ziołowa regeneracja mięśni i stawów
Ziołowe rozczarowanie

Ziołowa regeneracja mięśni i stawów po ciężkiej pracy

Ziołowa regeneracja mięśni i stawów nie tylko po treningu

Wiosna i lato to czas, kiedy chętniej wstajemy z kanapy i szukamy form aktywności fizycznej. Często nasz nie przyzwyczajony do wysiłku organizm jest zaskoczony i szybko się męczy, a my odczuwamy nie tylko ból mięśni i stawów, ale ogólną apatię i zmęczenie. Aby się nie zniechęcić, a raczej zmotywować do aktywności w kolejnych dniach, przyda się ziołowa regeneracja mięśni i stawów oraz relaks, który przecież też nam się należy po wysiłku fizycznym. Nawet wprawiony na co dzień organizm może zostać przetrenowany, ale prawie na pewno zmęczenie dopadnie każdego, kto przesiedział całą zimę, a wiosną bez przygotowania, będzie udawać sportowca.

Szukając porad dotyczących przemęczenia, znajdowałam głównie porady dotyczące treningu. “Nie forsuj się zbytnio”, “Zrób rozgrzewkę”, “Odpuść sobie kolejny trening”. Ze wszystkim tym się zgodzę, ale często zmęczenie to efekt naszej ciężkiej pracy, której nie możemy sobie odpuścić. Nie możemy też mniej się w niej forsować. A ciężka fizyczna praca, nie zawsze dotyczy tylko mężczyzn, którzy muszą się nadźwigać, czy naschylać. 

Odrazu na myśl przychodzą mi moje koleżanki, które pracują w szpitalu i opiekują się leżącymi pacjentami. Czy one mogą sobie odpuścić, czy raczej powinny kolejny raz podnieść i umyć kolejnego ciężkiego i bezwładnego pacjenta? To dla kobiet też ciężka fizyczna praca. Zresztą wiele jest takich przykładów ciężkiej pracy, gdzie mamy tylko kilka godzin na odpoczynek i znów czeka nas wysiłek fizyczny. Dlatego nie tylko osobom trenującym, ale i pracującym przyda się ziołowa regeneracja mięśni i stawów oraz relaks po wysiłku fizycznym.

jak zregenerować się po wysiłku fizycznym

Odpowiednie nawodnienie pracującego organizmu

Poza odpowiednią rozgrzewką lub przyzwyczajeniem organizmu do wysiłku w kolejnych dniach pracy, ważne jest też wsparcie go właściwą codzienną dietą. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna zawierać wszystkie składniki pokarmowe, czyli węglowodany, białka i tłuszcze, w odpowiednich proporcjach. Na temat poszczególnych składników pokarmowych i ich roli w organizmie pisałam w “Węglowodany niezbędne w diecie – jak wybrać te dobre”“Białka w diecie – ile i do czego ich potrzebujemy” oraz  “Tłuszcze w pożywieniu – czy naprawdę trzeba ich unikać”. 

Ale poza dostarczeniem tych niezbędnych składników pokarmowych, ważne jest też skuteczne nawodnienie organizmu. Woda jest nam potrzebna do życia i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, również mięśni i mózgu. O tym do czego potrzebujemy wody pisałam w “Woda – dlaczego jest niezbędna dla organizmu”.

Kiedy więc chcemy w trakcie treningu, pracy lub innego wysiłku fizycznego oraz po nim, czuć mniejsze zmęczenie i ból mięśni, musimy odpowiednio nawodnić organizm. Woda między innymi pomaga transportować tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek, w tym mięśni. Ponadto woda rozrzedza krew, pomagając dotrzeć jej do wszystkich komórek organizmu. Słabo dotlenione komórki mięśni wytwarzają więcej kwasu mlekowego, którego nadmiar odpowiada za pojawiające się bolesne bóle mięśni, czyli zakwasy. Odwodniony organizm szybciej się męczy, trudniej koncentruje i jest słabszy wysiłkowo. Natomiast dobrze nawodnione mięśnie mniej się męczą i szybciej regenerują.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest też ważne, do schłodzenia ciała. Pracujące mięśnie się nagrzewają i żeby nie doszło do przegrzania, organizm wydziela pot, chłodząc ciało. Razem z potem wydalamy nie tylko różne toksyny i zbędne składniki przemiany materii, ale również wartościowe składniki odżywcze, które powinniśmy regularnie uzupełniać.

nawodnienie i dotlenienie mięśni zapobiega zakwasom

Ziołowa regeneracja mięśni i stawów poprzez nawodnienie

Już w czasie wykonywania treningu lub ciężkiej fizycznej pracy może pomagać nam ziołowa regeneracja mięśni i stawów. Wystarczy, że przygotujemy sobie odpowiedni ziołowy napój. Dlaczego pomocne będą zioła na mięśnie i stawy? Dlatego, że zawierają wiele składników mineralnych i witamin, które wypłukujemy z potem. Dodatkowo zioła mają inne cenne właściwości, które sprawią, że ziołowa regeneracja mięśni i stawów będzie efektywna.

