Jedzenie kolorowe, czy beżowe? – Każde jest (nie)zdrowe
Jedzenie kolorowe i beżowe w codziennej diecie
Z coraz większą świadomością wybieramy produkty, z których składa się nasza codzienna dieta. Zwracamy też większą uwagę na skład kupowanych produktów oraz ich wpływ na nasze zdrowie. “Zdrowe odżywianie – spróbujesz, czy poszukasz wymówek?”. Podświadomie wiemy, że najwięcej witamin i najmniej kalorii zawiera jedzenie kolorowe, które składa się głównie z warzyw i owoców. A jedzenie beżowe kojarzymy z nijakim kolorem i nie zawsze atrakcyjnym smakiem. Często uważamy, że ma mniejszą ilość składników odżywczych, za to wyższą kaloryczność.
Czy takie myślenie jest prawidłowe? A może za jedzenie kolorowe uważamy coś innego, nie do końca naturalnego? Czy jedzenie kolorowe może być zdrowe i niezdrowe? A jedzenie beżowe zawsze jest niezdrowe i nieapetyczne? Czy na pewno powinniśmy go unikać, bo niczego dobrego nie wnosi do naszej diety? Może również jedzenie beżowe możemy podzielić na wersję zdrową i niezdrową? Jak zawsze wszystko zależy od tego jakie produkty wybierzemy, niezależnie od ich koloru.
Podział produktów w piramidzie żywieniowej
Przyglądając się piramidom żywieniowym zobaczymy, że dwa najważniejsze miejsca zawierają produkty, w których skład wchodzi jedzenie kolorowe i jedzenie beżowe. W nowszej wersji piramidy żywieniowej poza dodaną, bo uważaną za najważniejszą aktywnością fizyczną zamieniono też miejscami jedzenie kolorowe i beżowe. Obecnie uważa się, że podstawą diety powinny być warzywa i owoce, a nie produkty zbożowe. Należy też pamiętać, że warzywa powinny być spożywane w większości. Owoce ze względu na zawartość cukru powinniśmy jeść w mniejszej ilości.
Dietetycy ciągle spierają się, która z tych grup jest ważniejsza i powinna stanowić podstawę zdrowej diety. Dlatego coraz częściej możemy spotkać równy podział obu tych grup. Dla mnie to jedzenie beżowe stanowi bazę, nie tylko kolorystyczną. Do niego dokładam kolorów wybierając zdrowe jedzenie kolorowe. Ale, żeby dobrze zbilansować codzienną dietę, musimy umieć wybrać odpowiednie produkty tworzące jedzenie kolorowe i jedzenie beżowe.
Niezdrowe jedzenie kolorowe pełne barwników
Wielu z nas jedzenie kolorowe kojarzy się z dziećmi. To głównie z myślą o nich powstają kolorowe cukierki, żelki, pianki. Pełne kolorów są również różnego rodzaju słodkie polewy i posypki oraz galaretki i kisiele. Pomijając fakt, że nie są to produkty naturalne tylko dość mocno przetworzone, czyli już niezbyt zdrowe, musimy pamiętać o ich nienaturalnej barwie. Niestety, żeby uzyskać takie jedzenie kolorowe często potrzebne są sztuczne barwniki. Dzięki nim jedzenie kolorowe jest atrakcyjne, ale niestety niezdrowe.
Najbardziej szokuje mnie to, że niektóre barwniki mogą niekorzystnie wpływać na dzieci i wywoływać u nich nawet zespół ADHD. A przecież używa się ich głównie w produktach dla dzieci. Produkty zawierające szkodliwe barwniki muszą na opakowaniu zawierać informację “może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie u dzieci”. Tylko czy my rodzice czytamy etykiety i czy uda nam się znaleźć to zdanie w ciasnych linijkach napisanych drobnym drukiem w kilku językach? Nieraz sama łapię się na tym, że kiedy chcę przeczytać co znajduje się na opakowaniu, linijki mi skaczą i odpuszczam zanim znajdę potrzebną informację.
