...
zioła dla kobiet na kobiece dolegliwości
Ziołowe rozczarowanie

Zioła dla kobiet, czyli apteczka na kobiece dolegliwości

Naturalna ziołowa apteczka na kobiece dolegliwości

Natura też jest kobietą, dlatego wspiera kobiety oferując im dedykowane dla nich zioła. Oczywiście z ziół tych mogą korzystać również mężczyźni, ponieważ warto wykorzystywać też inne cenne ziołowe właściwości. Ale polecane przeze mnie zioła dla kobiet, mają pomóc szczególnie kobietom, przejść przez różne etapy ich życia. Kobieca gospodarka hormonalna narażona jest na ciągłe zachwiania, które mogą objawiać się gorszym samopoczuciem, wahaniami wagi, czy nawet spadkiem libido. Bardzo często też, zmiany hormonalne mają niekorzystny wpływ na stan skóry i włosów, co również znacząco może wpływać na pogorszenie nastroju.

Tym razem podpowiem paniom, co powinna zawierać ich naturalna ziołowa apteczka, tak by kobiece dolegliwości wywołane przez hormony, były jak najmniejsze. Podpowiem też, jakie kobiece zioła pomogą pokazać w pełni urodę pań, nadając blasku cerze i włosom.

Wszystkie moje artykuły piszę tak, żeby czytając je dobrze czuły się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Nigdy nie używam form typowo kobiecych lub typowo męskich. I powiem szczerze trochę przeszkadza mi to na innych blogach, kiedy czytam: “widziałaś”, “słyszałeś”, “byłaś niesamowita”, “byłeś niezawodny” itp. Korciło mnie trochę, żeby dzisiaj zrobić wyjątek i pisać typowo do pań, ale zmieniłam zdanie licząc na to, że artykuł ten przeczytają również panowie i może bardziej zrozumieją wahania nastroju swoich pań.

Zanim przejdę dalej jak zwykle, gdy opisuję dobroczynne działanie ziół, muszę przypomnieć, że “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”. Jest to ważne zwłaszcza tym razem, bo polecając zioła dla kobiet, muszę też pamiętać o kobietach ciężarnych, które w szczególności powinny uważać na wybrane zioła. Dlatego wszystkie kobiety w ciąży oraz panie, które nie są pewne, czy kobiece zioła im nie zaszkodzą, powinny skonsultować się z lekarzem.

ziołowe wsparcie na kobiece dolegliwości

Zioła dla kobiet wspierające w trakcie miesiączki

Hormonalne życie kobiet zaczyna się od miesiączki, która często jest trudnym przeżyciem, zwłaszcza dla młodych dziewcząt. Ale już wtedy możemy liczyć na pomoc kobiecych ziół. Oczekując na kolejną miesiączkę warto sięgnąć po wiesiołek, który pomoże uporać się z kłopotliwymi dolegliwościami towarzyszącymi zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Wiesiołek regulując gospodarkę hormonalną kobiet, zmniejsza rozdrażnienie i wahania nastroju. Ponadto niweluje bolesność piersi i łagodzi pojawiające się skurcze menstruacyjne.

Kompletując zioła dla kobiet stosowane przed miesiączką lub w jej trakcie, nie można zapomnieć o pokrzywie. Napar z pokrzywy oczyszcza i pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Jest to bardzo pomocne przed miesiączką i w pierwszych jej dniach, kiedy organizm gromadzi wodę, powodując nawet znaczny wzrost wagi. “Zastoje i wahania wagi na diecie – to ważyć się, czy nie?”. Dodatkowo pokrzywa działa przeciwzapalnie, czym wspiera strefy intymne kobiet, nie tylko w trakcie miesiączki. Bardzo ważne jest też to, że pokrzywa zawiera duże ilości żelaza, które potrzebne jest w trakcie krwawienia.

W trakcie miesiączki idealnie sprawdzi się też krwawnik, który skutecznie pomoże ograniczyć obfite krwawienie menstruacyjne. Rozkurczające i przeciwbólowe działanie krwawnika złagodzi także bóle brzucha towarzyszące miesiączce. Dodatkowo krwawnik reguluje cykl miesiączkowy i również jak pokrzywa, pomaga pozbyć się nagromadzonej w organizmie wody. Wykazuje działanie przeciwzapalne, czym chroni kobiece strefy intymne i jest bardzo pomocny także przy upławach. 

Do regulacji cyklu menstruacyjnego warto wykorzystać też przywrotnik. Rozkurczowe działanie przywrotnika łagodzi bolesne miesiączki i zbyt obfite krwawienia. A jego przeciwzapalne właściwości polecane są do leczenia infekcji intymnych i mogą przydać się w trakcie miesiączki. Podobne cechy wykazuje również nagietek, który działa rozkurczająco, łagodząc bóle menstruacyjne. Przeciwzapalne właściwości nagietka wspomagają strefy intymne, chroniąc je przed infekcjami. Ponadto nagietek działa ściągająco, co zmniejsza obfite krwawienie.

Powyższe zioła dla kobiet pomagające w trakcie miesiączki, warto uzupełnić o inne zioła wykazujące właściwości przeciwbólowe i rozkurczowe takie jak rumianek, melisa, imbir i szałwia.

kobiece zioła na bolesne miesiączki

Kobiece zioła przygotowujące do ciąży

Planując ciążę warto odpowiednio się przygotować i tutaj też pomocne będą konkretne zioła dla kobiet. Stosując je, przyszłe mamy mogą uzupełnić braki niezbędnych składników mineralnych i witamin, które są tak bardzo potrzebne w trakcie ciąży zarówno im, jak i rozwijającemu się dziecku. Odpowiednie dostarczanie składników odżywczych korzystnie wpłynie na rozwój dziecka, ale pomoże też kobiecie ciężarnej zachować zdrowie i urodę. A po porodzie młoda mama szybciej wróci do formy.

Kiedy w organizmie przyszłej mamy będzie za mało pierwiastków i witamin, a większość z nich pobierze dziecko, to przyszła mama może zauważyć gorszą kondycję skóry, włosów, paznokci oraz zębów. Częściej też może odczuwać zmęczenie i ból głowy. Niektóre kobiece zioła dodatkowo pomagają wzmocnić mięśnie macicy, przygotowując ją na przyjęcie nowego bardzo ważnego lokatora.

W tym przypadku najbardziej pomocne i polecane są liście malin, które skutecznie wzmacniają mięśnie macicy. Dostarczają też wielu cennych składników mineralnych i witamin, przygotowując w ten sposób organizm przyszłej mamy. Jednak należy pamiętać, by nie stosować liści z malin w czasie ciąży, za to ponownie warto po nie sięgnąć krótko przed porodem, o czym napiszę za chwilę.

Dużym wsparciem przygotowującym do przyszłej ciąży będzie wiesiołek, który wspiera nas także w trakcie miesiączki. Właściwości wiesiołka powodują zwiększenie śluzu w narządach płciowych kobiety, co ułatwia przemieszczanie się plemników. Dodatkowo wiesiołek łagodząc stany zapalne stref intymnych, pomaga utrzymać warunki sprzyjające zapłodnieniu.

zioła dla kobiet dojrzałych na menopauzę

Bezpieczne i niebezpieczne zioła dla kobiet w ciąży

Chociaż zioła dla kobiet pomagają paniom przez większość życia łagodzić kobiece dolegliwości, to jednak w okresie ciąży, wiele ziół może zaszkodzić zarówno kobietom jak i rozwijającemu się dziecku. Niektóre zioła nadal można stosować z umiarem, a inne na czas ciąży trzeba całkiem wykluczyć. Dlatego ważne jest, by w razie wątpliwości, przyszła mam skonsultowała się z lekarzem. 

Kobiety ciężarne powinny całkowicie odstawić zioła poronne takie jak: ruta, lukrecja, aloes, piołun, szałwia, jałowiec, serdecznik, tymianek, rozmaryn, kozieradka, krwawnik, wrotycz, koper włoski i liście malin. Przyszłe mamy powinny też uważać na zioła, które mogą mieć zły wpływ na rozwój oczekiwanego dziecka, zagrażając nawet wadami rozwojowymi: żeń-szeń, chmiel, jemiołę i cynamon.

