zioła na uporczywy kaszel
Ziołowe rozczarowanie

Zioła na uporczywy kaszel – wykrztuśne i przeciwkaszlowe

Jak stosować zioła na uporczywy kaszel?

Okres jesienno-zimowy to wzmożony czas przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. W ostatnim wpisie przedstawiłam “Zioła antybakteryjne – antybiotyki na oporne bakterie”, które można wykorzystać nie tylko w trakcie przeziębienia. Tym razem trochę dlatego, że mnie samą męczy suchy kaszel, chcę opisać zioła na uporczywy kaszel, które sama stosuję, aby polecić je również Wam.

Zioła na uporczywy kaszel, które dzisiaj opiszę często wykorzystuje się w farmacji i dodaje jako składniki do tabletek i syropów zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Można spotkać je również w maściach do smarowania klatki piersiowej. Zabieg ten pomaga oczyścić drogi oddechowe ułatwiając oddychanie i łagodząc kaszel. Próbując radzić sobie z kaszlem możemy też stosować aromaterapię, do której warto wybrać zioła na uporczywy kaszel. “Zioła do aromaterapii i dla pachnącego domu”. Bardzo pomocne przy męczącym kaszlu będą też ziołowe parówki i inhalacja. W tym przypadku sprawdzą się rumianek, szałwia, tymianek, eukaliptus, rozmaryn i anyż biedrzeniec.

Większość ziół ma tą zaletę, że można ich używać jako przypraw w kuchni i zaparzać w formie herbatek “Zdrowe herbatki ziołowe, które warto pić codziennie”. Zioła dobrze smakują, dostarczają składników odżywczych i pomagają na wiele dolegliwości. Tym razem jednak zachęcam Was do sięgnięcia po zioła na uporczywy kaszel.

zioła na uporczywy kaszel mokry i suchy

Przyczyny i rodzaje męczącego kaszlu

Kaszel to reakcja organizmu, który próbuje oczyścić drogi oddechowe, by zapewnić nam odpowiednią dawkę niezbędnego tlenu. Kiedy tylko nasze drogi oddechowe są zanieczyszczone przez okruszek jedzenia, dym lub wydzielinę, odruchowo zaczynamy kaszleć. Czasami kaszel jest tak uporczywy, że nie pozwala spać nie tylko nam, ale również naszym domownikom. W trakcie ataku kaszlu nie możemy swobodnie rozmawiać, jeść, a nawet wykonywać niektórych czynności. Całe ciało się trzęsie, oczy łzawią i często nie możemy złapać tchu. Przy niektórych atakach kaszlu czujemy ból w klatce piersiowej. I chociaż często bardzo chcielibyśmy mieć święty spokój, kaszel jest męczący i utrudnia życie. 

Rodzaje i przyczyny kaszlu są różne, tak samo jak jego intensywność. Kaszel może pojawić się przy zakrztuszeniu oraz z powodu niektórych chorób, jak przeziębienie, czy astma. Kaszel to również dokuczliwa przypadłość, która towarzyszy osobom palącym nikotynę, a nawet tym które już przestały palić. Najczęściej jednak uporczywy kaszel męczy nas w trakcie przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Może pojawić się przy zapaleniu płuc i oskrzeli, a także przy bólu gardła. Kiedy dochodzi do infekcji i pojawia się ból gardła, opuchnięta i podrażniona zostaje błona śluzowa gardła, co powoduje pewnego rodzaju blokadę i wywołuje odruch kaszlu.

Jeśli kaszel jest chwilowy, spowodowany np. zakrztuszeniem, z reguły nic nie robimy i czekamy aż organizm sam sobie poradzi. Jeśli jednak kaszel trwa dłużej i utrudnia funkcjonowanie, próbujemy szukać pomocy, by poczuć ulgę. Dlatego tym razem chciałabym przedstawić zioła na uporczywy kaszel, zarówno wykrztuśne jak i przeciwkaszlowe, które pomogą na kaszel mokry i suchy. 

zioła na uporczywy kaszel suchy i mokry

Zioła na uporczywy kaszel suchy i mokry

Najpierw jednak słów kilka na temat dwóch podstawowych rodzajów kaszlu, z rozróżnieniem których wiele osób ma problemy. Spróbuję wytłumaczyć czym charakteryzuje się kaszel mokry i suchy oraz jak rozpoznać, który rodzaj kaszlu właśnie nas męczy. Wprawdzie istnieją preparaty, którymi można leczyć jednocześnie zarówno kaszel mokry i suchy, jednak są one mniej skuteczne. W tym momencie przypominają mi się słowa pediatry moich dzieci na temat tego typu syropów “Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. 

