
Naturalne sposoby na zaparcia – niech jelita wezmą się do pracy
Zła dieta wpływa na zablokowanie jelit
Jedząc kolejny posiłek, nie zastanawiamy się nad konsekwencjami związanymi z trawieniem i wydaleniem, bo jakoś to będzie. Ale kiedy czujemy tą nieznośną blokadę w brzuchu zaczynamy analizować, co takiego zrobiliśmy i zjedliśmy, że dopadło nas zaparcie. Zastanawiamy się co aktualnie możemy zrobić, żeby sobie ulżyć i czy istnieją jakieś naturalne sposoby na zaparcia. Bywa, że żałujemy po czasie, że do tego dopuściliśmy.
Człowiek je, bo musi. Niestety już dawno o tym zapomnieliśmy. Wprawdzie jemy, bo czujemy głód, ale… jemy, bo coś nam smakuje… jemy, bo nas częstują… jemy, bo się nudzimy… jemy, bo mamy taką zachciankę, a nie potrzebę, bo ta przeważnie jest na końcu.
W dodatku wybieramy nie tylko zdrową i wartościową żywność, która byłaby z radością wykorzystana przez nasz organizm. Ale zapominając o zdrowym odżywianiu, sięgamy po śmieciowe jedzenie, w dodatku często w ilościach, w ogóle nam niepotrzebnych. A nasz biedny organizm musi się nieźle napracować, żeby z tych śmieci wybrać, to co najlepsze, a resztę wyrzucić. Czasami się buntuje i nie wyrabia z pracą, a śmieci się blokują i wtedy najczęściej dokuczają nam zaparcia.
Zioła przeczyszczające stosowane z umiarem
Ale gdyby chodziło tylko o niezdrowe jedzenie, to moglibyśmy próbować zmienić dietę na zdrowszą lub godzić się na zaparcia, sięgając po kolejną czekoladę. Niestety zaparcia to przypadłość, która przytrafia się nie tylko z powodu złej diety i chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu doznał tego dyskomfortu. Oczywiście pewnie inaczej go odczuwamy i pewnie są też tacy, którzy w ogóle nie zauważają, że dokuczają im zaparcia. Ale są też osoby, które z przerażeniem stwierdzają, że szybko przytyły, bo niestety zaparcia wpływają też na “Zastoje i wahania wagi na diecie – to ważyć się, czy nie?”.
Ostatnio opisywałam zioła przeczyszczające, które mogą nam pomóc, gdy nasze jelita są już zablokowane. Musimy jednak pamiętać, że zioła przeczyszczające nie powinny być wykorzystywane zbyt często i najpierw powinniśmy wypróbować, wszystkie naturalne sposoby na zaparcia. W artykule tym więcej też napisałam na temat samych zaparć oraz ich szkodliwości: “Zioła przeczyszczające – naturalnie lekki brzuszek”.
Tym razem przedstawię naturalne sposoby na zaparcia, czyli co robić, by przypadłość ta nas nie dopadała oraz co zrobić, gdy jednak zaparcia nam się przytrafią. Napiszę jakie produkty działają zapierająco, a jakie pomogą uniknąć zaparć oraz co oprócz złej diety, może powodować zaparcia. Podpowiem też, jakie nietypowe naturalne sposoby na zaparcia warto wypróbować.

Naturalne sposoby na zaparcia – uważne jedzenie
Ponieważ to jednak codzienna dieta jest najbardziej odpowiedzialna na blokadę naszych jelit, to omawiając naturalne sposoby na zaparcia, zacznę właśnie od niej. I to właśnie diecie poświęcę najwięcej uwagi, bo przecież wydalamy to, co zjemy. Ważne jest też regularne dostarczanie pożywienia, w prawie jednakowych porcjach. Taka regularność na pewno korzystnie wpłynie na proces trawienia. Jelita zdążą strawić jedną porcję, zanim dostaną kolejną. Narzucenie im dużej pracy naraz, może sprawić, że jelita się zbuntują i ich perystaltyka zwolni.
Najlepiej byłoby usiąść w spokoju i skupić się tylko na posiłku, na co zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie mamy czasu. “Nie mam czasu, ale przecież inni nie mają go więcej”. Przeważnie albo jemy na stojąco, albo jeśli siedzimy, to nie tylko po to, żeby zjeść, bo często obok jest ważniejszy od posiłku smartfon lub komputer. Jedzenie w pośpiechu oraz niedokładne przeżuwanie, też nie jest dobre dla naszych jelit, bo już przeżuwanie przygotowuje jelita do pracy i zwiększa wydzielanie soków trawiennych.

Jakie pokarmy działają zapierająco?
Skoro wiemy jak jeść, to warto też wiedzieć, jakie pokarmy wpływają na powstawanie zaparć i zacząć od ich wyeliminowania. Na pewno należy unikać produktów scalających, należą do nich: biały ryż, kasza manna, mąka ziemniaczana, żelatyna oraz gotowana marchew i dojrzałe banany. Wspominając o żelatynie musimy pamiętać, że znajdziemy ją np. w ciastkach z kremem. Natomiast mąkę ziemniaczaną zawiera np. kisiel.
Oprócz wymienionych produktów należy też unikać suszonych jagód oraz mocnej herbaty. Bardzo zapierające są produkty zawierające kakao, czyli np. czekolada. “Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji”. Należy unikać też żywności tłustej i wysoko przetworzonej oraz potraw smażonych.
Ponadto musimy pamiętać, że bardziej zapierające są posiłki zawierające duże ilości białka. I chociaż białka są bardzo ważne: “Białka w diecie – ile i do czego ich potrzebujemy”. To może kiedy dokuczają nam zaparcia, nie pogłębiajmy tego problemu i chociaż na chwilę ograniczmy między innymi jajka, mięso, twaróg i orzechy. “Posiłki białkowe w diecie ONZ – jakoś trzeba je przejść”.
Naturalne sposoby na zaparcia – dostarczanie błonnika
Zastępując żywność powodującą zaparcia żywnością zdrowszą, łatwiejszą do strawienia i wydalenia, powinniśmy zacząć od produktów zawierających duże ilości błonnika. Sam błonnik nie jest trawiony przez organizm i nie dostarcza nam energii, czyli nie ma kalorii. To uwaga dla tych, którzy może obawiają się, że błonnik wpłynie na wzrost wagi. Taka obawa może wynikać z tego, że błonnik często występuje w produktach kalorycznych, o których napiszę za chwilę. Jednak na kaloryczność tych produktów nie wpływa błonnik, tylko tłuszcz i węglowodany. Błonnik można kupić np. w formie pałeczek, ale lepszy jest ten naturalny.
Błonnik, czyli inaczej włókno roślinne występuje (jak się można domyślić po nazwie), w produktach roślinnych. Dlatego należy po nie sięgać, bo sami nie potrafimy wytworzyć błonnika. I chociaż błonnik nie jest przez nas wchłaniany, to ma bardzo znaczący wpływ na proces trawienia i wydalania zbędnych składników przemiany materii. Warunkiem, żeby błonnik odpowiednio zadział, jest dostarczanie dużych ilości płynów.
Błonnik w połączeniu z wodą pęcznieje, zapewniając sytość. Jest to ważne dla osób próbujących schudnąć oraz dla tych, które starają się utrzymać wagę. A tak naprawdę powinno być ważne dla każdego. Błonnik chłonąc wodę w jelitach, doprowadza do zwiększenia zbędnej masy pokarmowej, czym zmusza organizm do jej wydalenia. Dodatkowo nawilżony błonnik, nawilża i zmiękcza też masę pokarmową w jelitach, co ułatwia jej wydalanie i usuwa zaparcia.

