski przyspiesza trawienie tłuszczu oraz ogranicza jego wchłanianie i odkładanie się w organizmie. Zapobiega też powstawaniu nowych komórek tłuszczowych. Ponadto mniszek lekarski hamuje apetyt, działa moczopędnie i przeczyszczająco co przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie. “Mniszek lekarski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.  

Warto też zwrócić uwagę na inne zioła ułatwiające odchudzanie dzięki szybszemu trawieniu. Poprawia to metabolizm i przyspiesza wchłanianie cennych substancji odżywczych w tym składników mineralnych “Składniki mineralne w pożywieniu – gdzie i po co ich szukać?”. Zioła przyspieszające trawienie: krwawnik, rumianek, imbir, szałwia, pokrzywa, melisa, bazylia, tymianek, majeranek i kminek.

mniszek na trawienie

Zioła ułatwiające odchudzanie zmniejszające apetyt

BABKA PŁESZNIK zawiera bardzo dużo błonnika, który w połączeniu z wodą pęcznieje w żołądku dając uczucie pełności co ogranicza uczucie głodu. “Błonnik pokarmowy – włókno roślinne w codziennej diecie”. Duża zawartość błonnika sprawia też, że babka płesznik zapobiega zaparciom, a to kolejna właściwość, którą powinny posiadać zioła ułatwiające odchudzanie. Babka płesznik ma też tą zaletę, że ogranicza wchłanianie tłuszczów z pożywienia i skutecznie przyspiesza przemianę materii. Ponadto reguluje poziom cholesterolu i obniża ilość cukru we krwi.

MORWA BIAŁA stosowana jest często w diecie osób chorujących na cukrzycę, bo pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Właściwość ta wykorzystywana jest też przez osoby stosujące diety odchudzające, które sięgają po zioła ułatwiające odchudzanie. Dodatkowo morwa biała zawiera chrom dzięki czemu ogranicza apetyt zwłaszcza na słodycze. Dlatego stosowanie liści i owoców morwy białej polecane jest osobom, które walczą z nadwagą i niepohamowanym apetytem. Morwa biała wpływa też korzystnie na metabolizm węglowodanów przyspieszając ich rozkład i ograniczając wchłanianie, co ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej w organizmie. 

zioła ułatwiające odchudzanie mniejszy apetyt

IMBIR LEKARSKI posiada wszystkie właściwości, którymi cechują się zioła ułatwiające odchudzanie jednak uważam, że najskuteczniej ogranicza apetyt, szczególnie na słodycze. Opisując zioła ułatwiające odchudzanie muszę wspomnieć o tym, że imbir poprawia trawienie, ogranicza nudności i wymioty. Wykazuje też właściwości moczopędne. Wszystko to sprawia, że imbir przyspiesza metabolizm pozwalając na szybsze wchłanianie substancji odżywczych i witamin. “Witaminy i ich naturalne źródła pochodzące z żywności”. Imbir posiada też też bardzo ważną zaletę, za jaką cenimy zioła ułatwiające odchudzanie, działając rozgrzewająco na organizm przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. “Imbir lekarski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Zioła ułatwiające odchudzanie ograniczające apetyt to często zioła, które zawierają dużo błonnika lub śluzów wypełniających żołądek i jelita. To dzięki tym składnikom udaje nam się uniknąć napadów głodu. W tym przypadku pomocne będą siemię lniane, podbiał, korzeń prawoślazu, koper włoski, kolendra, morszczyn i fiołek trójbarwny. 

zioła ułatwiające odchudzanie imbir

Zioła ułatwiające odchudzanie działające moczopędnie

POKRZYWA to jedno z najskuteczniejszych ziół moczopędnych. Pomaga pozbyć się wraz z moczem toksyn i kwasu moczowego. Zaletą pokrzywy podczas diety odchudzającej jest jej duża skuteczność w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Zbędna woda daje uczucie ciężkości, powoduje opuchliznę i zwiększa obwody ciała. Wszystko to działa zniechęcająco na osobę stosującą dietę odchudzającą. Pokrzywa posiada też inne właściwości, które posiadają zioła ułatwiające odchudzanie. Stymuluje pracę wątroby i trzustki, ułatwiając trawienie. Pomaga też w obniżeniu poziomu cukru i cholesterolu. 