Jeśli jednak trudno nam odróżnić jaki rodzaj kaszlu dokucza nam lub naszym bliskim, lepiej sięgnąć po uniwersalny syrop na kaszek suchy i mokry, niż nie stosować niczego. Również niektóre zioła na uporczywy kaszel pomogą złagodzić zarówno kaszel suchy jak i mokry. Pomocne będą tu babka lancetowata, lipa, tymianek, anyż biedrzeniec, koper włoski i lukrecja.

uniwersalne zioła i syropy na kaszel mokry i suchy

Różnice między kaszlem suchym a mokrym

Bardziej uporczywy kaszel, to kaszel suchy, który najczęściej pojawia się na początku przeziębienia oraz przy bólu gardła. Może pojawić się też w przypadku alergii. To także taki kaszel towarzyszy nam po zakrztuszeniu. Kaszel suchy jest dość napadowy i męczący, w trakcie kaszlu suchego możemy odczuwać ból w klatce piersiowej.

Mówi się, że kaszel suchy, to kaszel bezproduktywny i przeważnie w trakcie ataku kaszlu suchego i zaraz po nim nie odczuwamy ulgi, a raczej ból i duszność. Do tego dochodzi łzawienie oczu oraz swędzenie i pieczenie w klatce piersiowej. W przypadku kaszlu suchego powinniśmy sięgnąć po preparaty przeciwkaszlowe w tym zioła na uporczywy kaszel.

Kiedy kaszel suchy jest spowodowany przeziębieniem i infekcja organizmu zaczyna się bardziej rozwijać, pojawia się kaszel mokry. Jest to reakcja obronna organizmu, który próbuje pozbyć bakterii i wirusów powodujących infekcję. W tym celu w oskrzelach i płucach tworzy się wydzielina, która powinna być przez nas wykrztuszona. Odksztuszając wydzielinę pozbywamy się niebezpiecznych drobnoustrojów.

Kaszel mokry uważany jest za produktywny, ponieważ ułatwia wykrztuszanie zalegającej wydzieliny i przyspiesza powrót do zdrowia. Często podczas ataku kaszlu mokrego odczuwamy odrywanie się wydzieliny, którą mamy potrzebę wypluć. Chociaż kaszel mokry też może być uporczywy, to z reguły po jego ataku odczuwamy ulgę. Gardło i przełyk nie są takie suche jak w przypadku kaszlu suchego, nie odczuwamy więc bólu i lepiej nam się oddycha. Lecząc kaszel mokry powinniśmy sięgnąć między innymi po wykrztuśne zioła na uporczywy kaszel.

jak odróżnić kaszel suchy i mokry

Bezpieczne stosowanie ziół

Skoro wyjaśniłam pokrótce czym charakteryzują się kaszel mokry i suchy, przyszedł czas by poznać zioła na uporczywy kaszel, które powinny przynieść ulgę. Warto też pamiętać, że zioła na uporczywy kaszel posiadają inne cenne właściwości i dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Ponadto zioła na uporczywy kaszel pomogą uporać się z innymi skutkami przeziębienia. “Zioła na przeziębienie – zastosuj i nie daj się chorobie”

Jednak najpierw, zanim zacznę opisywać zioła na uporczywy kaszel, muszę przypomnieć, że “Zioła mogą być niebezpieczne, kiedy i na które należy uważać”. Zapraszam też do kategorii Ziołowe Rozczarowanie, w której nie tylko opisuję jak trudno mi wyhodować zioła w doniczkach, ale również podaję wiele zastosowań i właściwości ziół. Znajdziecie tam zielnik, na którego kartkach opisuję kolejne zioła.

wykrztuśne i przeciwkaszlowe zioła na uporczywy kaszel

Przeciwkaszlowe zioła na uporczywy kaszel suchy

Zioła przeciwkaszlowe nawilżają i chronią błonę śluzową gardła, przełyku i układu oddechowego. Pomaga to łagodzić podrażnienia i suchość wywołujące odruch kaszlu. Zioła na uporczywy kaszel działają przeciwzapalnie i przyspieszają leczenie drobnych ran, które również skłaniają organizm do odruchu kaszlu. Każde podrażnienie i rana uważane jest przez organizm za blokadę utrudniającą przepływ powietrza. Do podrażnień błony śluzowej dochodzi przeważnie podczas zakrztuszenia. Prawie wszystkie zioła przeciwkaszlowe zawierają śluzy, które powlekają błonę śluzową i ułatwiają oddychanie.

Zioła pomocne przy kaszlu suchym

Podbiał dzięki śluzom i garbnikom osłania i chroni błonę śluzową. Najcenniejsze w podbiale są liście, które wykorzystuje się w farmacji nie tylko na kaszel suchy. Podbiał pomaga też zwalczyć stany zapalne skóry przyspieszając leczenie ran. Zarówno w przypadku infekcji dróg oddechowych i skórnych ważne jest odkażające działanie podbiału, które pomaga pozbyć się drobnoustrojów. “Podbiał pospolity – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Prawoślaz działa przeciwzapalnie i osłonowo na błonę śluzową. Śluzy zawarte w prawoślazie wyścielają gardło i układ oddechowy, co zapobiega podrażnieniom i działa nawilżająco. W leczeniu suchego kaszlu wykorzystuje się liście i korzeń prawoślazu. Prawoślaz możemy pić w formie naparu, jest on też wykorzystywany do produkcji syropów i tabletek na kaszel suchy.