Wypijając w trakcie wysiłku czystą wodę sprawimy, że po prostu przez nas “przeleci”. Najgorszym wyborem jest woda źródlana, bo nie dostarcza składników mineralnych. Dużo lepsza jest woda średniozmineralizowana, w której składzie są niezbędne mięśniom potas, magnez i sód. Do wody warto dodać odrobinę miodu, czyli potrzebnej mięśniom glukozy oraz soli, która dostarczy wypłukany z potem sód. Dla poprawy smaku i nie tylko, nawadniający napój powinniśmy wzbogacić o odpowiednie zioła. 

Ziołowa regeneracja mięśni i stawów zadziała, gdy do wody dodamy np. żeń-szeń, który pomaga dotlenić mięśnie. Bardzo dobrze sprawdzą się też listki mięty, które działają orzeźwiająco i z powodzeniem zastępują kawę. Kofeina zawarta w kawie dodaje energii, ale wypłukuje magnez, który jest potrzebny organizmowi do wchłaniania wapnia. Oba te składniki mineralne są potrzebne dla sprawnej pracy mięśni i stawów. Dlatego dla uzupełnienia magnezu w nawadniającym napoju powinny się też znaleźć zielone listki natki pietruszki. Pietruszka nie tylko pomoże uzupełnić poziom magnezu i innych składników mineralnych, ale także zadziała odświeżająco i poprawi smak wody.

Bardzo dobrze do nawodnienia organizmu nadają się też herbaty zielona i biała, które poza dostarczaniem składników odżywczych działają oczyszczająco poprawiając metabolizm. Jest to bardzo ważne, bo to właśnie nadmiar szkodliwych substancji w organizmie powoduje zmęczenie, osłabienie i słabą koncentrację. A nie oczyszczone z toksyn mięśnie i stawy powodują ból. Warto więc też sięgnąć po oczyszczające napary z pokrzywy.

oczyszczająca dieta na zmęczone mięśnie

Zioła do regeneracji mięśni

Po ciężkiej pracy lub innym wysiłku fizycznym nasze mięśnie zasługują na szczególne traktowanie. Nawet jeśli nie odczuwamy zmęczenia i bólu przyda nam się ziołowa regeneracja mięśni i relaks dla duszy. Warto sięgnąć po zioła, które nam w tym pomogą.

Na początek powinniśmy wybrać imbir, który działa wzmacniająco i regenerująco. Wykazuje też właściwości przeciwbólowe, które przydadzą się gdy dokuczają nam bolesne zakwasy. Jego rozgrzewające działanie będzie zbawieniem dla naszego obolałego ciała. 

Bardzo ważny w regeneracji mięśni i podniesieniu ogólnej wydolności organizmu jest również żeń-szeń, który nie tylko regeneruje mięśnie, ale chroni ich włókna przed urazami. Żeń-szeń poprawia też siłę i sprawność fizyczną organizmu oraz co jest ważne dla panów, skutecznie podnosi testosteron. Więcej o męskich ziołach pisałam w “Zioła dla mężczyzn – na wszystkie ważne męskie sprawy”.

Ziołowa regeneracja mięśni nie może obyć się bez kozieradki, która pomaga w produkcji białka, niezbędnego budulca mięśni. Dzięki tym właściwościom kozieradka nie tylko regeneruje mięśnie, ale korzystnie wpływa na ich przyrost. Kozieradka sprawia też, że mięśnie mniej się męczą i organizm może dłużej pracować poprawiając sprawność fizyczną i siłę.

Różeniec górski przyspieszając metabolizm sprawia, że mięśnie i cały organizm szybciej się regenerują. Krócej też odczuwamy zmęczenie i chętniej bierzemy się do dalszej pracy. Przeciwzapalne właściwości różeńca górskiego chronią mięśnie w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

W niwelowaniu zmęczenia pomocne będą też owoce granatu i sok z arbuza. Wprowadzone do diety pomagają zregenerować zmęczony wysiłkiem organizm i osłabione mięśnie. Dodatkowo wzmacniają i działają przeciwbólowo oraz dostarczają wielu witamin i składników odżywczych potrzebnych do regeneracji organizmu.

zioła na zakwasy i odbudowę mięśni

Zioła do regeneracji stawów

Ciężka praca i wysiłek fizyczny narażają na kontuzje i zmęczenie nie tylko mięśnie, ale również stawy i kości. Przecież często to właśnie sprawne stawy pozwalają nam na wykonywanie różnych ciężkich czynności. Ból pojawiający się w stawach, czasem jest tak silny, że nie pozwala na żaden ruch, a już na pewno go ogranicza. Dlatego po ciężkiej pracy przyda nam się nie tylko ziołowa regeneracja mięśni, ale też zadbanie o zdrowe i sprawne stawy. 