Na szczęście coraz częściej do barwienia żywności używa się naturalnych barwników. Są to przeważnie barwniki pozyskiwane z warzyw i owoców. Niestety takie barwniki dają mniej intensywne kolory i nie są trwałe. W dodatku naturalne barwniki są dużo droższe, więc jako klienci musimy więcej zapłacić. Ale czy warto oszczędzać parę złotych, by jeść chemię? Dzięki naturalnym barwnikom możemy kupić np. kolorowe makarony barwione burakiem, szpinakiem lub kurkumą. Dodatkową zaletą naturalnych barwników jest to, że oprócz koloru zapewniają smak i składniki odżywcze.
Zdrowe jedzenie kolorowe pełne witamin
Jest też inna zdrowa grupa, do której zaliczamy jedzenie kolorowe. Całą gamę naturalnych kolorów uzyskamy dzięki owocom i warzywom. “Warzywa korzeniowe – smaczne, zdrowe, kolorowe”. Owoce i warzywa dostarczają nam nie tylko zachęcających kolorów, ale także soczystości i smaku. Oczywiście najważniejsze jest to, że owoce i warzywa są bogactwem składników mineralnych i witamin. “Witaminy i ich naturalne źródła pochodzące z żywności”. Zawierają też bardzo potrzebny nam błonnik. “Błonnik pokarmowy – włókno roślinne w codziennej diecie”.
Dodatkową zaletą owoców i warzyw jest to, że większość z nich możemy jeść zarówno na surowo, jak i w wersji na ciepło. Musimy jednak pamiętać, że poddawane wysokiej temperaturze tracą część witamin i wartości odżywczych. “Gotowane, smażone, pieczone – ciepło i zdrowo na żołądku”. Oczywiście owoce i warzywa najlepiej smakują w sezonie, kiedy są świeże, kuszą wyglądem i smakiem. Często wiosną nie możemy się ich doczekać “Wiosenne nowalijki – ukojona tęsknota za zielonym”. Warzywa i owoce świetnie nadają się też do mrożenia i w ten sposób możemy zachować je na miesiące, w których będzie nam ich brakowało. “Mrożonki warzywne i owocowe – nie unikaj, bo są zdrowe!”.
Takie zdrowe jedzenie kolorowe możemy jeść osobno np. w postaci sałatek. Jeśli zależy nam na zdrowej, zbilansowanej diecie, to warzywno owocowe jedzenie kolorowe bardzo dobrze komponuje się ze zdrowym jedzeniem beżowym. Tylko, czy umiemy wybrać to zdrowe jedzenie beżowe, skoro w tej grupie jest taki duży wybór?
Niezdrowe jedzenie beżowe pełne tłuszczu i cukru
Kiedyś oglądałam program dotyczący codziennej diety osób otyłych. Kiedy postawiono przed nimi wszystkie produkty, które zjadają w ciągu dnia, tworzyły jedną beżową plamę. Znajdowały się tam głównie jasne pieczywo, również w wersji słodkiej czyli ciasta, pączki, drożdżówki. Na obiad głównie pizza i frytki. Jeśli mięso to tylko w beżowej panierce. Na deser słodkie ciastka, batoniki, czekoladki i bombonierki. Jako przekąski chipsy, paluszki, krakersy oraz uwaga warzywo – krążki cebulowe w panierce.
Oczywiście wszystko to trzeba było popić najlepiej gazowaną brązową colą. W tej diecie nie było niczego kolorowego, no może poza kroplą ketchupu do frytek, chociaż wielu wybierało sos na bazie majonezu. “Musztarda, ketchup, majonez – a Ty co wybierasz?”.
Takie jedzenie beżowe ma swój charakterystyczny smak, który nas pociąga. Zawiera bardzo dużo tłuszczu i cukru, które potrafią uzależnić. Jedzenie beżowe w takiej wersji na pewno nie jest zdrowe i nie wnosi do diety niczego odżywczego. W dodatku zapewnia bombę kaloryczną, która z pewnością odłoży się w postaci dodatkowej warstwy tłuszczu w każdej części ciała. Zapcha też żyły dostarczając sporą dawkę cholesterolu.
