Przyprawy świąteczne – smaczne aromaty tworzące nastrój
Jak zapewnić świąteczny nastrój?
Czekając na Święta Bożego Narodzenia chcemy poczuć ten magiczny, świąteczny nastrój. Klimat w jakim żyjemy nie zawsze zapewnia białe Święta, co pomogłoby zapewnić atmosferę Świąt. I chociaż nie lubię śniegu, to w okresie Świąt Bożego Narodzenia mogłabym przymknąć oko na śnieg za oknem. Jednak niech stopnieje najpóźniej po Nowym Roku. “Śnieg – biała magia czy błoto na chodnikach”. Skoro nie możemy liczyć na białe Święta, próbujemy szukać innych rzeczy, które uprzyjemnią nam oczekiwanie na Gwiazdkę. Często są to dekoracje oraz przyprawy świąteczne tworzące nastrój.
O ile dekoracje ładnie wyglądają, a czasem migoczą i grają, to przyprawy świąteczne nie tylko mogą ładnie wyglądać. Dodają też dużo charakterystycznego smaku i aromatu tworzącego nastrój. I chociaż wszystkie przyprawy świąteczne możemy stosować przez cały rok, to o większości z nich przypominamy sobie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ich smak i aromat rezerwujemy na te szczególne dni w roku. A może szkoda, bo przyprawy świąteczne mają wiele cennych właściwości, które warto wykorzystać nie tylko w ten magiczny, świąteczny czas.
Cynamon – smak i aromat Świąt Bożego Narodzenia
Cynamon to podstawowy aromat kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. Dlatego opisując przyprawy świąteczne koniecznie muszę zacząć od cynamonu. Ten charakterystyczny lekko słodki aromat często wypełnia nasze mieszkania w zimowe dni. Wykorzystujemy go również jako składnika odświeżaczy powietrza i suszy dekoracyjnych. Kojący aromat cynamonu kojarzy się z ciepłem i spokojem, dlatego cynamon relaksuje i ułatwia zasypianie. Tą właściwość cynamonu wykorzystuje się w aromaterapii.
Poza relaksacyjnym działaniem cynamon wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwbólowe. Ułatwia trawienie, jest niezawodny w przypadku niestrawności i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Rozgrzewające działanie cynamonu poprawia krążenie krwi. Pomaga to dotlenić mózg i poprawia koncentrację. Rozgrzewające ciepło cynamonu sprawdza się też w przypadku bólów mięśni i stawów. Kolejną zaletą rozgrzewającego cynamonu jest łatwiejsze spalanie tkanki tłuszczowej, o czym pisałam w “Cynamon – rozgrzewające odchudzanie, nie tylko od święta”.
W większości przyprawy świąteczne kojarzą się z deserami i tak samo jest w przypadku cynamonu. Cynamon najczęściej wykorzystujemy do ciast szarlotki, marchewkowego i piernika. Dobrze komponuje się z pieczonymi owocami, zwłaszcza jabłkami i gruszkami. Jest idealnym dodatkiem do musów i dżemów szczególnie jabłkowych, wykorzystywanych do ciast i naleśników. Cynamon to również smaczna przyprawa do deserów, płatków śniadaniowych, owsianek oraz ryżu i jogurtu. Chociaż nie zawsze o tym wiemy, to cynamon pasuje również do ryb i mięs, idealnie pasuje do żeberek z miodem oraz jako dodatek do lekko słodkich marynat i sosów. Cynamon możemy wykorzystać również do pieczonych i gotowanych warzyw. Najlepiej komponuje się z marchewką, pietruszką, batatem i dynią. Cynamon to również świetny aromatyczny dodatek do kawy. A jeśli do kawy szukacie czegoś słodkiego to polecam ciasteczka cynamonowe jak pierniczki.
Przyprawy świąteczne – piękne gwiazdki anyżu
Anyż gwiaździsty to nie tylko aromatyczna, ale także bardzo piękna przyprawa, która kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Jej gwiaździsty kształt przypomina gwiazdę betlejemską. Dlatego anyż gwiaździsty wykorzystywany jest nie tylko jak inne przyprawy świąteczne do przygotowywania potraw, ale także jako ich ozdoba. “Jemy oczami, czyli niech się dzieje na talerzu”. Tą aromatyczną gwiazdkę dodaje się również do ozdobnych potpourri tworzących świąteczny nastrój. Gwiazdka anyżu zawiera małe kuliste nasionka, które niestety mogą wypadać. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie anyżu. Gwiazdka bez nasion może stanowić ozdobę, ale to głównie nasiona anyżu gwiaździstego posiadają cenne właściwości.
