...
relaksująca ziołowa kąpiel
Ziołowe rozczarowanie

Ziołowa kąpiel – zdrowy i aromatyczny relaks

Zdrowa i relaksująca, ziołowa kąpiel

Niska temperatura za oknem i chlapa na chodnikach sprawiają, że marzymy o gorącej kąpieli. A może dobrym rozwiązaniem będzie zdrowa, ziołowa kąpiel? Piękny zapach ziół, ciepła parująca woda i blask świec, zapewnią nam aromatyczny relaks. Oprócz tego ziołowa kąpiel, może dać mam o wiele więcej. Zioła często wykorzystywane są w diecie, medycynie i kosmetyce. Skorzystajmy więc z ich zdrowotnej mocy, a na pewno poczujemy się lepiej. Ziołowa kąpiel nie tylko relaksuje, ale również działa dobroczynnie na cały organizm. Poprawia krążenie krwi, dotleniając wszystkie narządy. Pomaga w zaburzeniach snu i problemach ze skórą. Ciepła woda rozszerza pory, przygotowując skórę do wchłonięcia zdrowotnych składników, które dają nam wykorzystane przez nas, zioła do kąpieli. Pomaga również pozbyć się zbędnych toksyn z organizmu. Warto jednak wiedzieć, jak poszczególne zioła do kąpieli, wpływają na nasze ciało i jak przygotować zdrową kąpiel. 

ziołowa kąpiel w naparze

Zioła do kąpieli na problemy skórne

ZIOŁOWA KĄPIEL NA TRĄDZIK – bardzo dobrze tutaj sprawdzą się zioła o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Zioła takie potrafią odkażać i tonizować skórę oraz mają działanie ściągające. Przy problemach z trądzikiem warto wykorzystać: szałwię, miętę, nagietek, bazylię, tymianek, krwawnik, piołun i lawendę oraz koper włoski i pączki sosny.

ZIOŁA DO KĄPIELI NA SKÓRĘ PODRAŻNIONĄ – gdy skóra jest podrażniona, ma siniaki, rany i stany zapalne, np. wysypkę, pomocne będą następujące zioła do kąpieli: babka lancetowata, krwawnik, nagietek, lawenda, kwiat bławatka, rumianek oraz natka pietruszki. Zioła te złagodzą suchość i swędzenie skóry oraz delikatnie ją nawilżą.

UJĘDRNIAJĄCE ZIOŁA DO KĄPIELI –  kiedy skóra jest zwiotczała i wymaga ujędrnienia, idealne będą zioła poprawiające ukrwienie skóry: mięta, rumianek, nagietek, rozmaryn, szałwia i macierzanka oraz bez czarny. Poza właściwościami nawilżającymi i napinającymi, wymienione zioła pomogą zmiękczyć, wygładzić i uelastycznić skórę.

zioła do kąpieli

Na co jeszcze pomaga ziołowa kąpiel

ZIOŁOWA KĄPIEL DLA KOBIET – kojące i łagodzące właściwości ziół, powodują, że zioła często dodaje się do produktów, przeznaczonych do higieny miejsc intymnych, szczególnie tych, dedykowanych kobietom. W ziołowej kąpieli sprawdzą się: nagietek, rumianek, krwawnik, szałwia i tymianek, które pomogą też złagodzić stany zapalne.

ODCHUDZAJĄCE ZIOŁA DO KĄPIELI – możemy też skorzystać z ziół, wspierających odchudzanie, takich jak: koper włoski, fiołek, skrzyp, melisa, bluszcz, kasztanowiec, czy liście brzozy i pączki sosny. Sama ziołowa kąpiel nie sprawi, że schudniemy, ale pomoże podczas diety odchudzającej, np. mojej ulubionej Diety ONZ.

ZIOŁOWA KĄPIEL NA ŻYLAKI I HEMOROIDY – również przy problemach z żylakami, możemy liczyć na pomocne działanie ziół takich jak: kasztanowiec, żywokost, skrzyp, nagietek, rumianek, krwawnik, kora dębu. Należy jednak pamiętać, że przy problemach z żylakami, woda nie powinna być za gorąca.