Warzywa i owoce z dużą ilością błonnika na zaparcia
Najwięcej błonnika znajdziemy w warzywach i owocach oraz w produktach zbożowych i nasionach roślin strączkowych. Tak więc po kolei… Jeśli chodzi o warzywa, najwięcej błonnika znajdziemy w warzywach korzeniowych: marchewce, buraku i korzeniu pietruszki: “Warzywa korzeniowe – smaczne, zdrowe, kolorowe”. Dużo błonnika zawierają też brokuły, kalarepa i kalafior, ale to produkty kapustne i mogą powodować wzdęcia, które nasilają się właśnie w trakcie zaparć.
Błonnik w owocach to nie tylko ten, który znajduje się w miąższu owocu. Najwięcej błonnika zawierają skórki i pestki, dlatego jeśli tylko to możliwe, starajmy się jeść owoce (i warzywa) razem z jadalnymi skórkami, pestkami i gniazdkami nasiennymi. Mając to na względzie powinniśmy wiedzieć, że najwięcej błonnika zawierają owoce z dużą ilością małych pestek: maliny, jeżyny, truskawki, porzeczki i kiwi. Oczywiście dużo błonnika posiadają też pomarańcze, mango, jabłka, gruszki i śliwki.
Naturalne sposoby na zaparcia to niezawodne owoce suszone, bo takie skondensowane owoce, zawierają najwięcej błonnika. I to właśnie ich obawiają się osoby próbujące schudnąć, ponieważ suszone owoce są kaloryczne. Dla wszystkich pełnych obaw napisałam: “Suszone owoce, to nie tylko cukier i kalorie”. Najlepsze na zaparcia są suszone śliwki, zwłaszcza gdy namoczymy je wieczorem, a rano zjemy na czczo i popijemy wodą, w której się moczyły. Na zaparcia dobre są też suszone morele, rodzynki i figi. Musimy tylko pamiętać, by nie przesadzić z ilością, bo suszone owoce wydają się mniejsze, ale to ten sam owoc, tylko pozbawiony wody.

Naturalne sposoby na zaparcia – węglowodany złożone
Nie tylko owoce i warzywa zawierają błonnik, znajdziemy go również w innych produktach, które za chwilę opiszę. Oczywiście musimy pamiętać, że wszystkie te produkty oraz warzywa i owoce, oprócz błonnika zawierają też wiele cennych składników odżywczych i mineralnych. A naturalne sposoby na zaparcia to, dostarczanie zdrowej i wartościowej żywności. Poniższe produkty zawierają węglowodany złożone, które powinny gościć w naszej codziennej diecie: “Węglowodany niezbędne w diecie – jak wybrać te dobre”.
Kolejną zdrową żywnością bogatą w błonnik zapobiegający zaparciom są, pestki, nasiona i ziarna. Niestety to też dość kaloryczna żywność, która swoją kaloryczność zawdzięcza głównie tłuszczom, w które jest bogata. Ale trzeba pamiętać, że to zdrowy tłuszcz, którego potrzebujemy: “Tłuszcze w pożywieniu – czy naprawdę trzeba ich unikać”. I to właśnie zdrowy tłuszcz roślinny obok błonnika, ułatwia trawienie i przesuwanie w jelitach mas pokarmowych. Dlatego najlepsze na zaparcia będą oleiste nasiona i pestki np. dyni i słonecznika. Bardzo dobrze jako naturalne sposoby na zaparcia sprawdzą się też nasiona wytwarzające śluzy, takie jak siemię lniane i babka płesznik. Więcej na temat nasion i pestek pisałam w “Nasiona, pestki, ziarna – po które i dlaczego warto sięgać?”.
Podstawą zdrowej diety powinny być produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, bo te zawierają najwięcej błonnika i cennych składników. Dlatego powinniśmy wybierać pełnoziarniste pieczywo, makarony i kasze. Bardzo cenne są też płatki powstałe z ziaren zbóż np. owsiane oraz otręby. Aby więcej dowiedzieć się o produktach zbożowych zapraszam do: “Produkty zbożowe na diecie – węglowodany pełne błonnika”.
Z wartościowych produktów bogatych w błonnik, zostały do opisania jeszcze nasiona roślin strączkowych. Wprawdzie rośliny strączkowe, to bardziej produkty białkowe niż węglowodanowe, o czym pisałam w “Rośliny strączkowe, to zdrowe białka czy węglowodany?”. Ale węglowodany, które zawierają są bardzo wartościowe. Na zaparcia najlepsze będą soczewica, ciecierzyca i zielony groszek. Natomiast ze względu na właściwości powodujące wzdęcia, w trakcie zaparć powinniśmy unikać suchego grochu, fasoli i bobu.

