Zioła przeczyszczające – naturalnie lekki brzuszek
Kiedy i czy warto sięgać po zioła przeczyszczające?
Chociaż zaparcia to raczej wstydliwy temat, to przecież dotykają każdego z nas. Przyczyn zaparć jest wiele tak samo, jak wiele jest sposobów i preparatów na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości. W aptekach można spotkać tabletki i czopki na zaparcia, ale o wiele lepszym wyborem będą herbatki ziołowe. Natura sama próbuje nam pomóc, oferując zioła przeczyszczające. Warto więc w razie potrzeby zaparzać je i pić w formie herbatek na zaparcia. Dodatkowo woda, którą zaparzymy zioła przeczyszczające i wypijemy jako herbatkę, pomoże rozluźnić zbędne treści jelitowe i ułatwi wypróżnianie.
Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie preparatów na zaparcia rozleniwia jelita, zmniejszając ich perystaltykę. Niestety jelita bardzo szybko przyzwyczajają się do pomocy i nie chcą same prawidłowo funkcjonować. Dlatego warto, by pomoc ta była jak najbardziej naturalna. Sięganie po zioła przeczyszczające powinno być poprzedzone innymi naturalnymi metodami, które pomagają zapobiegać zaparciom. Wszelkie naturalne sposoby na zaparcia będą na pewno łagodniejsze i bardziej korzystne dla naszych jelit.
Ponieważ to artykuł, w którym przybliżam zioła przeczyszczające, to tylko krótko napiszę w jaki sposób oprócz ziół, zapewnić sobie naturalnie lekki brzuszek. Bardziej szczegółowe opisanie tego tematu wymagało osobnego wpisu: “Naturalne sposoby na zaparcia – niech jelita wezmą się do pracy”. Tym razem chcę zwrócić uwagę na zioła przeczyszczające i ich działanie oraz podkreślić, że chociaż zioła są naturalne, też mogą być niebezpieczne. “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”.
Zaparcia są uciążliwe i powodują dyskomfort
Najpierw jednak napiszę parę słów na temat samych zaparć i ich przyczyn. Prawidłowo funkcjonujące jelita, powinny być opróżnianie około 1 raz dziennie. Kiedy coś zaburza właściwą perystaltykę jelit może dochodzić do zaparć, czyli gromadzenia złogów jelitowych. Jeśli nie skorzystaliśmy z toalety przez 3 dni i dłużej lub nawet po wypróżnieniu czujemy, że było ono niepełne możemy mówić, że cierpimy na zaparcie.
Ponieważ cykl wypróżnień często jest kwestią indywidualną, niektóre osoby prawie nie zauważają, że mają problem z zablokowanymi jelitami. Inni zaś bardzo to odczuwają skarżąc się, na uczucie ciężkości i pełności, powodujące dyskomfort. Zaparcia wpływają również niekorzystnie na zastoje i wahania wagi, o czym wspominałam w “Zastoje i wahania wagi na diecie – to ważyć się, czy nie?”. Niestety im dłużej nie dochodzi do wypróżnienia, tym jest ono trudniejsze, bo złogi jelitowe tracąc wodę, robią się coraz twardsze. Wtedy niektóre osoby wręcz unikają toalety, obawiając się bólu w trakcie wypróżniania.
Dłuższe zaparcia mogą też niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Zalegające w jelitach resztki pożywienia zawierają szkodliwe toksyny, które z czasem mogą być z powrotem wchłaniane przez organizm. A przecież chodzi o to, by organizm pozbywał się wszystkich zbędnych składników przemiany materii. Kiedy organizm nie jest odpowiednio oczyszczony, możemy odczuwać zmęczenie i bóle głowy.
Naturalne metody na zaparcia i lekki brzuszek
Czasem nie wiemy nawet, co wpłynęło na zakłócenie pracy naszych jelit, bo przyczyn jest bardzo wiele. I mimo naszych starań i tak mogą nam się przytrafić zaparcia. Nawet jeśli odżywiamy się zdrowo to, zaburzenia snu lub stres, mogą niekorzystnie wpływać na proces trawienia. Bardzo często zaparcia dotykają osób, które zmieniły otoczenie np. wyjeżdżając na urlop. W tym przypadku zakłócenie trawienia może być efektem zmiany diety lub blokady wywołanej koniecznością korzystania z toalety w “obcym miejscu”.