W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się zioła wykazujące właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozgrzewające. Bardzo często to właśnie stany zapalne stawów powodują ich ból i ograniczają ruchomość. Rozgrzewające działanie ziół pomoże uporać się również z tym problemem. 

Na szczególne uznanie zasługuje wspomniany już imbir, który idealnie rozgrzewa obolałe mięśnie i stawy. Jego przeciwzapalne działanie również będzie lekiem na zmęczone wysiłkiem stawy. Warto też pamiętać o przeciwbólowych właściwościach imbiru, a wiem z doświadczenia, że ból stawów jest uciążliwy.

Podobne działanie rozgrzewające wykazuje też podobna do imbiru kurkuma. Ponadto kurkuma dzięki znajdującej się w niej kurkuminie zapobiega stanom zapalnym i zwyrodnieniowym stawów oraz ich obrzękom. Ważne jest również przeciwbólowe działanie kurkumy.

Dla poprawy funkcjonowania stawów warto też robić okłady lub stosować maści. W tym przypadku również sprawdzą się zioła. Pierwsza na uwagę zasługuje arnika, która stosowana na stawy pomoże pozbyć się bólu i stanu zapalnego. Ponadto skutecznie redukuje opuchliznę i przynosi ukojenie.

Bardzo dobrze na okłady na bolące stawy nadaje się aloes. Wystarczy naciąć jego liście i sokiem nacierać bolące miejsca. Oczywiście aloes występuje też w różnego rodzajach maściach i żelach na stawy. Właściwości aloesu są często wykorzystywane w medycynie, bo zapewniają regenerację i ukojenie stawom po wysiłku fizycznym oraz po różnych urazach.

Warto sięgnąć też po jeżówkę, żywokost, dziką różę i głóg, które wzmacniają i regenerują stawy zapobiegają chorobom reumatycznym i ograniczają ból.

zioła na zmęczone mięśnie i stawy

Zioła na urazy, stłuczenia i rany

Czasami podczas treningu lub ciężkiej pracy jesteśmy narażeni nie tylko na ból mięśni i stawów, ale również na różne urazy. Najczęściej spotykają nas stłuczenia, siniaki oraz rany i skaleczenia. Takie urazy tez powodują ból, sprawiają dyskomfort i zniechęcają, a czasem nawet uniemożliwiają pracę. Dlatego nic nam po tym, że pomogła nam ziołowa regeneracja mięśni i stawów, kiedy dokuczają nam bolesne stłuczenia lub skaleczenia. Ale i w tej sytuacji pomogą nam konkretne zioła przyspieszające leczenie po urazach.

Na początek wspomniana już arnika, która pomaga regenerować stawy, ale jeszcze lepiej sprawdza się w leczeniu stłuczeń i siniaków. Dzięki właściwościom uelastyczniającym naczynia krwionośne, zmniejsza widoczność sińców. Ponadto arnika łagodzi ból, pomaga zmniejszać obrzęki i przyspiesza regenerację po urazach. 

Podobne działanie wykazuje kasztanowiec, który często stosowany jest do leczenia siniaków i stłuczeń. Kasztanowiec dodatkowo wzmacnia i pogrubia skórę, chroniąc ją przed urazami. Ogranicza też opuchliznę i przynosi ukojenie zmęczonym ciężką pracą nogom. Wykazuje lekkie działanie chłodzące, które daje orzeźwienie i uczucie lekkości.

Kiedy w czasie ciężkiej pracy lub treningu uszkodzeniu ulegnie nasza skóra, z pomocą przyjdzie rumianek. Jego przeciwzapalne właściwości pomagają w gojeniu ran, przynosząc ulgę i ograniczając swędzenie. Dzięki szybszemu gojeniu ran, rumianek ogranicza powstawanie blizn. Wykazuje też właściwości rozjaśniające, które pomagają szybciej wybielić powstałe blizny, żeby były mniej widoczne.