Nasiona anyżu zawierają olejki eteryczne charakteryzujące się właściwościami przeciwbakteryjnymi, przeciwgrzybiczymi i przeciwbólowymi. Anyż gwiaździsty to również wsparcie dla układu oddechowego. Działając wykrztuśnie bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kaszlu mokrego, oczyszczając oskrzela w zalegającej wydzieliny. Przeciwbólowe działanie anyżu pomaga łagodzić ból gardła. W czasie Świąt często się przejadamy i niektóre przyprawy świąteczne mogą nam w tym pomóc. Do przypraw poprawiających trawienie należy też anyż gwiaździsty. Nie tylko ułatwia trawienie, ogranicza wzdęcia i gazy, ale także zmniejsza nudności i działa rozkurczowo na bóle brzucha. Przyspieszona przemiana materii pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.
Anyż gwiaździsty pasuje do dań na słodko i nie tylko. Dobrze komponuje się ze słodkimi warzywami marchewką, dynią, burakami i kapustą. Sprawdzi się też jako dodatek do bigosu, dodając smaku i aromatu, a także ułatwiając trawienie. Pasuje również do słodkich jabłek, gruszek i ananasa, lubi się z cytrusami. Idealnie pasuje do wigilijnego kompotu z suszonych owoców. Anyż gwiaździsty jest podstawowym składnikiem rozgrzewających, herbat i win. Więcej na temat anyżu pisałam “Anyż gwiaździsty – aromatyczna przyprawowa gwiazdka”.
Przyprawy świąteczne – aromatyczne goździki
Goździki najczęściej kojarzymy wbite w pomarańczę dla ozdoby i aromatu w świąteczne, zimowe dni. Jednak czy wiemy, że goździki możemy wykorzystać jako przyprawy świąteczne oraz jakie mają właściwości? Te aromatyczne suszone pąki kwiatowe goździkowca kojarzone są głównie w właściwościami przeciwbólowymi. Już nasze babcie polecały gryzienie i żucie goździków na ból zęba. Ponadto goździki pomagają zwalczać infekcje i stany zapalne, dlatego sprawdzają się w przypadku infekcji jamy ustnej i bólu gardła. Bardzo dobrze odświeżają oddech i działają antyseptycznie, sprawdzają się np. w leczeniu aft.
Goździki wykazują też właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Ułatwiają trawienie, zwiększając wydzielanie soków żołądkowych. Niwelują niestrawności zwłaszcza nudności i wzdęcia oraz łagodzą stany zapalne żołądka. Przyspieszają przemianę materii i poprawiają apetyt. Goździki dodawane do rozgrzewającej herbaty pomagają na przeziębienie, ograniczają katar i kaszel oraz podnoszą odporność organizmu. Ponadto łagodzą stres i zapobiegają bezsenności.
Goździki możemy używać w całości lub w wersji sproszkowanej. Te przyprawy świąteczne pasują do mięs najbardziej wieprzowiny i dziczyzny oraz ryb. Mogą być składnikiem marynat i sosów. Idealnie nadają się do różnych pasztetów i pieczeni oraz farszów mięsnych. Sprawdzą się w połączeniu z grzybami i kapustą. Oczywiście goździki idealnie pasują do owoców zwłaszcza cytrusów i suszonych. “Suszone owoce, to nie tylko cukier i kalorie”. Goździki dodajemy też do wypieków, zwłaszcza piernika, miodownika, ciasta dyniowego i marchewkowego oraz ciastek korzennych. Ponadto to interesujący składnik konfitur oraz kompotów, ponczów i wina grzanego. Są też ciekawym dodatkiem do miodu naturalnego, jeden z nich opisywałam w “Zdrowa żywność ze sklepu internetowego – moja recenzja”.
Imbir – przyprawa i zioło na świątecznym stole
Imbir uważany za zioło równie dobrze może uzupełniać inne korzenne przyprawy świąteczne. Jego wygląd nie jest tak bardzo atrakcyjny, by zdobić potrawy lub stół, ale nawet plasterek imbiru w kubku rozgrzewającej herbaty wygląda interesująco. Słodko piekący smak imbiru oraz wyczuwalny aromat pasują do różnych mięs. Najlepiej komponują się z drobiem i wieprzowiną oraz rybami i owocami morza. Imbirem podkreślimy smak lekko mdłych dań, takich jak makaron czy ryż. Imbir pasuje też do warzyw i owoców. Może być dodatkiem do wypieków w tym ciastek i chleba. Sprawdzi się też jako ciekawy dodatek do owsianki.
Imbir to rozgrzewająca przyprawa korzenna wykazująca wiele cennych właściwości. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo i przeciwbólowo. Wykazuje też właściwości chroniące przed nowotworami. Rozgrzewające działanie imbiru rozrzedza krew zapobiegając zakrzepom. Kiedy krew szybciej krąży poprawia się dotlenienie i funkcjonowanie wszystkich narządów. Lepiej dotleniony mózg sprawniej pracuje ułatwiając koncentrację. Rozgrzewające i przeciwbólowe właściwości imbiru zmniejszają też bóle głowy zwłaszcza migrenę.
Imbir sprawdza się także w przypadku przeziębienia, bo działa jak naturalny antybiotyk. ”Naturalne antybiotyki, czyli co jeść, by zwalczyć infekcję”. Ponadto wykrztuśne działanie imbiru ogranicza kaszel oczyszczając oskrzela. Przeciwbólowe właściwości imbiru sprawdzają się w leczeniu bólu gardła. Imbir korzystnie wpływa też na proces trawienia i bardzo skutecznie ogranicza mdłości. Może być bardzo pomocny po przejedzeniu przy świątecznym stole. Moczopędne działanie imbiru pomaga pozbyć się wody zatrzymanej w organizmie. Więcej na temat imbiru pisałam w “Imbir lekarski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.
Gałka muszkatołowa – smaczny świąteczny aromat
Gałka muszkatołowa to dość duże wysuszone pestki muszkatołowca, które nadają potrawom charakterystyczny korzenny aromat i smak. Pestki możemy wykorzystywać w całości dodając np. do bigosu. Trzeba jednak pamiętać, że gałka muszkatołowa ma dość intensywny smak i podana w większej ilości może zdominować smak potrawy. Pestkę gałki muszkatołowej możemy też pokroić w grubsze plastry lub zetrzeć na tarce kuchennej. W sprzedaży dostępna jest też gałka muszkatołowa w wersji mielonej. Korzenny, lekko słodki, ale zarazem orzechowy smak gałki muszkatołowej sprawia, że wykorzystuje się ją do świątecznych wypieków. Nie może zabraknąć jej w pierniku i ciastkach korzennych. Gałka muszkatołowa uzupełnia też inne przyprawy świąteczne dodawane do grzanego wina i innych alkoholi.
Ponadto gałka muszkatołowa z powodzeniem nadaje się do przygotowywania dań wytrawnych. Pasuje do mięs i ryb, jest składnikiem pasztetów i zup. Może być podstawą do sosów, jest obowiązkową przyprawą beszamelu. Bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu ze śmietaną i serem żółtym. “Ser żółty, czy produkt seropodobny? Jak rozpoznać żółty ser?”. Równie dobrze komponuje się z jajkami. Może być ciekawym urozmaiceniem gęstych zup typu krem, np. dyniowej lub brokułowej. Pasuje też do innych warzyw zwłaszcza ciężkostrawnych fasoli i kapusty. Wspiera układ pokarmowy po ciężkim i obfitym posiłku, których nie brak przy świątecznym stole. Przy okazji polecam inny mój wpis “Dieta oczyszczająca po przejedzeniu – jak poczuć się lekko?”.
Gałka muszkatołowa przyspiesza trawienie wspierając pracę wątroby. Poprawia też perystaltykę jelit, działa wiatropędnie zapobiegając wzdęciom i ogranicza powstawanie biegunek. Jest pomocna również w przypadku nudności i innych niestrawności. Dodatkowo poprawia krążenie krwi i zapobiega zakrzepom. Korzystnie wpływa też na układ nerwowy i wprawia w dobry nastrój.
Przyprawy świąteczne zapewnią aromatyczny relaks
Przyprawy świąteczne nie tylko pięknie pachną i pysznie smakują, większość z nich ma też właściwości rozgrzewające. Może więc, gdy dopiero oczekujemy Świąt Bożego Narodzenia lub gdy już minie ten magiczny czas, pozwólmy sobie na trochę relaksu z kubkiem rozgrzewającego napoju zapewniającego spokój i odprężenie. “Relaksująca chwila przy kawie – to Ci się należy”. Opisane przyprawy świąteczne pasują do rozgrzewających kompotów i herbat. Nadadzą też niezwykłego smaku i aromatu gorącej czekoladzie, kawie lub odprężającemu kakao. “Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji”. Niech chłodne zimowe wieczory wypełni aromatyczny nastrój zapewniony przez przyprawy świąteczne, byśmy mogli miło i ciepło spędzić czas.
Ana
2 komentarze
Karolina
Kocham zimowe przyprawy i aromaty 🙂 I cieszę się ogromnie, że spodobały Ci się moje ciasteczka cynamonowe. Przyznaję, że są super aromatyczne i pachnące zimą. U nas zagościły na stałe 🙂 Pozdrawiam 🙂
anana
Zapach i smak zimowych przypraw dają przyjemne ciepełko przydatne zwłaszcza wieczorem. Do tego kocyk, gorąca czekolada i pyszne ciasteczka razem pomagają przetrwać długą i ponurą zimę. Pozdrawiam