Naturalne sposoby na zaparcia – woda, kawa, miód
Wspominałam już, że wypijanie dużych ilości wody jest bardzo ważne, gdy przyjmujemy produkty bogate w błonnik. Woda w naszej codziennej diecie jest niezbędna i powinniśmy wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie: “Woda – dlaczego jest niezbędna dla organizmu”. Oczywiście najlepiej jeśli będziemy pić czystą wodę mineralną, ale w przypadku zaparć i nie tylko, bardzo dobrze sprawdzą się soki warzywne i owocowe. Najlepsze będą te przecierane, zawierające skórki i cząstki warzyw i owoców. Przy okazji koniecznie muszę polecić ciekawe soki przeczyszczające, przekazane w “luźny” sposób.
Naturalne sposoby na zaparcia, to poranne rozbudzenie jelit i zachęcenie ich do pracy. W tym celu warto na czczo wypić szklankę ciepłej przegotowanej wody. Można dodać do niej plasterek cytryny oraz odrobinę miodu naturalnego. Zresztą miód naturalny też jest polecany na zaparcia i najlepiej działa właśnie na czczo: “Miód na diecie, czyli jak zdrowo grzeszyć”.
Bardzo dobrze też na zaparcia działa kawa, zwłaszcza ta wypita rano. Często to właśnie po porannej kawie, odwiedzamy toaletę. Kofeina zawarta w kawie pobudza jelita do działania, przyspieszając ich perystaltykę. Ale trzeba pamiętać, że chodzi tu o kawę prawdziwą, a nie jakieś sztuczne kawy instant trzy w jednym.

Naturalne sposoby na zaparcia – sok z kiszonek, kefir, zupa
Na zaparcia bardzo dobrze nadają się też produkty kiszone. Znajdujący się w nich kwas mlekowy, reguluje florę bakteryjną jelit i wspomaga trawienie. W tym celu można jeść kiszone ogórki, kapustę i inne warzywa i owoce. Ale najlepiej na zaparcia sprawdzi się picie soku z kiszonej kapusty lub kiszonego buraka. Więcej na temat kiszonek: “Kiszonki na odchudzanie – sięgaj po nie kiedy chcesz”.
Wspominając o florze bakteryjnej muszę napisać, że naturalne sposoby na zaparcia, to spożywanie produktów fermentowanych zawierających zdrowe kultury bakterii, wspierające nasze jelita. Dlatego w trakcie zaparć i nie tylko powinniśmy sięgać po jogurt, kefir, maślankę i zsiadłe mleko.
Kończąc temat diety zapobiegającej zaparciom wspomnę o tym, że łatwiej trawione są posiłki płynne, więc nie powinniśmy pomijać zup. Lepiej sprawdzą się zupy rzadsze, ale treściwe, niż gęste zupy typu krem. Idealny na zaparcia będzie np. rosół, którym możemy zalać płatki owsiane, tworząc rzadką wytrawną owsiankę. Więcej o tym dlaczego należy jeść zupy napisałam w: “Dietetyczne zupy – posiłki sycące i odchudzające”.

Inne przyczyny powstawania zaparć
Jak wspomniałam na początku, nie tylko dieta jest odpowiedzialna za zaparcia. Do głównych przyczyn powstawania zaparć zalicza się też brak ruchu. Dlatego zaparcia często dotyczą osób starszych i leżących z powodu choroby oraz prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli tylko możemy dostarczajmy sobie odpowiedniej dawki ruchu. Wcale nie chodzi tu o jakieś forsowne ćwiczenia. Wystarczy spacer, jazda na rowerze, pływanie, czy taniec. Czasem zwłaszcza podczas siedzącej pracy dobrze jest wstać i wykonać chociaż kilka kolistych ruchów biodrami, jak przy hula-hop. Ćwiczenie to rozciągnie mięśnie miednicy i poprawi perystaltykę jelit. Każda nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego organizmu.
Bardzo często zaparcia dotykają też osób narażonych na stres i cierpiących na bezsenność. Osoby ciągle poddane presji i zdenerwowaniu, często borykają się z zaburzeniem trawienia i wydalania. To samo dotyczy osób, których długość i jakość snu jest niewystarczająca. Zresztą stres i bezsenność często idą razem w parze i wpływają niekorzystnie nie tylko na nasz układ nerwowy. Za zaparcia odpowiedzialna jest również nasza psychika. Wiedząc, że nie możemy pozwolić sobie na komfortowe skorzystanie z toalety, podświadomie blokujemy jelita. Często zdarza się to podczas wyjazdu, bo obawiamy się korzystania z toalety w “obcym miejscu”. Dodatkowo wyjazd może pogłębiać zaparcia, ponieważ z reguły wiąże się ze zmianą rutyny i sposobu odżywiania.

Zaparcia częściej dotykają kobiet. Zwłaszcza uciążliwe są w trakcie ciąży, gdy rozwijający się płód i powiększająca macica naciskają na jelita, zakłócając ich pracę. Na zaparcia cierpią również małe dzieci, których układ pokarmowy nie jest jeszcze dobrze wykształtowany. Zaparcia mogą być też skutkiem niektórych chorób, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, rak jelita i hemoroidy. Część przyjmowanych leków zwłaszcza przeciwbólowych i przeciwdepresyjnych, również może mieć wpływ na powstawanie zaparć.
Zaparcia mogą być niebezpieczne i oznaczać chorobę
Chociaż może się wydawać, że zaparcia to tylko stan powodujący dyskomfort to musimy pamiętać, że dłużej utrzymujące się zaparcia mogą być niebezpieczne. Zalegająca w jelitach masa zbędnych składników przemiany materii zawiera też toksyny, których powinniśmy się szybko pozbyć. Niestety im dłużej cierpimy na zaparcia, tym więcej toksyn wchłania się z powrotem do naszego organizmu. Czujemy wtedy zmęczenie i bóle głowy, pojawiają się też wzdęcia i gazy oraz stany zapalne jelit, a nawet hemoroidy.
Dlatego jeśli wypróbowaliśmy już wszystkie naturalne sposoby na zaparcia oraz zioła przeczyszczające, a zaparcia nie ustępują i utrzymują się dłużej niż 7 dni, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Może bowiem okazać się, że przyczyną zaparć jest jakaś choroba. Ważne jest to zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej problem zaparć nie dotyczył nas zbyt często i nie był aż tak długotrwały. Sygnałem alarmującym może być również niezamierzona utrata wagi i osłabienie. Do lekarza powinniśmy wybrać się także wtedy, gdy zauważymy krew w stolcu. Konsultacja lekarska jest ważna, bo długotrwałe zaparcia mogą doprowadzić do raka jelita grubego lub innych chorób.

Nietypowe naturalne sposoby na zaparcia
Starając się zapobiegać zaparciom, warto stosować naturalne sposoby na zaparcia i zadbać o komfort wypróżnień. Bardzo pomocna może być rutyna, czyli korzystanie z toalety w podobnej porze dnia. Ważne jest nie powstrzymywanie się od skorzystania z toalety, kiedy czujemy taką potrzebę. Wypróżnianie ułatwi też przyjęcie pozycji kucznej. Wprawdzie sedesy nie są do tego przystosowane, ale czasem wystarczy, że podczas siedzenia na toalecie, pod nogi podstawimy miskę do góry dnem lub niski stołeczek.
Pomocne na zaparcia mogą być też metody, które stosuje się w przypadku dzieci, a którym przecież nie damy suszonych śliwek, czy herbatek przeczyszczających. W przypadku dzieci stosuje się masaże i kąpiele. Skoro pomagają one dzieciom, to przyniosą ulgę również osobom dorosłym. Zarówno masaż brzucha wykonywany kolistymi ruchami, jak i kąpiel w ciepłej wodzie, pomagają się rozluźnić i zmniejszyć napięcie mięśni dna miednicy. Masaż brzucha możemy też wykonywać strumieniem ciepłej wody z prysznica.

Naturalne sposoby na zaparcia nie rozleniwią naszych jelit. Będą dla nich naturalnym wsparciem, które sprawi, że jelita chętniej wezmą się do pracy. Stosując naturalne sposoby na zaparcia możemy mieć pewność, że nie przytrafią nam się zaparcia nawykowe, bo perystaltyka jelit poprawi się w sposób naturalny. Warto jednak aby naturalne sposoby na zaparcia były wybierane i stosowane naprzemiennie. Tak, by jelita nie przyzwyczaiły się do konkretnej pomocy np. do suszonych owoców. Ciągłe zaskakiwanie jelit naturalnymi sposobami na zaparcia sprawi, że chętniej wezmą się do pracy. Musimy jeszcze pamiętać, że jak w przypadku wielu porad, nie wszystko działa na wszystkich. Dlatego wybierzmy takie naturalne sposoby na zaparcia, które dla nas są skuteczne. Pamiętając jednocześnie, że tylko naturalne sposoby na zaparcia są bezpieczne.
Ana