ZIOŁOWA KĄPIEL NA DEPRESJĘ – relaksacyjny aromat ziół, jest wykorzystywany do leczenia depresji. Zioła zawierające olejki eteryczne, działają uspokajająco na ciało i umysł. Korzystne w leczeniu depresji, będą zapachy mięty, melisy, lawendy, rozmarynu, chmielu i dziurawca, które potrafią skutecznie poprawić nastrój.

ZIOŁA DO KĄPIELI NA BEZSENNOŚĆ – odprężające działanie ziół, sprawia, że zrelaksowani szybciej zasypiamy. Kiedy połączymy zioła z relaksacyjnym działaniem ciepłej wody, efekt będzie jeszcze lepszy. Zdrowy sen pomogą uzyskać: rumianek, melisa, macierzanka, lipa, lawenda, majeranek, wrzos i chmiel, które warto też włożyć pod poduszkę. 

olejki i zioła do kąpieli

Jak wykorzystać zioła do kąpieli

Pamiętajmy, że ziołowa kąpiel, nie ma na celu umycia naszego ciała. Jeśli czujemy taką potrzebę, weźmy najpierw myjący prysznic. Zabieg taki sprawi, że czysta skóra łatwiej wchłonie dobroczynne składniki ziół.

Jeśli już wiemy, z jakich ziół ma składać się nasza ziołowa kąpiel, to musimy wiedzieć skąd je wziąć i jak taką kąpiel przygotować. Na rynku jest pełno gotowych mieszanek ziół do kąpieli, ale jeśli wolimy, to sami możemy stworzyć zdrowotne mieszanki. Może hodujemy zioła w domu lub ogrodzie, a może lubimy zbierać je na spacerach. Odpowiednio wysuszone i dobrane zioła, możemy teraz wykorzystać do kąpieli. 

Wystarczy zioła włożyć do płóciennego lub bawełnianego woreczka i wrzucić na dno wanny, wlewając do niej, najpierw gorącą wodę. Kiedy zioła już się zaparzą, wystarczy dolać do kąpieli, zimnej wody, uzyskując odpowiednią temperaturę. Najlepiej jeśli woreczek z ziołami, pozostanie w wannie. Polecany jest też sposób, z powieszeniem ziołowego woreczka pod kranem z gorącą wodą. Jest to o tyle lepsze, że gorący strumień wody, przelatując przez zioła, swoim ciśnieniem, wydobędzie z nich więcej dobra. Pamiętajmy, że również w tym przypadku, najpierw musimy nalać gorącą wodę, dopiero potem uzupełnić ją wodą zimną.

Jeśli sposoby z woreczkiem w wannie nam nie odpowiadają, to możemy najpierw zaparzyć zioła wrzątkiem i trzymać je pod przykryciem do wystudzenia. Gotowy napar przecedzamy przez sitko i wlewamy na dno wanny, dopiero do naparu wlewamy wodę o odpowiedniej temperaturze. Kiedy chcemy, żeby działanie ziół podczas kąpieli, było jeszcze bardziej intensywne, zioła najpierw powinniśmy zagotować, na małym ogniu. Taki napar jest bardziej skoncentrowany i zawiera więcej mocy

zioła w ogrodzie

Temperatura wody podczas kąpieli

Najzdrowsza i najbardziej polecana jest kąpiel w temperaturze wody, zbliżonej do temperatury ciała, czyli około 35-37 stopni. Zaleca się, żeby taka kąpiel trwała około 15-20 minut (czemu tak krótko, ja wolę dłużej). Podczas takiej kąpieli, rozluźnimy napięte mięśnie, np. po ćwiczeniach. Kąpiel w takiej temperaturze, pomaga również przy zapaleniu mięśni i stawów. Pozwala złagodzić ból i działa kojąco na układ nerwowy. Po takiej kąpieli, poczujemy się bardzo zrelaksowani, co jest również pomocne, przy zaburzeniach snu. 

Możemy też zastosować kąpiel chłodniejszą, podczas której temperatura wody będzie wynosiła poniżej 30 stopni. Taka kąpiel powinna być krótsza i ma za zadanie zahartować ciało.

