...
dziurawiec na depresję
Ziołowe rozczarowanie

Dziurawiec – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?

Ziele świętojańskie z dziurawymi listkami

Parę dni temu obchodziliśmy Noc Świętojańską, która między innymi kojarzona jest z różnymi ziołami. Według tradycji zbiera się wtedy zioła i kwiaty, aby ozdabiać nimi domy i robić wianki puszczane na wodę. Noc Świętojańska obchodzona jest w wigilię św. Jana Chrzciciela, z którym kojarzony jest bardzo cenny dziurawiec. Zioło to zakwita właśnie w okolicy obchodzonego 24 czerwca święta Świętego Jana Chrzciciela i dlatego nosi również potoczną nazwę ziele świętojańskie. Dziurawiec zwany również pospolitym rośnie na terenie całego kraju. Często wybiera łąki, obrzeża dróg i pól, chętnie rośnie w pełnym słońcu. “Zioła lubiące słońce w ogrodzie, na balkonie, parapecie i łące”. Chociaż dziurawiec występuje dość powszechnie, na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego pozyskuje się go z upraw. 

dziurawiec lubi słoneczne łąki

Najbardziej znaną nazwę, czyli dziurawiec, zioło to zawdzięcza drobnym prześwitom wyglądającym jak dziurki na małych listkach. Prześwity te wyglądają trochę tajemniczo i posiadają zbiorniczki związków eterycznych, dzięki którym dziurawiec ma wiele cennych właściwości. Dziurawiec kwitnie pięknymi żółtymi kwiatami i to one są surowcem wykorzystywanym w farmacji i kosmetyce. Kwiaty i liście dziurawca roztarte w dłoniach wydzielają czerwony sok, który wykorzystywany jest jako naturalny barwnik. Te charakterystyczne cechy dziurawca pomogą odróżnić go od innych dziko rosnących roślin  i uchronią nas przed pomyłką, gdybyśmy chcieli samodzielnie zbierać dziurawiec. “Dzikie zioła podobne z wyglądu do innych dzikich roślin”. 

dziurawiec na problemy skórne

Zdrowotne właściwości dziurawca

Dziurawiec dzięki wspomnianym olejkom eterycznym i barwnikowi – hiperycynie posiada wiele cennych właściwości. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Właściwości dziurawca wykorzystywane są w medycynie. Najczęściej dziurawiec kojarzony jest z leczeniem depresji i obniżonego samopoczucia. 

Ponadto dziurawiec wykorzystuje się w preparatach na trawienie i łagodzenie niestrawności. Zioło to skutecznie wspiera także układ moczowy i oddechowy. Właściwości dziurawca przydają się też w przypadku stosowania zewnętrznego. Pomagają leczyć rany i przyspieszają regenerację skóry. Dlatego dziurawiec można spotkać również w kosmetykach.

Trzeba jednak wiedzieć, że najcenniejszy składnik dziurawca, czyli hiperycyna nie rozpuszcza się w wodzie. Dla efektywnego działania potrzebuje oleju lub alkoholu. Dlatego w farmacji stosuje się nalewki i olejek z dziurawca. Można też spotkać wyciągi, maści i tabletki z dodatkiem dziurawca. Napar z dziurawca najlepiej sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych oraz do stosowania zewnętrznego np. w postaci okładów. 

nalewka z dziurawca hiperycyna

Dziurawiec na układ pokarmowy i moczowy

Dziurawiec to zioło, które skutecznie wspiera trawienie. Jeśli wybieramy się na imprezę, na której spodziewamy się dużej ilości ciężkostrawnego jedzenia, warto przedtem wypić napar z dziurawca. Przygotujemy w ten sposób układ trawienny i pobudzimy wątrobę do pracy, by łatwiej poradziła sobie z trawieniem. Dziurawiec wspiera produkcję żółci potrzebnej do prawidłowego trawienia. Dzięki działaniu rozkurczowemu łagodzi bóle brzucha związane z dolegliwościami żołądkowymi. Skutecznie zapobiega niestrawnościom oraz ogranicza wzdęcia i zgagę. 

Przeciwzapalne działanie dziurawca łagodzi stany zapalne błony śluzowej jelit i żołądka. Dziurawiec na trawienie i problemy żołądkowe stosuje się w postaci naparów, tabletek i kropli żołądkowych. Napar z dziurawca jest też polecany w przypadku braku apetytu. Borykając się z brakiem apetytu lub gdy chcemy go ograniczyć możemy skorzystać też z innych ziół. “Zioła na apetyt zwiększające i zmniejszające łaknienie”.

napar z dziurawca na trawienie

Dziurawiec polecany jest także na problemy z układem moczowym. Działając moczopędnie wspiera nerki pomagając oczyszczać organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Wpływa to korzystnie na poprawę metabolizmu i pomaga zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych. Ponadto dziurawiec dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym zwalcza łagodne infekcje układu moczowego. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zapalenia pęcherza moczowego. Toksyny są usuwane z organizmu głównie wraz z moczem, dlatego ważne jest aby układ moczowy działał prawidłowo. Pomocne w tym mogą być też inne zioła. “Zioła moczopędne i oczyszczające, przyspieszające metabolizm”. 

dziurawiec w połączeniu z lekami

Dziurawiec na leczenie ran i bolące stawy

Dziurawiec wykorzystuje się też zewnętrznie. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące i ściągające. Ponadto działa przeciwbólowo i kojąco na skórę przynosząc ulgę. Dlatego często wykorzystuje się go do leczenia trudno gojących się ran. Może być używany do przemywania ran i robienia przynoszących ulgę okładów. W tym celu warto zastosować napar z dziurawca. Właściwości dziurawca pomagają też zmniejszyć opuchliznę wywołaną urazem. 