Polecane i bezpieczne zioła dla kobiet ciężarnych to melisa i rumianek, które nie tylko uspokoją przyszłą mamę, ale pomogą jej też uporać się z dokuczliwymi mdłościami. Bardzo cennym ziołem w ciąży jest również przywrotnik, który wzmacnia mięśnie macicy. Dodatkowo hamuje drobne krwawienia i łagodzi stany zapalne okolic intymnych. Przywrotnik pomaga też kobietom w kłopotach z nietrzymaniem moczu, wynikających z osłabienia mięśni. Więcej na temat bezpiecznych ziół, polecanych również kobietom ciężarnym pisałam w “Zdrowe herbatki ziołowe, które warto pić codziennie”.

jakie zioła stosować w ciąży

Kobiece zioła ułatwiające poród i karmienie piersią

Krótko przed porodem kobiety ciężarne znów mogą skorzystać z pomocy kobiecych ziół. Przygotują one organizm przyszłej mamy do porodu i sprawią, że będzie on łatwiejszy. Sprawdzą się tu zioła dla kobiet, które były zakazane zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Serdecznik, którego rozkurczające działanie w ciąży mogłoby doprowadzić do poronienia, teraz swoimi właściwościami przygotowuje macicę przyszłej mamy do porodu. Stosowany krótko przed porodem uspokoi kobietę ciężarną i pomoże regulować częstotliwość skurczy porodowych. W ten sposób przyspiesza i ułatwia akcję porodową. Jego uspokajające działanie pomaga też młodej mamie uniknąć depresji poporodowej.

Podobne cechy wykazują również zakazane w trakcie ciąży liście malin. Swoimi właściwościami wzmacniają i uelastyczniają mięśnie macicy, dzięki czemu skurcze są bardziej skuteczne. Szyjka macicy łatwiej się rozwiera, co powoduje, że akcja porodowa przebiega szybciej i sprawniej. Stosowanie liści z malin przed porodem polecają położne i ginekolodzy, ale i tak warto robić to pod okiem lekarza prowadzącego ciążę.

Młode mamy karmiące piersią też mogą liczyć na pomoc kobiecych ziół. W tym przypadku bardzo pomocna będzie pokrzywa, która dostarczając wielu cennych składników odżywczych wzmocni osłabiony ciążą organizm. Pokrzywa pobudza też pracę gruczołów piersiowych do produkcji mleka, czym wspiera karmienie piersią.

Kiedy młoda mama zdecyduje się na zakończenie karmienia piersią i chce, żeby ustała laktacja, może sięgnąć po szałwię. To kobiece zioło pomoże także w trakcie karmienia piersią, gdy karmiąca mama boryka się z nadmiarem pokarmu. Szałwia złagodzi też stany zapalne, spowodowane zastojem pokarmu. 

zioła dla kobiet ułatwiające poród i laktację

Zioła dla kobiet wspierające w okresie menopauzy 

W życiu każdej kobiety przychodzi trudny okres, czyli menopauza. To czas, gdy gospodarka hormonalna kobiet jest bardzo zachwiana, co odbija się niekorzystnie na samopoczuciu pań. Ale i tutaj natura przygotowała zioła dla kobiet, które pomagają złagodzić objawy menopauzy, pozwalając paniom przejść przez nią, nie odczuwając zbyt dużego dyskomfortu. Tak, by i ten okres z życia kobiet był mile wspominany.

Jednym z najbardziej polecanych ziół na menopauzę jest czerwona koniczyna, która zawiera związki działające podobnie, jak hormony żeńskie. Dlatego sprawdzi się kiedy gospodarka hormonalna kobiet jest zaburzona. To kobiece zioło może nawet zastąpić hormonalną terapię zastępczą, której często obawiają się kobiety. Ponadto czerwona koniczyna pomaga podnieść poziom libido i korzystnie wpływa na poprawę nastroju. Zmniejsza też nadmierną potliwość wywołaną uderzeniami gorąca. 

ziołowa apteczka na kobiece dolegliwości

Często kobiety w okresie menopauzy odczuwają nadmierne przemęczenie i apatię. W tym przypadku warto sięgnąć po dziurawiec, który regeneruje siły witalne i zachęca do działania, tym samym poprawiając aktywność kobiet w okresie klimakterium. Ponadto dziurawiec wspiera koncentrację i poprawia pamięć, czym zachęca kobiety do uczenia się i poznawania nowych rzeczy. Wszystko to korzystnie wpływa na zmniejszenie napięcia nerwowego i ciągłych zmian nastroju, które towarzyszą menopauzie.

Krwawnik, który pomaga łagodzić dolegliwości związane z miesiączką, będzie pomocny również w przypadku menopauzy, ponieważ reguluje poziom hormonów. Właściwości krwawnika pomagają się wyciszyć, łagodzą rozdrażnienie oraz zmiany nastroju towarzyszące klimakterium. Krwawnik pomaga też ograniczać uderzenia gorąca i nadmierną potliwość, charakterystyczne w okresie menopauzy.

Warto pamiętać też o szałwii, która wspiera kobiety na każdym etapie ich życia. Zawdzięcza to właściwościom pomagającym regulować poziom kobiecych hormonów. Dlatego sprawdza się nie tylko w łagodzeniu objawów PMS, ale i w trakcie menopauzy. Szałwia pomaga się wyciszyć i zapanować nad nadmiernym rozdrażnieniem i zmianami nastroju. Dość mocno ogranicza pocenie spowodowane uderzeniami gorąca.

zioła na zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zioła na kobiece dolegliwości i zmiany nastroju

Kobiety na wielu etapach życia muszą borykać się z wahaniami hormonów, które potrafią bardzo szybko zmienić ich samopoczucie. To dzięki hormonom kobiety często wpadają w stan smutku i rozdrażnienia, nie do końca rozumiejąc co się właściwie stało. Oczywiście potrafią też bardzo szybko przejść w stan nadmiernej euforii, co też często nie jest dla nich zrozumiałe. Jednak, gdy złe samopoczucie utrzymuje się dłużej, to panie również mogą sięgnąć po zioła dla kobiet, które pomogą im się zrelaksować. Więcej na temat relaksacyjnej mocy ziół pisałam w “Napary ziołowe poprawiające nastrój, czyli zioła na doła”. Dlatego teraz tylko kilka krótkich wzmianek o tym, które zioła dla kobiet warto stosować w przypadku smutku i niepokoju.

Pierwsze zioło, które najbardziej kojarzy się ze spokojem i relaksem to melisa. Już nawet jej kojący zapach korzystnie wpływa na poprawę samopoczucia. Melisa skutecznie pomaga zmniejszyć napięcie i stres oraz ogranicza uczucie niepokoju. Dzięki temu melisa potrafi zapewnić też spokojny i zdrowy sen. 

Podobne działanie wykazuje lawenda, która nie tylko pięknie wygląda i pachnie, czym już potrafi poprawić humor. Napary z lawendy polecane są osobom narażonym na długotrwały stres. Lawenda ogranicza stany lękowe i łagodzi niepokój, dzięki temu pomaga też na kłopoty z  bezsennością.

Rumianek, który kojarzy się głównie z problemami żołądkowymi, również pomoże poprawić nastrój, wyciszy i zrelaksuje. Rumianek jest szczególnie polecany do łagodzenia bólów brzucha, spowodowanych przez stres, ponieważ działa rozluźniająco i przeciwbólowo. Jego słodki, relaksujący zapach sprawdzi się też w kąpieli, która dodatkowo pomoże złagodzić stany zapalne kobiecych stref intymnych. 

A jakie jeszcze zioła dla kobiet można wykorzystać w kąpieli, poprawiając humor, zdrowie i urodę, napisałam w “Ziołowa kąpiel – zdrowy i aromatyczny relaks“.

kobiece zioła poprawiające urodę

Zioła dla kobiet poprawiające urodę

Nie tylko relaksująca kąpiel pomoże paniom zadbać o urodę. Panie powinny też stosować kosmetyki, które wykorzystują właściwości kobiecych ziół. Wygląd dla kobiet jest bardzo ważny i tutaj natura też przygotowała specjalne zioła dla kobiet, pomagające paniom w naturalny sposób pokazać urodę, dodając blasku i pewności siebie. Po więcej informacji zapraszam do innych moich artykułów. W “Zioła na włosy – naturalna regeneracja, gęstość i blask”, przedstawiłam zioła pomagające między innymi na łupież i wypadanie włosów. Natomiast w “Zioła na skórę – naturalnie piękna, promienna twarz i ciało” opisałam zioła na różne problemy skórne.