Czasem możemy pozwolić sobie na kąpiel gorącą, o temperaturze wody 37-40 stopni. Jednak taka kąpiel nie jest dla każdego. Należy uważać na osłabienie, prowadzące nawet do omdlenia. Dlatego ważne jest, żeby podczas takiej kąpieli, w wannie nie było za dużo wody. Serce powinno znajdować się nad jej powierzchnią. Wysoka temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne oraz bardziej otwiera pory skóry, co ułatwia pozbycie się toksyn. Ale gorąca kąpiel może podnieść ciśnienie krwi, dlatego taką kąpiel, powinniśmy stosować tylko po konsultacji z lekarzem. Kąpiel w gorącej wodzie nie powinna trwać dłużej niż 5-10 minut. Zalecana jest po wysiłku fizycznym na obolałe mięśnie oraz korzystnie wpływa na ból stawów.

naturalna ziołowa kąpiel

Jeszcze przyjemniejsza ziołowa kąpiel

Ziołowa kąpiel może być jeszcze bardziej przyjemna, jeśli do wody dodamy kilka kropel aromatycznego olejku. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z ilością, bo ciepła woda, spotęguje działanie olejku, którego zapach za pomocą pary, będzie unosił się w powietrzu. Nadmiar olejku, może działać drażniąco, zarówno na oczy, jak i na układ oddechowy. Musimy wiedzieć też, że niektóre olejki, wykazują działanie alergiczne i mogą być dla nas niewskazane. Jeśli jednak, odpowiednio dobierzemy olejek i jego porcję, to ziołowa kąpiel, będzie jeszcze bardziej aromatyczna i relaksująca. Gdy obawiamy się olejków eterycznych, możemy zastosować świeczki zapachowe, których migoczące światło, również kojąco na nas wpłynie.

A może kąpiel uprzyjemnić sobie, dodatkowo stosując ziołową maseczkę na twarz? Tylko tutaj musimy pamiętać, że ciepła woda, a dokładniej para, może sprawić, że maseczka zacznie nam spływać. Dlatego może warto maseczkę zrobić po kąpieli, kiedy ziołowa para, rozszerzy nam pory, co sprawi, że maseczka będzie lepiej wchłaniana.

Za to na pewno dobrym wyborem do kąpieli, będzie ziołowa herbatka do picia. Może być już lekko przestudzona, z dodatkiem np. miodu. Wtedy zapewnimy sobie ziołową porcję, zewnątrz i wewnątrz ciała. Pamiętajmy też, że woda jest nam niezbędna do życia i służy nie tylko do mycia. Dlatego dodatkowe nawilżanie od wewnątrz, np. herbatką, a najlepiej wodą mineralną, byłoby wskazane. Ale przyznam się Wam, że ja podczas takiej kąpieli lubię zjeść parę miętowych czekoladek. A bywa też tak, że zamiast pić ziołowe herbatki, czy wodę, sączę wolno ziołowe winko.

ziołowe olejki do kąpieli

Po kąpieli i dokładnym osuszeniu ciała ręcznikiem, powinniśmy zastosować balsam nawilżający skórę. Jeśli jednak, do kąpieli dodamy kilka kropel ziołowego olejku eterycznego, może okazać się, że sam olejek odpowiednio nawilżył skórę i balsam nie będzie potrzebny. Sami musimy zobaczyć, jak czuje się i wygląda nasza skóra po kąpieli i czy potrzebujemy dodatkowego nawilżenia. 

Na wstępie wspomniałam, że niska temperatura zachęca nas do kąpieli w wannie. Ale przecież ziołowa kąpiel, dobra będzie również latem, czy o innej porze roku. Zawsze gdy, potrzebujemy kojącego odprężenia po ciężkim dniu lub nawet bez powodu, to pozwólmy sobie na chwilę dla siebie i niech zrelaksuje nas ziołowa kąpiel. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do takiego relaksu. Jeśli tylko macie wannę, to zanurzcie się w ziołowej kąpieli i cieszcie pięknym aromatem. Wasze ciało i umysł będą Wam wdzięczne.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.