...
regenerujące zioła na stawy
Ziołowe rozczarowanie

Zioła na stawy – regenerujące napary, okłady i kąpiele

Jesienna pogoda nasila bóle stawowe

Jesienna, chłodna i deszczowa pogoda przypomniała mi o mojej dolegliwości, która właśnie teraz dokucza mi najbardziej. To głównie jesienią odczuwam ból stawów i łamanie w kościach. Chociaż nie jestem w bardzo podeszłym wieku, to jednak jestem już seniorką i coraz częściej narzekam na bóle stawowe. “Skończyłam 50 lat… Teraz już z górki, czyli łatwiej!”. Niestety wiem, że jeśli chodzi o stawy to z wiekiem będzie coraz gorzej. W ostatnim wpisie opisałam napary ziołowe polecane osobom starszym. Nie napisałam jednak jakie zioła na stawy byłyby najlepsze, bo postanowiłam poświęcić im osobny wpis. Ponadto opisywałam tam zioła stosowane w formie naparów “Zioła dla seniora – napary na dolegliwości wieku podeszłego”.

Zioła na stawy też można wypijać w postaci naparów, ale skutecznie zadziałają również zioła na stawy stosowane zewnętrznie, tak by bezpośrednio dotrzeć w miejsce bólu. Stawy nie lubią chłodu i wilgoci oraz niskiego ciśnienia, które często dokuczają nam jesienią i zimą. Dlatego stawom przydadzą się rozgrzewające okłady, nalewki i kąpiele oraz maści wcierane bezpośrednio w bolące miejsca. Wykorzystuje się do tego zioła na stawy, które dodatkowo działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regeneracyjnie. Ważne jest też oczyszczające działanie ziół, bo toksyny niekorzystnie wpływają na stawy zaburzając ich funkcjonowanie. Stosowanie ziół sprawia, że stawy stają się bardziej elastyczne, znika sztywność i obrzęki co poprawia sprawność, niweluje ból i zachęca do aktywności. 

Ból stawów ogranicza poruszanie

Szkielet człowieka składa się z wielu kości, które połączone są stawami. To dzięki nim możemy zginać kolana, czy łokcie, ruszać palcami i wykonywać wiele innych czynności ruchowych. Stawy składają się między innymi z torebki stawowej, chrząstki, więzadeł i mazi, które ułatwiają poruszanie. Jeśli jakiś składnik stawu jest uszkodzony, kości ocierają o siebie, a my odczuwamy ból i sztywność stawów. 

Czasami ból jest tak duży, że utrudnia chodzenie lub podnoszenie przedmiotów. Niekorzystnie wpływa też na nasze samopoczucie i odbiera chęć na aktywność fizyczną. Zmniejszona ruchomość stawów nie tylko utrudnia poruszanie, ale sprawia także, że nie możemy w pełni zaufać swojemu ciału. Sama pamiętam sytuację gdy chciałam podnieść kubek z gorącą herbatą i nie byłam w stanie go utrzymać, bo tak bardzo zabolał mnie staw kciuka. Ból stawów kolanowych może np. sprawić, że spadniemy ze schodów. 

Dlatego warto dbać o stawy stosując różne leki i suplementy. Pomocne w dbaniu o stawy i ich regenerację będą też zioła na stawy, które opiszę tym razem. Jednak jak zawsze gdy opisuję różne zastosowania ziół, muszę przypomnieć, że niektóre zioła działają jak leki, więc trzeba uważać z ich stosowaniem. Warto też zawsze skonsultować się z lekarzem. “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”.

Codzienne dbanie o dobrą kondycję stawów

Stawy niszczą się z czasem, dlatego na bóle stawowe i reumatyzm chorują ludzie starsi.  Jednak nie tylko osoby starsze odczuwają ból stawów. Jest wiele grup, które też są narażone na szybsze niszczenie stawów. Należą do nich sportowcy, osoby ciężko pracujący fizycznie oraz ci, którzy borykają się z chorobą zwyrodnieniową. Na ból stawów często narzekają też osoby z nadwagą, które obciążają zwłaszcza stawy bioder, kolan i kostek. Niestety uszkodzone stawy np. w trakcie kontuzji nigdy całkowicie się nie regenerują i dolegliwości bólowe mogą powrócić.

Na utrzymanie dobrej kondycji stawów duży wpływ ma codzienna odpowiednia dawka ruchu, właściwa dieta oraz prawidłowa waga. Wszystko to pomoże dłużej zachować sprawność stawów i przyspieszyć ich regenerację. Pomocne będzie też stosowanie suplementów leków oraz odpowiednich ziół. Nawet jeśli jeszcze nie cierpimy na bóle stawowe, z czasem może się to zmienić, a profilaktyka jest równie ważna jak leczenie.   

Jak widać nie tylko osobom starszym przyda się świadomość jakie zioła na stawy będą najlepsze i jak je stosować. Zwłaszcza, że przed nami najbardziej paskudne dla stawów pory roku, wilgotne i zimne jesień i zima. Często wtedy skarżymy się na łamanie w kościach oraz ból stawów i mięśni. Przy okazji polecam innym mój wpis, w którym opisałam zioła, które pomogą zregenerować mięśnie po wysiłku fizycznym. “Ziołowa regeneracja mięśni i stawów po ciężkiej pracy”.

Zioła na stawy – tylko do stosowania zewnętrznego

Musimy pamiętać, że nie wszystkie zioła na stawy możemy spożywać, niektóre z nich nadają się tylko stosowania zewnętrznego. Toksyczność tych ziół może powodować zatrucia w przypadku spożycia. Takie zioła na stawy bardzo dobrze sprawdzą się w postaci okładów i maści wcieranych bezpośrednio w bolące miejsca.

Żywokost lekarski – już sama nazwa potoczna “żywy gnat” wskazuje na to, że ziołem tym zredukujemy ból i zmniejszymy opuchliznę w przypadku urazów kości i stawów. Cenne właściwości żywokostu wspierające kości i stawy znajdują się w korzeniu żywokostu. Dzięki zawartości garbników, alantoiny i substancji śluzowych żywokost regeneruje stawy i mikrouszkodzenia kości. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kontuzji oraz przemęczenia stawów. Stosowany w postaci okładów i maści na bolące miejsca działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przynosząc ulgę i przyspieszając regenerację stawów. 

Arnika górska – zioło wspierające regenerację tkanek, wykorzystywane również do leczenia uszkodzonej skóry. Działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie zmniejsza obrzęki i siniaki. “Zioła na urazy – siniaki, skaleczenia, oparzenia i ukąszenia”. Napary i nalewki z kwiatów arniki wykorzystywane są jako okłady na bolące miejsca. Arnika działa rozgrzewająco na  stawy łagodząc stany zapalne, zmniejszając obrzęki i uczucie bólu. Wykorzystywana jest też w farmacji do produkcji maści. Arnika sprawdzi się zarówno po urazach jak i w przewlekłych bólach reumatycznych. 

Bluszcz pospolity – z wiecznie zielonych liści tego zioła przygotowuje się napary i nalewki wykorzystywane w postaci okładów na stany zapalne stawów. Właściwości bluszczu wykorzystuje się również do produkcji maści, do leczenia przewlekłego reumatyzmu. Bluszcz pospolity działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dzięki poprawie krążenia krwi rozgrzewa stawy i przyspiesza ich regenerację. “Bluszcz pospolity – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Okłady i masaże na bolące stawy z imbiru i aloesu

Zioła na stawy możemy stosować zewnętrznie także w postaci okładów z plastrów ziół takich jak imbir i aloes. Zioła stosowane bezpośrednio na stawy działają bardzo skutecznie. Warto przy okazji wykonać relaksacyjny masaż, który rozluźni tkankę łączną i zmniejszy napięcie mięśni. Taki masaż z udziałem ziół również uelastyczni stawy i poprawi ich ruchomość. 

Imbir – to zioło polecane na zmęczenie wysiłkiem fizycznym. Skutecznie regeneruje przemęczone mięśnie i stawy oraz dodaje energii. Rozgrzewające i przeciwzapalne działanie imbiru przynosi ulgę i usuwa ból. Imbir można stosować jako przyprawę, herbatkę lub nalewkę. Jednak najskuteczniejsze na obolałe stawy są okłady ze świeżego imbiru lub rozcieńczonego olejku imbirowego, który polecany jest także do masażu ciała.

Aloes – uniwersalne regenerujące zioło wykorzystywane do leczenia różnych urazów. Bardzo dobrze sprawdzi się też na zapalenie stawów, ponieważ wspiera syntezę kolagenu potrzebnego do regeneracji stawów. Ponadto aloes działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo przynosząc ulgę obolałym stawom. Jest jednym z najbardziej polecanych ziół wykorzystywanych na okłady i do masażu. Na bolące stawy można stosować sok z aloesu lub przekrojone wzdłuż liście. 

Zioła na stawy do jedzenia i picia 

Przedstawię teraz zioła na stawy, które bezpiecznie możemy spożywać. Tak stosowane zioła na stawy swoimi właściwościami oczyszczą i wzmocnią organizm. Regenerujące działanie ziół korzystnie wpłynie też na funkcjonowanie stawów wspierając je od wewnątrz.

Dzika róża – owoce tego zioła to nie tylko surowiec na pyszne soki, dżemy i herbatki, ale także bardzo cenne lekarstwo na wiele dolegliwości “Dzika róża – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”. Przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie dzikiej róży sprawia, że jest ona też wsparciem przy bólach stawów. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku przewlekłych bóli reumatycznych. Dodatkowo dzika róża posiada właściwości, które przyspieszają regenerację chrząstki stawowej. Pomaga uelastycznić stawy oraz przywrócić im większą ruchomość i wytrzymałość.

Pokrzywa – to zioło idealnie oczyszczające organizm z toksyn. Jej moczopędne działanie pomaga pozbywać się też kwasu moczowego, który często odkłada się w stawach i może doprowadzić do dny moczanowej. Pokrzywa zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, co pomaga eliminować opuchliznę i poprawia sprawność stawów. Właściwości pokrzywy uelastyczniają stawy i ograniczają ich sztywność. Przeciwzapalne działanie pokrzywy łagodzi bóle stawowe. Pokrzywa to jedno z wielu ziół, które dla zachowania zdrowia możemy pić codziennie. “Zdrowe herbatki ziołowe, które warto pić codziennie”.

