Posiłki węglowodanowe – łatwiejsza część diety ONZ
Posiłki w diecie ONZ
W schemacie diety ONZ (Odchudzanie Na Zawołanie) znajdują się posiłki węglowodanowe i posiłki białkowe oraz trzykrotnie posiłki białkowo-węglowodanowe. Z doświadczenia mojego i nie tylko wiem, że to posiłki węglowodanowe, należą do tych łatwiejszych i bardziej ulubionych. Dlaczego właśnie węglowodany lubimy najbardziej, pisałam już wcześniej. Bywa jednak tak, że jedząc głównie posiłki węglowodanowe, zaczynamy tęsknić za białkami. Moim zdaniem, organizm sam dopomina się o to, co jest mu potrzebne.
Komponując posiłki węglowodanowe mamy wiele możliwości, ale wiem, że bardzo często wybierana jest zwykła kanapka. Nie mówię, że jest to złe, ale uważam, że jeśli chodzi o zdrowe i dietetyczne węglowodany, to możemy postawić na większą różnorodność. Spróbuję podsunąć Wam parę propozycji. Może zainspiruję Was do innych smakowych kompozycji, tak żeby posiłki węglowodanowe były smaczne, zdrowe i kolorowe.
Jakie pieczywo wybrać na kanapkę?
Zacznę od wspomnianej kanapki, chociaż może się wydawać, że nie ma o czym pisać. Ale nawet zwykłą kanapkę możemy urozmaicić. Najpierw tak zwana baza, to znaczy pieczywo. Mam tu na myśli zarówno chleb jak i bułki. Najlepiej wybierać pieczywo pełnoziarniste lub razowe, może być żytnie, orkiszowe, owsiane, zresztą, rodzajów pieczywa jest cała masa. Lepiej unikać jasnego pieczywa pszennego typu kajzerka. Poza walorami smakowymi, nie wnosi raczej niczego dobrego. Zwracajmy tylko uwagę na to, czy dane pieczywo jest ciemne, bo jest razowe, czy dlatego, że zostało zabarwione. Producenci wiedzą, że ze względów zdrowotnych chętniej kupujemy pieczywo ciemne. Zdarza się, że zabarwiają je np. karmelem, żeby “zdrowiej wyglądało”.
Jako pieczywa możemy używać także chlebka chrupkiego, tu też lepszym wyborem będzie żytni czy pełnoziarnisty. Dobrą bazą na kanapkę może być też maca. W sklepach znajdziemy duży wybór jeśli chodzi o smaki macy. Sama maca bez dodatków jest też fajnym wyborem, lubię ją chrupać zamiast chipsów. Kanapkę możemy też zrobić na waflu ryżowym, zwracajmy jednak uwagę na skład i smak danego wafla. Ja czasami zamiast pieczywa lubię wykorzystać placek tortilli, zwłaszcza gdy mam na zbyciu jakąś sałatkę. Zawijam ją w placek i tak urozmaicam posiłki węglowodanowe. Oczywiście wybieram tortillę pełnoziarnistą.
Kolorowe kanapki jako posiłki węglowodanowe
Skoro mamy już bazę pod kanapkę, to co położyć na wierzch? Jeśli mają to być typowo posiłki węglowodanowe, to możemy położyć głównie “zieleninę”. Mam tu na myśli sałatę, ogórek, pomidor, rzodkiewkę, szczypiorek, rukolę, bazylię i inne tego typu roślinki. Możemy też iść w owoce, np. ja lubię na waflu ryżowym o neutralnym smaku, położyć odrobinę jogurtu i np. truskawki, czy jagody. Całość można posypać wiórkami kokosowymi i już jemy oczami i jest przyjemniej. Jeśli chcemy, żeby nasze posiłki węglowodanowe były trochę słodsze, bo mamy akurat zachciankę, to nasze pieczywo posmarujmy cienką warstwą miodu lub dżemu niskosłodzonego. Dobrym wyborem jest własnej roboty mus owocowy.
Kiedy chcemy, żeby to był posiłek węglowodanowo-białkowy, to na naszej kanapce możemy położyć szynkę, jajko, rybę czy ser biały. Chociaż powiem Wam szczerze, że dla mnie kanapka jako posiłek WB, to dość banalna propozycja, ale jak kto lubi. Ja wtedy wolę zjeść np. mięso z warzywami, czy rybę z surówką. A już najbardziej bigos z młodej kapusty, czy gołąbki.
Posiłki węglowodanowe – zdrowie na śniadanie
Ale posiłki węglowodanowe to nie tylko kanapki. Skupię się teraz na płatkach owsianych i jaglanych. Piszę o nich zaraz po kanapce, bo kojarzą mi się ze śniadaniem, a od tego zaczynamy dzień. Ostatnio bardzo popularne stały się owsianki i jaglanki. Kiedyś kojarzyły się raczej z czymś na wzór znienawidzonej zupy mlecznej. Chociaż teraz i te wracają do łask. Płatki i otręby owsiane zawierają bardzo dużo błonnika, niezbędnego w zdrowej diecie. Warto wykorzystać je w codziennych posiłkach. Bardzo dobrze smakują z różnymi owocami i mogą zastąpić słodkie desery, zwłaszcza gdy dodamy odrobinę miodu.
Na śniadanie, czy inne posiłki węglowodanowe, możemy zjeść płatki pełnoziarniste albo musli. Wybierajmy tylko te bez dodatku cukru np. w postaci lukrowej otoczki. Otoczkę taką często mają płatki kukurydziane, które i bez niej są uważane przez dietetyków za gorszy wybór. Tego typu śniadania dodadzą nam energii i na dłużej wypełnią nam żołądek.
Posiłki węglowodanowe z kaszy
Bardzo polecane na posiłki węglowodanowe są wszelkie produkty zbożowe, typu kasze i ryż. Kasza ma wiele różnych odmian, ale najbardziej znane, z tych polecanych na diecie, to gryczana i jęczmienna. Obie zawierają dużo błonnika i są dobrym wyborem na posiłki węglowodanowe. Zarówno kasze jak i ryż sprawią, że dłużej nie będziemy odczuwać głodu.
Obie kasze możemy jeść same lub z dodatkiem warzyw. Ja lubię robić kotleciki z gotowanych warzyw z dodatkiem kaszy lub ryżu, zwłaszcza gdy zostanie mi z obiadu. Pomimo, że dodaję jajko, żeby się “trzymały”, to są idealne na posiłki węglowodanowe. Kasza bardzo dobrze komponuje się z grzybami. Kaszę gryczaną czasem wykorzystuję jako farsz do pierogów.
Posiłki węglowodanowe z ryżu
Jeśli chodzi o ryż, to również możemy kupić różne jego rodzaje. Wiadomo, że najlepszy podczas diety powinien być ryż brązowy. Ale powiem Wam, że ja za nim nie przepadam. Nie wiem, czy bardziej odpycha mnie wygląd, czy smak, zdecydowanie wolę ryż biały. Jem go dość rzadko, więc chyba nie robię sobie krzywdy. Cały czas wychodzę z założenia, że wolę zjeść coś co mi smakuje, niż się zniechęcić i sięgnąć po coś całkowicie zakazanego.
Ryż lubię jeść na zimno, co ma też swoje zalety, bo wystudzony ryż zawiera skrobię oporną, która jest bardzo zdrowa. Często ryż jem sam, ale lubię ugotować go z warzywami i mam risotto. Ryż często też łączę z sałatką meksykańską. Z ryżu możemy przygotować deser i zjeść go np. z owocami, tu właśnie świetnie sprawdzi się zimny ryż. Im bardziej zimny jest ryż, tym więcej zawiera skrobi opornej. Ryż wystudzony jest też mniej kaloryczny, co podczas odchudzania ma duże znaczenie.
Makaron to też węglowodany
Wprawdzie do węglowodanów zaliczamy też makaron, oczywiście najlepszy w diecie jest ten pełnoziarnisty, ale ja go jakoś unikam podczas diety. Nie wiem czemu, ale kojarzy mi się z czymś bardziej kalorycznym. A przecież sam makaron lub z dodatkiem zdrowych produktów, nie jest zły. Najwięcej kalorii dostarczają różnego rodzaju tłuste sosy.
Czasami skuszę się na diecie na makaron z warzywami, np. brokułami, ale staram się ściągnąć jak najwięcej sosu. Robię też czasem kolorowe zapiekanki makaronowe. Wtedy nie potrzebuję sosu, ewentualnie dodaję troszkę ketchupu. Makaron możemy zjeść też na słodko np. z jogurtem i owocami. Podobnie jak ryż, zimny makaron zawiera skrobię oporną.
Owocowe posiłki węglowodanowe
Na posiłki węglowodanowe możemy wykorzystać też warzywa i owoce, chociaż pamiętajmy, że po nich szybciej możemy poczuć się głodni. Zaletą tego typu posiłków jest oczyszczenie organizmu i pozbycie się nadmiaru wody. Zwłaszcza jeśli jemy owoce i warzywa na surowo. Ja przynajmniej u siebie zauważyłam takie zjawisko, dlatego tego typu posiłki węglowodanowe wybieram na początku diety lub po większym przejedzeniu.
Decydując się na owoce, musimy pamiętać, że niektóre są dość kaloryczne. Na szczęście jest sporo owoców, które nie dość, że nie mają dużo kalorii, to jeszcze zawierają dużo wody, co pomoże mam nawodnić organizm. Mam tu na myśli arbuzy, truskawki, czy jabłka. Są też owoce, które pomagają schudnąć np. grejpfrut, czy inne owoce cytrusowe.
Owoce możemy jeść w postaci surowej, gotowanej czy suszonej. Pamiętajmy jednak, że te ostatnie są bardziej kaloryczne i zawierają mniej wody. Za to owoce suszone zawierają dużo błonnika, który jest zbawienny przy odchudzaniu. Po owoce suszone warto sięgnąć przy zaparciach, można np. pokrojonymi posypać sałatkę z owoców surowych i znów jest to jakieś urozmaicenie. Suszone owoce są bardziej słodkie, czasem warto po nie sięgnąć zamiast batonika.
Warzywne posiłki węglowodanowe
Posiłki węglowodanowe to również warzywa, tu wybór jest przeogromny. Niektóre z nich możemy jeść na surowo, inne wymagają gotowania czy grillowania. Z surowych warzyw możemy robić wspomniane kanapki, surówki, sałatki, czy podgryzać same np. cząstki marchewek lub kalarepek.
Warzywa możemy też gotować. Ja lubię kupować mrożonki, chociaż wiem, że nie są polecane. Wybieram je głównie ze względu na ich skład. Gdybym miała sama skomponować taką mieszankę, która zawiera 7-9 warzyw, byłoby to trudne i czasem mało opłacalne. Unikam tylko mieszanek warzyw zawierających ziemniaki, często to ich jest najwięcej. Mieszanki takie lubię ugotować na bulionie warzywnym lub podsmażyć na niewielkiej ilości oliwy. Bardzo dobrym wyborem na posiłki węglowodanowe, jest też sam gotowany kalafior, brokuł czy fasolka szparagowa. Ja bardzo lubię takie prosto z wody (osolonej) bez dodatku bułki tartej. Na pewno propozycji jest więcej, sami musicie sprawdzić, które warzywa i w jakiej postaci smakują Wam najbardziej.
Zdrowe odżywianie jest ostatnio modne, możecie więc znaleźć w internecie, czy programach kulinarnych, dużo ciekawych pomysłów na posiłki węglowodanowe. Sami też próbujcie eksperymentować. Jeśli macie swoje propozycje na posiłki węglowodanowe, to podzielcie się nimi w komentarzach. Smacznego…
Ana