Dbając o urodę warto sięgnąć między innymi po pokrzywę, która działa oczyszczająco i pomaga pozbyć się zbędnych toksyn z organizmu. A często to właśnie duża ilość toksyn, niekorzystnie wpływa na stan skóry. Pokrzywa jest idealna przy problemach skórnych, zwłaszcza podczas leczenia trądziku. Ponadto pokrzywę dodaje się do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Pokrzywa wzmacnia włosy dodając im sprężystości oraz chroni je przed nadmiernym wypadaniem.

jakie zioła na skórę i włosy

Podobne działanie oczyszczające posiada skrzyp polny, który swoimi właściwościami poprawia też przemianę materii. To z kolei ułatwia wchłanianie przez organizm, cennych składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem. Dodatkowo skrzyp polny charakteryzuje się dużą zawartością krzemu, który bardzo dobrze regeneruje włosy, skórę i paznokcie. To właśnie między innymi dzięki dużym ilościom krzemu, skrzyp polny występuje w wielu preparatach poprawiających kobiecą urodę.

Nagietek to regenerujące zioło, które dedykowane jest cerze trądzikowej. Pomaga leczyć stany zapalne skóry i zapobiega powstawaniu zaskórników. Cenne w leczeniu trądziku jest też antybakteryjne wsparcie nagietka. Natomiast jego kojące działanie sprawdzi się również w przypadku skóry wrażliwej i suchej. Nagietek delikatnie nawilża skórę i zapobiega jej łuszczeniu.

Miłorząb to zioło, które dodawane jest do kosmetyków szczególnie dedykowanych kobietom. Mam tu na myśli preparaty pomagające w walce z cellulitem. W tym przypadku wykorzystywane są właściwości miłorzębu, które pomagają rozbijać złogi tłuszczu oraz wyraźnie poprawiają mikrokrążenie w skórze. Ta właściwość pomaga też w zmniejszaniu pajączków, często pojawiających się w przypadku cery naczynkowej. 

zioła dla kobiet regulujące hormony

Męskie wsparcie łagodzące kobiece dolegliwości

Ponieważ cały artykuł poświęciłam Paniom, to tak na koniec napiszę jeszcze kilka słów do Panów, których trochę pominęłam w dzisiejszym artykule. My kobiety wiemy, że Wy również macie trudne dni, ale natura tak chciała, że to my kobiety mamy ich więcej. Borykając się z kobiecymi dolegliwościami, często same nie wiemy o co nam chodzi i dlatego tak trudno Wam nas zrozumieć. Chcąc sobie pomóc szukamy różnych, poprawiających humor przyjemności, takich jak zakupy. Ale bardzo często chociaż tego nie okazujemy, potrzebujemy Waszego męskiego wsparcia i zrozumienia, za które jesteśmy bardzo wdzięczne. Czasami wystarczy po prostu nas delikatnie przytulić “Potrzeba przytulania – dobroczynna moc dotyku”.

jak zrozumieć i pocieszyć kobiety

Dlatego Panowie może teraz wiedząc już przez co przechodzą kobiety i że są specjalne zioła dla kobiet, zamiast kolejnego bukietu kwiatów, podarujecie swoim paniom bukiet ziół, który pomoże na ich kobiece dolegliwości. W tym przypadku pominęłabym jednak pokrzywę. Miło by też było (zwłaszcza mi), gdybyście polecili bliskim Wam kobietom ten artykuł. Nie zapominając jednak o tym, że Wy też borykacie się z różnymi problemami, również dla Was napisałam artykuł “Zioła dla mężczyzn – na wszystkie ważne męskie sprawy”, do którego przeczytania serdecznie zapraszam.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.