Babka lancetowata zawiera śluzy, garbniki, flawonoidy oraz cenne składniki mineralne. Działa nawilżająco i osłonowo na drogi oddechowe ograniczając odruch kaszlu. Rozkurczające działanie babki lancetowatej rozluźnia mięśnie krtani, co również ułatwia oddychanie i łagodzi chrypkę. Poza powlekającym działaniem niwelującym kaszel suchy, babka lancetowata ułatwia wykrztuszanie przy kaszlu mokrym.

Lipa dzięki związkom śluzowym działa osłonowo na drogi oddechowe łagodząc podrażnienia i ułatwiając oddychanie. Właściwości te pomagają ograniczyć męczący kaszel suchy. Lipa wspiera układ oddechowy również przy kaszlu mokrym rozrzedzając wydzielinę i ułatwiając wykrztuszanie. Ważne jest również to, że lipa działa przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, ponadto dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym podnosi odporność organizmu. “Lipa – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Wykrztuśne zioła na uporczywy kaszel mokry

Zioła wykrztuśne rozrzedzają gęstą wydzielinę w drogach oddechowych co sprawia, że łatwiej nam ją wydalić. Rozluźniające działanie ziół wykrztuśnych łagodzi ból związany z kaszlem mokrym i przynosi ulgę. Ważne jest też to, że zioła na uporczywy kaszel działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, co przyspiesza powrót do zdrowia  i ogranicza męczący kaszel. 

W leczeniu kaszlu mokrego bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, żeby odkrztuszana wydzielina była bardziej rozwodniona i łatwiejsza do wydalenia. Nawadniając organizm możemy pić napary ziołowe pomocne przy przeziębieniu i kaszlu. Wykrztuśne syropy, tabletki i zioła na uporczywy kaszel mokry nie powinny być stosowane przed snem. Nie chodzi tu tylko o to, że mokry kaszel nie pozwoli nam spokojnie spać, ale również o to, byśmy w czasie snu nie zakrztusili się odkasływaną wydzieliną.

Zioła pomocne przy kaszlu mokrym

Koper włoski posiada wiele przeciwutleniaczy, które zapobiegają chorobom i wspierają odporność organizmu. Ponadto koper włoski działając przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie pomaga przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Właściwości nasion kopru włoskiego pomagają również rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie przy kaszlu mokrym. “Koper włoski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Bluszcz często stosowany jest do produkcji wykrztuśnych syropów na kaszel mokry. Wykrztuśne właściwości bluszczu skutecznie rozrzedzają zalegającą wydzielinę co ułatwia pozbycie się jej z dróg oddechowych. Rozkurczające działanie bluszczu pozwala rozluźnić mięśnie oskrzeli, oczyszczając je w całości. Bluszcz wykazuje też właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co jest pomocne przy bólu gardła podrażnionego kaszlem.

Tymianek dzięki olejkom eterycznym oraz właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym podnosi odporność organizmu. Odkażające działanie tymianku pomoże szybciej pozbyć się drobnoustrojów z organizmu. Bardzo pomocne są tu również wykrztuszające właściwości tymianku, pomagające rozrzedzić zalegającą wydzielinę i oczyścić oskrzela. Aromat tymianku ułatwia oddychanie i poprawia nastrój. “Tymianek – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Majeranek to zioło o silnych właściwościach wykrztuśnych, pomocne przy kaszlu mokrym. Majeranek najczęściej wykorzystuje się w maściach do nacierania klatki piersiowej. Rozgrzewające działanie majeranku rozrzedza zalegającą wydzielinę i łagodzi uporczywy mokry kaszel. Właściwości oraz zapach majeranku ułatwiają oddychanie również podczas kataru i zapalenia zatok. “Majeranek – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”. 

zioła ułatwiające wykrztuszanie

Zioła dla zdrowia i urody

Zarówno wykrztuśne jak i przeciwkaszlowe zioła na uporczywy kaszel przyniosą ulgę w dzień i w nocy pozwalając normalnie funkcjonować. Dodatkowo mogą być urozmaiceniem diety i relaksującym aromatem. Warto docenić zieloną łąkę, którą daje nam Matka Natura i skorzystać z mocy ziół poprawiając zdrowie, urodę i smak potraw. Jeśli jesteście ciekawi jak jeszcze można wykorzystać zioła i chcecie poznać właściwości poszczególnych ziół, zajrzyjcie do wspomnianej kategorii Ziołowe Rozczarowanie. Oprócz zielnika i zastosowania ziół, Ziołowe Rozczarowanie to również miejsce gdzie opisuję wzloty i upadki dotyczące mojej uprawy ziół doniczkowych. Dzielę się wskazówkami na temat hodowli roślin i czekam na Wasze rady.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *