Przyprawy w diecie – wykorzystaj ich odchudzającą moc!
Niezbędne i przyjemne jedzenie
Człowiek do życia potrzebuje wielu niezbędnych czynników, jednym z nich jest dostarczanie składników odżywczych z pożywienia. Większość z nas uważa, że to całkiem fajny czynnik i cieszymy się, że daje nam tyle przyjemności. Przez tysiące lat nauczyliśmy się udoskonalać nasze posiłki, między innymi wykorzystując przyprawy. Wypróbowaliśmy też różne formy przygotowywania posiłków: gotowanie, pieczenie, marynowanie i inne. Wszystko to sprawia, że jedzenie czasem za bardzo nam smakuje i zapominamy, że już dawno nasz organizm dostał to, czego potrzebował. Jemy dalej, bo “takie to dobre” i nagle orientujemy się, że pojawiła się nadwaga. Niby wiemy, że musimy trochę ograniczyć nasze posiłki, ale to trudne, bo jedzenie uzależnia i ciągle chcemy więcej.
Zaczynamy szukać diet odchudzających, które mają nam pomóc zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jednak diety często narzucają obce nam ograniczenia. Bywa, że zmieniają nie tylko wielkość, ale i smak potraw. Każą sięgać po warzywa czy inne produkty, których nie znamy. A te nieumiejętnie przygotowane mogą nam nie smakować. Jeśli dodatkowo dieta zabrania nam spożywania soli, bo ta zatrzymuje wodę w organizmie, to bardzo szybko możemy się zniechęcić i pożegnać z dietą.
Przyprawy uprzyjemnią dietę odchudzającą
Przygotowując posiłki na diecie, chcemy, żeby były one smaczne. Warto więc wykorzystać przyprawy, które poprawią smak i aromat. Pewnie myślicie sobie, że to też nie jest dobre rozwiązanie, bo gdy posiłek nam smakuje, trudniej zachować umiar i możemy zjeść za dużo. Ja jednak uważam, że lepiej zjeść z przyjemnością posiłek, nawet powstrzymując się przed większymi porcjami, niż głodnym odsunąć talerz z obrzydzeniem. Przecież wstaniemy od stołu głodni, a to sprawi, że chętniej sięgniemy po coś co znamy sprzed diety i co nam bardzo smakuje.
Z reguły głodni i obrażeni na dietę nie szukamy zdrowych i dietetycznych zamienników, tylko łapiemy niezdrowe jedzenie. Wprawdzie obiecujemy sobie, że jutro lepiej się przygotujemy… ale to jutro. Tylko, że często “jutro” niczego nie zmienia, przecież nadal mamy jeść posiłki bez smaku. Dlatego uważam, że warto wykorzystać przyprawy, których smak i aromat zachęca do jedzenia nawet dietetycznych posiłków.
Na szczęście przyprawy nie tylko poprawiają smak, ale bardzo korzystnie wpływają na trawienie, przez co ułatwiają odchudzanie. Dodatkowo przyprawy dostarczają wielu wartościowych składników, wpływających na nasze zdrowie. Tym bardziej powinniśmy wykorzystywać przyprawy w diecie odchudzającej, by jeść nie tylko smacznie, ale i z korzyścią dla organizmu. A jakie przyprawy nadają się do tego najlepiej i do jakich posiłków je wykorzystać, napiszę za chwilę.
Zdrowotne właściwości przypraw i ziół
Jeśli chcemy wykorzystać rośliny, tak żeby powstały przyprawy, możemy użyć różnych ich części. W przypadku ziół zbieramy liście i gałązki oraz nasiona. Większość przypraw powstaje właśnie z nasion lub korzeni. Czasem wykorzystuje się też kwiaty, owoce i korę. Ale przyprawy to również suszone warzywa np. papryka, czosnek, seler. Ponieważ przyprawy uzyskujemy z naturalnie rosnących roślin, możemy być pewni, że są zdrowe. Tym bardziej powinniśmy korzystać z tego, co daje nam natura.
Prawie wszystkie przyprawy mają działanie antybakteryjne i skutecznie chronią nasz organizm przed bakteriami, nie tylko tymi trafiającymi do naszego układu pokarmowego. Przyprawy wspierają też naszą odporność i pomagają przy różnych infekcjach, np. górnych dróg oddechowych. Niektóre z nich mają też działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe.
Przyprawy zawierają też witaminy C, A, K oraz z grupy B. Ponadto w przyprawach znajdziemy wiele cennych składników mineralnych: żelazo, wapń, mangan, magnez i potas. Garbniki, które znajdują się w przyprawach uważane są za antyoksydanty, chroniące organizm przed wolnymi rodnikami.
Jak wykorzystać przyprawy w diecie
Gdy w jadłospisie diety odchudzającej widzimy posiłek składający się z warzyw, możemy się lekko skrzywić. Zwłaszcza, gdy do tej pory warzywa omijaliśmy szerokim łukiem. Często głównie te gotowane, kojarzą nam się tylko z marchewką z groszkiem podawaną w przedszkolu. Dlatego w dorosłym życiu mając wybór, woleliśmy ich unikać. Odpowiednio przyprawione warzywa będą nam smakować i chętniej będziemy po nie sięgać. Możemy jeść je jako samodzielny posiłek lub łączyć np. z kaszą, ryżem czy mięsem.
To samo może dotyczyć chudego mięsa, które często kojarzy się z wysuszonym, nieatrakcyjnym posiłkiem, zwłaszcza jeśli mamy jeść go w postaci gotowanej. Wspominałam już, jak na jednej z diet odchudzających miałam jeść gotowaną, chudą wołowinę, bez soli i innych dodatków. Ponieważ smakowała jak karton, zawsze pomijałam ten posiłek. W mojej ulubionej diecie Odchudzanie Na Zawołanie, którą często stosuję, wybieram raczej mięso duszone w dużej ilości przypraw. Nawet, gdy chcę zjeść mięso gotowane, posypuję je ulubionymi ostrymi przyprawami: chili, białym pieprzem, imbirem i kurkumą. Czasem używam ostrej musztardy, która też zawiera przyprawy.
Również posiłki zawierające nabiał, np. jogurty naturalne i serki wiejskie, często wykorzystywane w dietach odchudzających, można urozmaicić dodając przyprawy. Pasują do nich zarówno cynamon, anyż i wanilia, które możemy zjeść w wersji słodkiej, jak i papryka, bazylia i czosnek oraz zioła prowansalskie. Jajka dostarczające na diecie duże ilości białka, też lepiej smakują, gdy wykorzystamy odpowiednie przyprawy. Ja lubię dodawać do nich słodką paprykę, suszone pomidory, bazylię i czosnek, które pasują zarówno do jajecznicy, omletów jak i jajek na twardo.
Przyprawy do dań ostrych i wytrawnych
Przyprawy kojarzą się z czymś ostrym, pikantnym, może to zasługa pieprzu, który obok soli, jest najbardziej popularną przyprawą. Nie wszystkie przyprawy nadają potrawom ostry smak. Ale jeśli właśnie na takim smaku nam zależy wybierzmy chili, pieprz czarny, imbir, kurkumę, cynamon, czosnek. Ostre przyprawy pasują do mięs, warzyw oraz sosów i dipów na bazie jogurtów. Ostrych przypraw możemy użyć też do rozgrzewających herbat, kaw lub win.
Nie zawsze chcemy, żeby potrawy były ostre. Najczęściej zależy nam na delikatnym dodaniu smaku i aromatu. Przyprawy dodajemy do wszystkich dań wytrawnych takich jak zupy, sosy, mięsa czy warzywa. Często przyprawy są podstawą pasztetów, pierogów, czy bigosu. Sprawiają, że ten sam produkt może smakować za każdym razem inaczej. Wszystko zależy od tego jakich przypraw użyjemy. To jest właśnie ciekawe, bo urozmaica naszą dietę.
Przyprawy mogą też zastąpić sól, którą tak naprawdę powinniśmy ograniczać. W tym przypadku sprawdzą się: lubczyk, cząber, estragon, tymianek i majeranek.
Przyprawy do dań na słodko
Przyprawy możemy wykorzystać również do dań na słodko, bo kto powiedział, że na diecie nie możemy jeść słodyczy: “Słodycze na diecie? – Jedz, ale trzymaj się tych zasad!”. Przyprawy bardzo dobrze sprawdzą się jako dodatek do sałatek owocowych, owsianek, ciast, lodów i innych deserów. Podkręcą też smak napojów, zarówno tych ciepłych jak i podawanych na zimno. W przypadku deserów sprawdzą się przyprawy korzenne i te o lekko słodkim smaku: cynamon, anyż, kardamon, imbir, goździki, wanilia oraz gałka muszkatołowa i słodka papryka.
Powyższe przyprawy pasują też do posiłków mięsnych lub wytrawnych, podawanych na słodko, np. z miodem lub ananasem. Dobrze też komponują się z nabiałem np. serem twarogowym, który jest świetnym źródłem białka, i który możemy wykorzystać jako farsz do słodkich naleśników i pierogów.
Niektóre warzywa też mają lekko słodki smak, należą do nich między innymi marchewka, pietruszka, bataty, brokuły i buraki. Bardzo słodkie są też kukurydza i dynia. Jeśli lubicie ich słodkawy smak, to jako przyprawy użyjcie słodkiej papryki, gałki muszkatołowej, kurkumy lub kardamonu. Natomiast jeśli wolicie nie czuć za bardzo słodyczy w powyższych warzywach, bo np. nie pasuje Wam do reszty dania, dodajcie do warzyw trochę kozieradki, która nada im lekkiej goryczki.
Sama bardzo lubię gotowany korzeń pietruszki i marchewki w zupach, ale niestety czasem ich zbyt duża ilość, sprawia, że zupa robi się słodka. Nie przeszkadza, a nawet bardzo pasuje mi to w przypadku zup: pomidorowej, jarzynowej, grochowej i botwinki. Jednak nie lubię tej słodyczy, w przypadku rosołu. Wtedy żeby zrównoważyć smak dodaję odrobinę kozieradki.
Przyprawy pomagają schudnąć
Wykorzystując przyprawy w diecie odchudzającej, nie tylko poprawimy smak i aromat posiłków. Przyprawy wpłyną też korzystnie na naszą wagę. Większość przypraw wspomaga trawienie, zwiększając wydzielanie soków żołądkowych i wspierając wątrobę. Tutaj najlepiej sprawdzają się tymianek, koperek, kminek, kolendra i kurkuma. Dzięki działaniu antybakteryjnemu przyprawy wspierają też florę bakteryjną jelit. Sprawnie działający układ trawienny, wspomaga oczyszczanie organizmu, zapobiega zaparciom i kłopotliwym wzdęciom. Przyprawy przyspieszają metabolizm, dzięki czemu szybciej spalamy kalorie i łatwiej wchłaniamy z pokarmów niezbędne składniki odżywcze.
Przyprawy również rozgrzewają organizm, dzięki czemu szybciej spalamy tkankę tłuszczową. Wspominałam o tym opisując rozgrzewające właściwości cynamonu: “Cynamon – rozgrzewające odchudzanie, nie tylko od święta”. Podobnie do cynamonu działają też inne rozgrzewające przyprawy. Należą do nich wszystkie ostre przyprawy, po których czujemy lekkie pieczenie w ustach i zauważamy, że zrobiło nam się cieplej. I to właśnie ciepło jest odpowiedzialne za szybszą przemianę materii, korzystnie wpływającą na odchudzanie, bo stymuluje organizm do spalania tłuszczu.
Kolejną zaletą przypraw bardzo pomocną w trakcie diety odchudzającej jest to, że przyprawy zawierają też błonnik roślinny. Jest to istotny składnik pokarmowy, który również korzystnie wpływa na trawienie i sprawne działanie jelit. To dzięki błonnikowi w łatwy i naturalny sposób pozbywamy się jedzenia, które nie musi zalegać w jelitach. Błonnik jest też odpowiedzialny za ilość spożywanego przez nas jedzenia. W połączeniu z wodą pęcznieje, powodując uczucie sytości, dzięki czemu dłużej nie czujemy głodu.
Smacznie przyprawiona dieta
Skoro nasza dieta może być smacznie przyprawiona i chętniej będziemy sięgać po zdrowe, dietetyczne posiłki, to czemu mamy sobie tego odmawiać? Uważajmy tylko na gotowe mieszanki przypraw, bo często zawierają dodatkowo nie tylko sól i cukier, ale również polepszacze smaku i konserwanty. Najlepiej gdy w mieszance znajdują się tylko zioła i przyprawy. Sugerując się składem na opakowaniu, np. mieszanki do ryb, sami możemy stworzyć własną kompozycję.
Jedząc smaczne posiłki, rzadziej będziemy chcieli sięgać po niezdrowe jedzenie, które często smakuje nam tylko dlatego, że zawiera ciekawe, poprawiające smak przyprawy. Mam tu na myśli np. chipsy. Sami możemy zrobić sobie dietetyczne chipsy, piekąc warzywa w piekarniku. Jeśli zrobimy do nich ciekawy, dobrze przyprawiony jogurtowy sos, warzywa będą lepiej smakowały.
A jeśli jeszcze pomyślimy sobie, ile korzyści dostarczamy organizmowi jedząc przyprawy i wspierając odchudzanie, będziemy szukać coraz ciekawszych pomysłów na wykorzystanie przypraw w codziennej diecie. Życzę Wam smacznych, dobrze przyprawionych posiłków.
Ana