Dziurawiec sprawdza się w leczeniu stłuczeń, siniaków i skaleczeń. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym bardzo dobrze poradzi sobie też w przypadku trudniej gojących się ran, ropni i owrzodzeń. Przyspiesza gojenie i regenerację skóry. “Zioła na urazy – siniaki, skaleczenia, oparzenia i ukąszenia”.

Chociaż dziurawiec może powodować oparzenia słoneczne, jego właściwości wykorzystuje się także do leczenia oparzeń i odmrożeń. Pomocne tu będzie przeciwbólowe, nawilżające i regenerujące działanie dziurawca. Do stosowania zewnętrznego warto wykorzystać napar, maści i olejki z dziurawca. Dziurawiec jest też często składnikiem maści na zapalenie stawów. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, przeciwbólowym i regeneracyjnym przynosi ulgę i poprawia sprawność stawów. ponieważ ból stawów potrafi nas unieruchomić polecam poznać jeszcze inne “Zioła na stawy – regenerujące napary, okłady i kąpiele”.  

zdrowotne właściwości dziurawca

Dziurawiec w kosmetykach do pielęgnacji skóry

Dziurawiec dzięki antyoksydantom spowalniającym starzenie się organizmu wykorzystuje się także w kosmetykach. Przydaje się tu też regenerujące, nawilżające i antybakteryjne działanie dziurawca. Ze względu na te właściwości ziele dziurawca polecane jest do pielęgnacji skóry trądzikowej. Przyspiesza gojenie wyprysków i zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych. Dziurawiec często jest też składnikiem kremów regenerujących, polecanych głównie do skóry dojrzałej. Redukuje oznaki starzenia i wygładza zmarszczki mimiczne. Sprawdza się także w przypadku skóry suchej i wrażliwej, bo działa na nią kojąco i nawilżająco dając uczucie komfortu.

Dziurawiec można spotkać również w kosmetykach na rozstępy. Uszczelniając naczynia krwionośne i regenerując skórę ogranicza powstawanie świeżych rozstępów. Zmniejsza też widoczność starszych rozstępów i innych blizn. W tym celu najczęściej używa się maceratu z dziurawca. “Zioła na skórę – naturalnie piękna, promienna twarz i ciało”.

dziurawiec w kosmetyce

Kto i kiedy nie może stosować dziurawca?

Stosując dziurawiec trzeba pamiętać, że jest on ziołem fotouczulającym. Dzięki hiperycynie zwiększa wrażliwość na promienie ultrafioletowe. Stosując preparaty z dziurawca należy unikać promieni słonecznych i opalania w solarium. Warto też pamiętać o fotouczulającym działaniu dziurawca gdy czeka nas leczenie laserem. Stosując dziurawiec i wystawiając się na promienie ultrafioletowe możemy narazić się na przebarwienia i plamy na skórze. Szybciej też narazimy się na oparzenia słoneczne. Szczególnie powinny uważać osoby z jasną karnacją i skórą wrażliwą na promienie słoneczne.

Dziurawiec jest bezpiecznym ziołem, ale nie każdy może go stosować. Unikać go powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci do 12 roku życia. Ponadto dziurawiec nie powinien być łączony z lekami, ponieważ wykazuje dość silną interakcję z niektórymi z nich. Dotyczy to między innymi leków przeciwzakrzepowych i przeciwnowotworowych. Dziurawiec może też osłabić działanie leków antykoncepcyjnych. Istotne jest też to, że chociaż dziurawiec pomaga poprawić nastrój i jest wykorzystywany w leczeniu depresji, to nie może być łączony z lekami przeciwdepresyjnymi, bo zaburza ich działanie i może wywołać niebezpieczne skutki uboczne. 

Jeśli przyjmujemy jakieś leki lub nie jesteśmy pewni, czy dziurawiec jest dla nas bezpieczny, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Nie tylko dziurawiec stosowany nieumiejętnie może być niebezpieczny. Musimy pamiętać, że zioła działają jak leki i nie możemy stosować ich bez umiaru. Wspominam o tym zawsze gdy opisuję różne właściwości ziół. “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”.

dziurawiec na depresję i stres

Jadalne kwiaty dziurawca jako ozdoba

Powinnam jeszcze poruszyć kwestię jedzenia dziurawca, bo na to wskazuje końcówka tytułu artykułu, który jest podobny w przypadku opisywanych w zielniku ziół. Wprawdzie dziurawiec można spożywać w postaci naparów, nalewek i tabletek. Jednak nie wykorzystuje się go w kuchni jako składnika potraw. Piękne i jadalne żółte małe kwiatki mogą być ozdobą i ciekawym dodatkiem do dań, np. sałatek i deserów. W tym celu sprawdzą się też młode, drobne listki dziurawca.

Spotykając dziurawiec w naturalnym środowisku, zauważam jego bardziej szlachetny wygląd, odróżniający go od innych dzikich ziół. Dzięki temu wydaje się, że dziurawiec jest jednym z najzdrowszych ziół. Jednak wygląd to nie wszystko, bo jest wiele niepozornych ziół, które posiadają o wiele więcej cennych właściwości jak np. mniszek lekarski. “Mniszek lekarski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

dziurawiec jako jadalna ozdoba potraw

Nie skupiając się na wyglądzie powinniśmy doceniać zdrowotne właściwości dziurawca, wspierające nie tylko nasze ciało, ale także umysł. To dzięki dziurawcowi skutecznie możemy odpędzić smutki i większą energią czerpać z tego co przynosi każdy nowy dzień. Pamiętajmy tylko, by stosować go ostrożnie, czerpiąc same korzyści.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.