SKRZYP POLNY również wspiera pracę nerek działając moczopędnie. Skutecznie usuwa toksyny i zbędne składniki przemiany materii. Dodatkową zaletą skrzypu polnego jest jego działanie ograniczające pocenie, co może być pomocne podczas ćwiczeń wspierających dietę odchudzającą. Skrzyp polny oczyszcza organizm za pomocą moczu, a nie potu. Ponadto ułatwia pozbycie się nadmiaru wody z organizmu, dając uczucie lekkości i wspiera walkę z cellulitem.

moczopędny skrzyp wspomaga odchudzanie

FIOŁEK TRÓJBARWNY działa moczopędnie i oczyszczająco na organizm. Skutecznie usuwa szkodliwe składniki przemiany materii dzięki czemu przyspiesza metabolizm. Fiołek trójbarwny posiada też inne właściwości, charakteryzujące zioła ułatwiające odchudzanie. Między innymi wspiera trawienie i ma duży wpływ na prawidłowy rytm wypróżnień. rozkurczające i przeciwzapalne działanie fiołka trójbarwnego pomaga uporać się z bólem brzucha i innymi niestrawnościami. Śluzy zawarte w fiołku trójbarwnym działają osłonowo na układ pokarmowy oraz zapewniają uczucie sytości.

Moczopędne i oczyszczające działanie zapewnią też inne zioła ułatwiające odchudzanie. Należą do nich czystek, kolendra, lubczyk, mniszek lekarski, imbir, koper włoski, liście brzozy i perz właściwy. Warto też pamiętać o moczopędnych żurawinie i natce pietruszki. 

moczopędne zioła ułatwiające odchudzanie

Zioła przeczyszczające zapobiegające zaparciom

ALOES, a dokładniej sok z aloesu to jedno z łagodniejszych ziół przeczyszczających. Z powodzeniem może być wpisany na listę opisującą zioła ułatwiające odchudzanie, bo łagodnie zapobiega zaparciom. Właściwość ta pomaga w “odblokowaniu jelit”, które często zdarza się na dietach odchudzających i wpływa na zastoje wagi. “Zastoje i wahania wagi na diecie – to ważyć się czy nie?”. Ponadto aloes przyspiesza trawienie i poprawia przemianę materii, co korzystnie wpływa na odchudzanie.  

KORA KRUSZYNY kolejne dość łagodne w działaniu zioło przeczyszczające. Jego składniki obojętnie przechodzą przez układ pokarmowy i uaktywniają się dopiero w jelitach. Tam łącząc się z bakteriami jelitowymi zapobiegają utracie wody i ułatwiają wypróżnianie. Jak ważne dla nas są bakterie mieszkające w jelitach napisałam w “Probiotyki i prebiotyki w żywności – jak dbać o florę bakteryjną”. Kora kruszyny również korzystnie wpływa na trawienie i poprawia perystaltykę jelit.

Zioła przeczyszczające nie powinny być nadmiernie stosowane w celu utraty wagi. Niestety często sprzedawane są w mieszankach jako zioła ułatwiające odchudzanie. Ze względu na ich szkodliwość przy nadużyciu opisałam tylko dwa z nich uważane za bezpieczniejsze. Zioła przeczyszczające mogą być pomocne w niektórych przypadkach, ale nie powinny być głównymi ziołami stosowanymi w walce z kilogramami. Więcej na temat ziół przeczyszczających możecie przeczytać w “Zioła przeczyszczające – naturalnie lekki brzuszek”.   

zioła ułatwiające odchudzanie na zaparcia

Zioła ułatwiające odchudzanie spalające tkankę tłuszczową

PIEPRZ CAYENNE jest wprawdzie zaliczany do przypraw, ale posiada właściwości takie jak zioła ułatwiające odchudzanie. Korzystnie wpływa na trawienie i przyspieszenie metabolizmu. Ogranicza ochotę na słodycze i inne niezdrowe przekąski. Jednak najważniejszą właściwością pieprzu cayene jest jego rozgrzewające działanie, które pomaga spalić tkankę tłuszczową. Właściwość tą posiadają też inne ostre przyprawy. “Szkodliwe przyprawy i ich zalety, które warto wykorzystać”. 

GUARANA dzięki zawartości kofeiny przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto dodaje energii zachęcając do aktywności fizycznej, która też jest istotna podczas diety odchudzającej. Kofeina skutecznie wpływa na poprawę materii przyspieszając odchudzanie. Ponadto guarana dzięki swoim właściwościom reguluje rytm wypróżnień i zapobiega zaparciom. Cenną zaletą guarany jest ograniczenie uczucia głodu. 

KURKUMA bierze udział w metabolizowaniu tłuszczu i szybszym rozkładzie jego komórek. Sprawia, że nie jest on magazynowany w nadmiarze. Dzięki zawartości kurkuminy jest wpisywana na listę opisującą zioła ułatwiające odchudzanie. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i trawienie przyspieszając metabolizm. Kurkuma pomaga też regulować poziom cukru we krwi.

Na spalanie tkanki tłuszczowej wpływają rozgrzewające zioła i przyprawy, które dzięki termogenezie spalają tkankę tłuszczową. Należą do nich cynamon, imbir, oregano, anyż gwiaździsty, kardamon, gałka muszkatołowa i goździki. Bardzo dobrym spalaczem tkanki tłuszczowej jest też zielona herbata.

przyprawy spalające tkankę tłuszczową

Herbaty jako zioła ułatwiające odchudzanie

HERBATA ZIELONA to najbardziej polecana herbata na dietach odchudzających. Posiada wszystkie właściwości, jakie powinny posiadać zioła ułatwiające odchudzanie. Skutecznie poprawia trawienie i ogranicza ilość wchłanianego tłuszczu oraz cukru. Niweluje wzdęcia, które dają uczucie ciężkości i zwiększają obwód pasa, co często zniechęca osoby próbujące schudnąć. Ponadto zielona herbata daje uczucie sytości i ogranicza apetyt. Działa oczyszczająco na organizm i przyspiesza metabolizm.

HERBATA CZERWONA kolejna herbata, która pomaga na diecie odchudzającej. Ogranicza uczucie głodu i bardzo korzystnie wpływa na trawienie. Sprawdza się zwłaszcza po tłustym posiłku. Ułatwia odchudzanie, bo ogranicza wchłanianie tłuszczów zamieniając je w energię. Moczopędne działanie czerwonej herbaty oczyszcza organizm. Właściwości czerwonej herbaty poprawiają przemianę materii i przyspieszają wchłanianie składników odżywczych.

HERBATA BIAŁA najmniej popularna lecz coraz bardziej doceniana przez osoby próbujące schudnąć. Również posiada takie właściwości jak zioła ułatwiające odchudzanie. Korzystnie wpływa na przyspieszenie trawienia, skutecznie radzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Zapobiega zaparciom i działa moczopędnie. Właściwości te sprawiają, że herbata biała przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie. Więcej na temat wszystkich właściwości herbat napisałam w “Herbata biała, zielona, czerwona – bo nie musi być czarna”.

skuteczne herbaty odchudzające

Zarówno herbaty jak i zioła ułatwiające odchudzanie to pyszne i zdrowe napoje, które pomogą nawodnić organizm na diecie odchudzającej i nie tylko. To co i ile pijemy podczas odchudzania ma duży wpływ na tempo i efekty diety. Dlatego polecam też inne “Napoje ułatwiające odchudzanie, czyli co pić na diecie”. Pamiętajmy jednak, że odpowiednie nawodnienie jest tylko częścią diety, a napoje, herbaty, czy zioła mogą tylko pomóc nam w osiągnięciu efektów diety. Samo wypijanie ich nawet w wielkich ilościach nie wystarczy, by kilogramy zaczęły spadać.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.