Zdrowe jedzenie beżowe pełne składników odżywczych
Jest jednak zdrowe jedzenie beżowe, które według piramidy żywieniowej powinnyśmy jeść w dużych ilościach. Jedzenie beżowe to wszelkiego rodzaju produkty zbożowe, najlepiej w wersji pełnoziarnistej. “Produkty zbożowe na diecie – węglowodany pełne błonnika”. Zaliczamy do nich pieczywo, kasze, makarony i płatki owsiane. Wielu z nas ma problem z kupieniem wartościowego pieczywa pełnoziarnistego i wybiera po prostu ciemne pieczywo. Niestety producenci bazują na naszej niewiedzy i często dodają barwniki przyciemniając pieczywo, bo wiedzą, że po takie chętniej sięgniemy uważając je za zdrowsze. W ten sposób powstaje niezdrowe jedzenie kolorowe, zawierające np. barwiący słód jęczmienny. “Zdrowy skład pieczywa i czego w nim być nie powinno”.
Jedzenie beżowe to także różne “Nasiona, pestki, ziarna – po które i dlaczego warto sięgać?”. Możemy jeść je oddzielnie lub dodawać do pieczywa i sałatek. Zdrowe jedzenie beżowe to również kaloryczne, ale zdrowe orzechy w różnych rodzajach. “Orzechy są kaloryczne! – Tak, ale to niezbędne białko i tłuszcz”. Na koniec musimy pamiętać, że jedzenie beżowe to także zdrowe kakao, z którego powstaje czekolada. Musimy tylko wybierać tą odpowiednią i jeść ją z umiarem “Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji”.
Jedzenie beżowe w takiej wersji jest bardzo zdrowe i dostarcza wszystkich niezbędnych składników mineralnych “Składniki mineralne w pożywieniu – gdzie i po co ich szukać?”. Niestety zdrowe jedzenie beżowe jest też bardziej kaloryczne niż zdrowe jedzenie kolorowe. Jednak musimy pamiętać, że takie jedzenie jest też bardziej treściwe i sycące. Na dłużej zaspokoi nasz głód i unikniemy podjadania. Zdrowe jedzenie beżowe ma tyle zalet, że często powinniśmy po nie sięgać.
Wybiórcza beżowa dieta dzieci
Muszę jeszcze wspomnieć o beżowej diecie dzieci. Niby mogłoby się wydawać, że dzieci wolą gdy na ich talerzach jest pełno kolorów, bo przecież chętnie sięgają po kolorowe słodycze. Jednak wiele dzieci wybiera tylko jedzenie beżowe, uważając je za bezpieczniejsze. W tym miejscu polecam artykuł, z którego dowiecie się dlaczego dzieci wolą jedzenie beżowe i jak pomóc im polubić jedzenie kolorowe. Dzieci z wybiórczością żywieniową wybierają głównie pieczywo, makaron, frytki, ziemniaki oraz wszelkie wafelki i ciastka, niekoniecznie w czekoladzie. Z mięs najchętniej jedzą białego kurczaka w panierce, czyli nuggetsy lub beżową nijaką parówkę.
Dla dzieci często szykujemy różne kompozycje na talerzu. Układamy jedzenie kolorowe w zwierzątka, łódeczki, kwiatki i inne cuda, by chętniej chciały spróbować czegoś innego niż ulubione jedzenie beżowe. Chcemy w ten sposób dostarczyć im innych doznań smakowych oraz zapewnić bogactwo składników odżywczych w zbilansowanej diecie. A ponieważ jemy oczami, to tak podany posiłek może zachęcić każdego, również dorosłego niejadka. “Jemy oczami, czyli niech się dzieje na talerzu”.
Kolorowo beżowa zdrowo zbilansowana dieta
Zarówno jedzenie kolorowe jak i beżowe występują w wersji zdrowej i niezdrowej. To od nas zależy co znajdzie się na naszym talerzu. Świetnie możemy komponować wszystkie kolory i dodawać nimi barw beżowym, nieatrakcyjnym posiłkom. I tak zdrowa kasza, ryż i makaron z warzywami lub chociaż z odrobiną zielonych listków ziół zyskają nie tylko na wyglądzie, ale i na smaku. A beżowe, nijakie z wyglądu, ale bardzo zdrowe płatki owsiane mogą być apetycznie ozdobione przez kolorowe i soczyste owoce. Taką owsiankę chętnie zjemy oczami i nie tylko. “Płatki owsiane – może polubisz je tak samo jak ja”. Komponując pełne kolorów posiłki, z uwzględnieniem koloru beżowego zapewnimy sobie zbilansowaną dietę, którą z przyjemnością będziemy stosować codziennie.
Ana