Zioła na stawy – napary do picia i na okłady

Przyszedł czas na zioła na stawy, które możemy wypijać w formie naparów, albo robić z nich okłady na bolące stawy. Warto pamiętać, że ziołowe okłady na stawy powinny być ciepłe, ale nie gorące. Zamiast wyrzucać torebki po zaparzonych ziołach, lepiej chociaż na chwilę przyłożyć je do bolącego miejsca. Oczywiście bardziej skuteczne będą większe okłady z naparów ziołowych.

Jeżówka – nie tylko działa przeciwzapalnie, co korzystnie wpływa na stawy, ale pomaga także w ich regeneracji. Biorąc udział w syntezie kolagenu przyspiesza odbudowę chrząstki stawowej. Jeżówka wzmacnia organizm i spowalnia proces jego starzenia, na dłużej utrzymując stawy w dobrej formie. Ułatwia gojenie po kontuzjach i ogranicza ból. Jeżówka może być stosowana bezpośrednio na stawy w formie okładów. Jest też częstym składnikiem maści na zapalenie stawów.

Podagrycznik – ziele, którego nazwa pochodzi od nazwy choroby – podagry, czyli inaczej dny moczanowej, jednej z chorób atakującej stawy. Dlatego podagrycznik od dawna stosowany jest w medycynie ludowej jako idealny lek na stawy. Moczopędne i oczyszczające z toksyn działanie podagrycznika zapobiega odkładaniu się w stawach kwasu moczowego, który prowadzi do podagry. Podagrycznik sprawdza się też w przypadku kontuzji, bo wykazuje działanie regenerujące.

Szałwia lekarska – to jedno z ziół przeciwzapalnych wykorzystywanych w przypadku różnych schorzeń “Szałwia lekarska – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”. Ponieważ szałwia jest naturalnym antybiotykiem przyspiesza gojenie i eliminuje stany zapalne również w stawach. Dodatkowo działa przeciwbólowo, przynosząc ulgę przy bolesności stawów. Przygotowany napar z szałwii można wypić albo zrobić z niego okłady na bolące miejsca. Napar z szałwii polecany jest też jako dodatek do regenerującej i odprężającej kąpieli, która przyniesie ukojenie nie tylko obolałym stawom. “Ziołowa kąpiel – zdrowy i aromatyczny relaks”.

Zioła na stawy – rozgrzewające olejki i kąpiele

Jeśli jesteśmy już w temacie kąpieli, to przedstawię zioła na stawy, które idealnie nadają się na kąpiel łagodzącą bóle stawowe. Tu najlepiej sprawdzą się zioła na stawy w formie olejków eterycznych. Musimy pamiętać, że większość ziołowych olejków eterycznych jest bardzo skoncentrowana i nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę. Możemy wcierać je w bolące stawy dopiero po rozcieńczeniu w innym tłuszczu np. oleju kokosowym lub w wodzie.

Rozmaryn – olejek rozmarynowy jest bardzo pomocny przy stanach zapalnych stawów i chorobach reumatycznych. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a jego zastosowanie z pewnością przyniesie ulgę obolałym stawom. Rozmaryn poprawia krążenie krwi działając rozgrzewająco, co również będzie zbawienne dla stawów i przyspieszy ich regenerację. “Rozmaryn – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Tymianek – olejek tymiankowy wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku zapalenia stawów i bólach reumatycznych. Właściwości tymianku pomagają rozgrzać stawy, przyspieszając ich regenerację i poprawiając ich ruchomość. Ciepła kąpiel z dodatkiem rozgrzewającego olejku tymiankowego przyniesie ukojenie obolałym stawom. “Tymianek – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Lawenda – olejek lawendowy głównie kojarzy się z pięknym zapachem, ale i lawenda to zioło, które może wiele nam zaoferować. Lawenda także posiada właściwości, które poprawiają funkcjonowanie stawów. Rozgrzewające działanie lawendy pomaga ukoić ból. Odprężająca i przynosząca ulgę stawom kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego zachęci do większej aktywności. Olejek lawendowy można stosować bezpośrednio na skórę i sprawdzi się do masażu obolałych stawów.

Zdrowe stawy zachęcają do aktywności

Kiedy bolą nas stawy nie mamy ochoty się ruszać, a to jeszcze pogarsza kondycję stawów. Ile razy mówimy, że się zasiedzieliśmy i musimy się rozruszać. Odczuwamy wtedy sztywność stawów i poruszamy się jak roboty. Stosując zioła na stawy poprawimy funkcjonowanie stawów i zapewnimy sobie większy komfort. Nasze lepsze samopoczucie i brak bólu zachęci nas do większego ruchu, co również będzie bardzo korzystne dla naszych stawów. Liczę na to, że przedstawione zioła na stawy sprawią, że chętniej będziemy wykonywać czynności, których być może ze względu na ból stawów unikaliśmy.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.