Na zaparcia wpływ ma również zbyt mała aktywność fizyczna, dlatego często zaparcia towarzyszą osobom starszym i leżącym oraz prowadzącym siedzący tryb życia. Każda aktywność fizyczna nawet spacer, korzystnie wpłynie nie tylko na trawienie. Przy okazji poprawimy kondycję, samopoczucie i ogólne funkcjonowanie organizmu. Zaparcia zdarzają się również na skutek złej diety. Dla prawidłowego trawienia ważne jest przyjmowanie dużych ilości płynów. Woda pomaga w odpowiednim trawieniu oraz zmiękcza resztki pokarmu, które łatwiej przesuwają się w jelitach, nie powodując zaparć i ułatwiając wypróżnianie.
Ważne też jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, regulujący cykl wypróżnień. Znajdziemy go w warzywach i owocach. Idealne na zaparcia są “Suszone owoce, to nie tylko cukier i kalorie”. Powinniśmy też wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe: “Produkty zbożowe na diecie – węglowodany pełne błonnika”. Bardzo dobrze na zaparcia wpływają również produkty kiszone, które powinny gościć w naszej diecie: “Kiszonki na odchudzanie – sięgaj po nie kiedy chcesz”. Muszę jeszcze przypomnieć, że bardzo dużo błonnika dostarczą nam “Nasiona, pestki, ziarna – po które i dlaczego warto sięgać?”.
Jak działają zioła przeczyszczające?
Kiedy już zastosowaliśmy wszystkie naturalne metody na zaparcia, a problem nie ustępuje, możemy sięgnąć po zioła przeczyszczające. Większość z nich zapewni nam duże ilości błonnika i zapobiegnie utracie wody z jelit. Dzięki temu zioła przeczyszczające spowodują częstsze ruchy perystaltyczne jelit oraz zwiększenie masy kałowej. Tym samym herbatki na zaparcia zmuszą organizm, do wydalenia resztek pokarmowych.
Zioła przeczyszczające potrzebują od kilku do kilkunastu godzin, żeby osiągnąć efekt przeczyszczenia. Jest to ważne, ponieważ nieświadomi tego procesu i nie widząc pożądanych efektów, sięgniemy po kolejną dawkę, która nie tylko może zbyć zbędna, ale również może nam zaszkodzić.
Zioła przeczyszczające najlepiej stosować wieczorem, gdyż potrzebują one około 8 godzin, by skutecznie zadziałać. Wówczas podczas porannej toalety, powinniśmy pozbyć się zaparcia. Warto wiedzieć, które zioła mogą nam w tym pomóc, by świadomie po nie sięgnąć. Dlatego napiszę teraz, jakie zioła wykazują właściwości przeczyszczające i jak należy ich używać. Można stosować je osobno, ale często też, są one składnikami herbatek i preparatów na zaparcia.
Senes – zioło na zaparcia, nie na odchudzanie
Suszone liście senesu to bardzo popularne i często stosowane zioła przeczyszczające. W herbatkach na zaparcia bardzo często łączy się je z innymi ziołami. Senes jest też niestety jednym z głównych składników herbatek i preparatów odchudzających. W związku z tym jest nadmiernie używany, chociaż nie wykazuje właściwości odchudzających i nie wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Za to stosowany odpowiedzialnie jako środek przeczyszczający, jest bezpieczny i skuteczny. Dlatego senes poleca się też przed operacjami i badaniami, wymagającymi opróżnienia jelit.
Liście senesu w swoim składzie zawierają między innymi substancje o właściwościach przeczyszczających, powodujące zwiększenie ilości wody w jelitach. Właściwości liści senesu, zwiększają też częstotliwość skurczów jelit i okrężnicy. Powiększenie dzięki płynom, masy zbędnych składników pokarmowych oraz skurcze jelit, zmuszają organizm do pozbycia się złogów. Trzeba pamiętać, że liście senesu to najszybciej działające zioła przeczyszczające. Efektu przeczyszczającego możemy spodziewać się już po 6 godz.
Kora kruszyny – przeczyszczająca, ale nie odchudzająca
Związki zawarte w korze kruszyny i odpowiadające za efekt przeczyszczający, obojętnie przechodzą przez nasz górny układ pokarmowy. Uaktywniają się dopiero w jelitach, w połączeniu z bakteriami, czym zapobiegają utracie wody z jelit. Jednocześnie kora kruszyny pomaga w napływie wody i elektrolitów do jelit. Procesy te pomagają zmiękczyć masę pokarmową i zwiększyć jej objętość. Zwiększona ilość płynu w jelitach ułatwia transport złogów jelitowych i zapewnia łagodniejsze wypróżnianie.
Dodatkowo kora kruszyny działa drażniąco na zakończenia nerwowe w jelitach, pobudzając ich perystaltykę. Przeczyszczające działanie kory kruszyny jest łagodniejsze i wolniejsze, od przeczyszczającego działania senesu.
Kora kruszyny posiada też właściwości żółciopędne, które pomagają w procesie trawienia. Zostały one wykorzystane w preparatach odchudzających, co tak samo jak w przypadku senesu, nie powinno być nadmiernie stosowane. Przedawkowanie kory kruszyny w celu zmniejszenia wagi, może być szkodliwe dla organizmu, grożąc między innymi stanami zapalnymi jelita grubego. Dlatego kora kruszyny powinna być stosowana sporadycznie tylko w przypadku zaparć, ponieważ wtedy jest bezpieczna.
Korzeń rzewienia na zaparcia i biegunkę
Chociaż nazwa “rzewień” dla niektórych osób brzmi może obco, to po prostu inna nazwa popularnego rabarbaru, który często rośnie w naszych ogródkach. Rzewień oprócz wielu cennych właściwości oraz składu bogatego w minerały i witaminy, stosowany jest również jako zioło na zaparcia. W tym celu używa się mielonego korzenia rzewienia, który należy zagotować, a odwar wypić. Korzeń rzewienia dodawany jest też do tabletek i innych preparatów na zaparcia.
Podobnie jak inne zioła przeczyszczające, korzeń rzewienia posiada związki odpowiadające za zwiększenie ilości wody, w zalegającej w jelitach treści pokarmowej. Poprawia też perystaltykę jelit, powodując potrzebę wypróżnienia. Działanie przeczyszczające jest skuteczne po zastosowaniu większej dawki korzenia rzewienia i pojawia się po około 8 godzinach od zastosowania.
Trzeba jednak uważać, bo korzeń rzewienia stosowany w mniejszych ilościach, może też działać przeciwbiegunkowo, wtedy mógłby tylko pogłębić problem z zaparciami. Właściwość tą posiada dzięki zawartym w swoim składzie garbnikom. Dlatego ważne jest przestrzeganie dokładnych wskazań na opakowaniu i stosowanie rzewienia według zaleceń.
Przeczyszczający sok z aloesu
Aloes to bardzo wartościowa roślina, której właściwości wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. W przeciwieństwie do jedynie przeczyszczających liści senesu i kory kruszyny, aloes wspiera odchudzanie pomagając w trawieniu i przyspieszając metabolizm. A szybsza przemiana materii wpływa zwiększoną ilość spalanych kalorii, co ułatwia odchudzanie i utrzymanie właściwej wagi.
Dodatkowo sok z aloesu jest skutecznym środkiem na zaparcia. Aby pozbyć się tej uciążliwej przypadłości, sok z aloesu należy zastosować około godziny przed posiłkiem. Podobnie jak pozostałe zioła przeczyszczające, aloes ogranicza odpływ wody z jelit, nie dopuszczając do zmniejszenia i stwardnienia zbędnej treści pokarmowej. Jednocześnie też pomaga w napływie wody z krwi do jelit, doprowadzając do łatwiejszego przesuwania mas pokarmowych. Dzięki czemu zapewnia łatwiejsze i bezbolesne wypróżnianie.
Ponieważ aloes ma też właściwości łagodzące i ułatwiające gojenie ran, dodatkowo zaleczy drobne rany w układzie pokarmowym oraz hemoroidy, które często są skutkiem zaparć. Ważne jest też to, że przeczyszczające działanie aloesu jest dość szybkie i skuteczne. Potrzebę skorzystania z toalety powinniśmy poczuć już po około 7-8 godzinach od wypicia soku z aloesu.
Nasiona babki płesznik na zaparcia
W przypadku babki płesznik na zaparcia wykorzystywane są tylko jej maleńkie nasiona, które zalane wodą możemy stosować w formie naparu. Nasiona babki płesznik oprócz białka i zdrowych tłuszczy, zawierają też bardzo dużo błonnika. Jak w przypadku stosowania wszystkich innych produktów z błonnikiem, po ich spożyciu należy bardzo dużo pić, aby błonnik mógł odpowiednio napęcznieć.
Błonnik w połączeniu z wodą zwiększa treści jelitowe i zmusza organizm do ich wydalenia. Dodatkowo nasiona babki płesznik po kontakcie z wodą pęcznieją i tworzą śluzy, które pomagają przesuwać złogi jelitowe i ułatwiają wypróżnianie. Dzięki śluzom nasiona babki płesznik zapobiegają też powstawaniu hemoroidów i łagodzą stany zapalne w układzie pokarmowym, działając osłonowo.
Nasiona babki płesznik porównywane są do nasion siemienia lnianego i w podobny sposób mogą być wykorzystywane. Możemy używać ich w całości lub zmielonych. Zalane wodą wytworzą coś w rodzaju galaretki i sprawdzą się jako dodatek do kisielu. Nasiona babki płesznik możemy też dodawać do jogurtów, owsianek i deserów. Ze względu na neutralny smak, pasują też warzyw, zup i pieczywa. Dzięki błonnikowi zapewniają sytość. To najbezpieczniejsze z omawianych ziół na zaparcia i warto wprowadzić je do codziennej diety.
Zioła przeczyszczające, ale nie odchudzające
Ponieważ zioła przeczyszczające pomagają szybko pozbyć się resztek jedzenia zalegających w jelitach, często traktowane są jako środek odchudzający. Nie jest to jednak najlepsza i polecana metoda odchudzania, chociaż może się wydawać, że dzięki niej szybko tracimy wagę. Prawda jest taka, że tracimy głównie zbędne składniki przemiany materii i wodę, a to co się miało odłożyć w tkankę tłuszczową i tak się odłożyło.
Oczywiście zioła przeczyszczające mogą być pomocne podczas diety odchudzającej, bo często w trakcie niej ograniczamy dostarczanie niezbędnych składników odżywczych i pokarmowych, a to może powodować zaparcia. Jednak zdecydowanie lepiej jest wybrać dobrze zbilansowaną dietę odchudzającą, która dostarczy nam wszystkich składników odżywczych i pomoże zdrowo schudnąć. Przykładem takiej diety jest dieta ONZ: “Zbilansowana dieta ONZ – zdrowa dieta odchudzająca”.
Zioła przeczyszczające w trakcie diety mogą sprawdzić się w wyjątkowych sytuacjach, gdy np. za dużo zjedliśmy z okazji świąt, czy jakiejś imprezy. Odzwyczajeni od tak “niekontrolowanego obżarstwa”, możemy czuć się zbyt pełni, a wręcz “zablokowani”. Ale wtedy przeważnie nie ograniczamy wartościowych składników, w tym węglowodanów i błonnika. A w takim przypadku organizm powinien sobie sam świetnie poradzić i zaparcia nie powinny nam dokuczać. Możemy mu jeszcze pomóc, wypijając dużo wody.
Zioła przeczyszczające mogą być niebezpieczne
Zioła przeczyszczające chociaż są naturalne, nie nadają się długotrwałego stosowania. Jeśli zaparcia nie ustępują, herbatki i preparaty na przeczyszczenie możemy stosować góra 7 dni. Po tym czasie należy zasięgnąć porady lekarza, bo może okazać się, że przyczyną zaparć jest jakaś choroba. Wspominając o chorobie muszę przypomnieć, że stosując zioła przeczyszczające, w szybki sposób pozbywamy się nie tylko zbędnych składników przemiany materii, ale również właściwości leczniczych, dostarczanych z przyjmowanymi lekami. Dlatego musimy pamiętać, że stosując zioła przeczyszczające, osłabiamy działanie przyjmowanych leków.
Dłuższe stosowanie herbatek i preparatów na zaparcia może doprowadzić do zachwiania gospodarki wodnej i odwodnienia organizmu. Tym samym narazimy się na wypłukiwanie z organizmu cennych składników mineralnych. W dodatku możemy nabawić się zaparć nawykowych, bo jelita przyzwyczają się do pomocy i może zmniejszyć się ich naturalna perystaltyka. Przedawkowane zioła przeczyszczające, mogą doprowadzić do skurczów brzucha i zbyt intensywnego podrażnienia jelit, powodujących ból. Często też przedawkowanie herbatek i preparatów na zaparcia wiąże się, z dość gwałtowną reakcją jelit, która nie jest korzystna, ani dla pracy jelit, ani dla naszego komfortu.
Zioła przeczyszczające nie dla każdego
Zioła przeczyszczające nie mogą być stosowane w przypadkach niektórych chorób, dlatego w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem. Na pewno preparatów przeczyszczających nie mogą stosować osoby z chorobami jelit, niewydolnością nerek i hemoroidami. Po zioła przeczyszczające kategorycznie nie mogą sięgać kobiety w ciąży, ponieważ skurcze jelit mogą też doprowadzić do skurczów macicy, co grozi poronieniem. Niewskazane jest również stosowanie ziół na zaparcia w trakcie miesiączki. Herbatek przeczyszczających nie powinny też pić kobiety karmiące oraz dzieci do 12 roku życia.
Natura dała nam zioła przeczyszczające, by zapewnić nam naturalnie lekki brzuszek. Ale stosowanie ich powinno być ostatecznością, by nie zakłóciło naszego naturalnego procesu trawienia i wydalania. Dobrze wiedzieć, że zioła przeczyszczające mogą nam pomóc. Powinny znajdować się w razie potrzeby w naszej apteczce, jednak starajmy się sięgać po nie jak najrzadziej.
Ana