Podobnie do rumianku działa nagietek, który również przyspiesza gojenie drobnych ran i pęknięć skóry. Działając nawilżająco przynosi ukojenie zapobiegając łuszczeniu naskórka, które często zdarza się podczas obrzęków. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie nagietka znacząco przyspiesza regenerację skóry po różnych urazach.

zioła na siniaki i przyspieszające gojenie ran

Ziołowa regeneracja mięśni i stawów podczas snu

Co byśmy nie robili to tak naprawdę to sen najbardziej służy regeneracji zmęczonego organizmu. Dlatego kiedy potrzebna nam jest ziołowa regeneracja mięśni i stawów oraz pozbycie się uczucia zmęczenia, powinniśmy zadbać też o zdrowy, spokojny sen. Niestety często ciężka praca, zmęczenie i stres nie pozwalają spokojnie zasnąć. Warto więc sięgnąć po relaksujące zioła, które pomogą nam zregenerować się w trakcie mocnego, zdrowego snu.

Najbardziej popularne i kojarzone z bezsennością zioło, to melisa, która działa uspokajająco i relaksująco. Skutecznie ogranicza stres i zmniejsza napięcie, które często towarzyszą ciężkiej pracy. Ponadto melisa działa przeciwbólowo, więc pomoże zasnąć, gdy dokucza nam ból mięśni, stawów i nóg.

Podobnie relaksująco działa lawenda, której zapach koi zmysły i pomaga w problemach z bezsennością. Jej uspokajające działanie wykorzystywane jest w leczeniu przewlekłego stresu. Również lawenda działa przeciwbólowo i rozluźniająco pomagając obolałemu i zmęczonemu ciału na spokojny, zdrowy sen.

Kiedy chcemy się rozluźnić i zaznać spokoju potrzebnego do zaśnięcia, możemy sięgnąć po szyszki chmielu, które zmniejszają nerwowość i rozdrażnienie. Chmiel ogranicza też napięcie i ból mięśni. Wszystko to sprawia, że chmiel przyspiesza zasypianie.

Na stres i przemęczenie spowodowane wysiłkiem fizycznym i umysłowym bardzo dobrze sprawdzi się dziurawiec, który szybko postawi na nogi niejeden zmęczony organizm. A kiedy pozbędziemy się skutków zmęczenia, łatwiej będzie nam zasnąć, aby się zregenerować i stawić czoła kolejnym dniom ciężkiej pracy.

zioła na stres i bezsenność

Zioła ograniczające zmęczenie i dopingujące do działania

Są jednak też takie dni, kiedy trudno zmusić nas do działania, wtedy warto skorzystać z ziół, które można nazwać naturalnymi, ziołowymi środkami dopingującymi. Należy do nich między innymi żeń-szeń, który zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Pobudzające działanie żeń-szenia dodaje energii i siły do wykonywania ciężkiej pracy lub innego wysiłku fizycznego. 

W poprawianiu sprawności fizycznej i wytrzymałości organizmu pomoże również różeniec górski, który ogranicza zmęczenie i zachęca do dalszego działania. Ponadto różeniec górski poprawia humor i uspokaja, dając nam niezmącony problemami spokój potrzebny do wykonywania ciężkiej pracy lub innych czynności.

Niezastąpiony jest tu także dziurawiec, który niwelując skutki zmęczenia i regenerując organizm, motywuje go i zachęca do dalszego działania. Dziurawiec bardzo dobrze wpływa też na poprawę koncentracji, która często jest osłabiona, po treningu lub ciężkiej pracy. 

Zioła mają wiele cennych właściwości musimy jednak pamiętać, że “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”. Jednak jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, ziołowa regeneracja mięśni i stawów będzie zbawieniem nie tylko w trakcie treningu i ciężkiej pracy, ale również pomoże ograniczyć zmęczenie na koniec każdego ciężkiego dnia. Dlatego pamiętajmy o tym wybierając się do pracy, na siłownię, rower, czy inną szukając innej aktywności fizycznej.

zioła zachęcające do działania i aktywności fizycznej

Relaks ważny w odpoczynku i regeneracji organizmu

Na dobry sen i regenerację organizmu bardzo dobrze wpływa też relaks. W tym przypadku warto sięgnąć po zioła, które możemy wykorzystać w kąpieli “Ziołowa kąpiel – zdrowy i aromatyczny relaks”. Relaksacyjnie zadziała też na nas aromaterapia ziołami “Zioła do aromaterapii i dla pachnącego domu”. A gdy chcemy po prostu usiąść z kubkiem herbaty wybierzmy “Napary ziołowe poprawiające nastrój, czyli zioła na doła”. 

Relaks jest bardzo ważny i nawet zapracowany organizm powinien znaleźć na niego czas. Nawet krótka, ale dobrze wykorzystana chwila relaksu, potrafi zregenerować ciało i umysł. A takie chwilowe złapanie oddechu da nam więcej siły i motywacji do dalszej pracy. Ale nie każdy potrafi się zrelaksować, gdy wszystko boli, a w głowie trzaskają pioruny, dlatego na koniec polecam inny mój artykuł “Relaksująca chwila przy kawie – to Ci się należy”.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *