zioła na apetyt
Ziołowe rozczarowanie

Zioła na apetyt zwiększające i zmniejszające łaknienie

Jedzenie dostarcza niezbędnych składników odżywczych

Mogłoby się wydawać, że wszyscy mamy podobne żołądki, więc powinniśmy zjadać podobne porcje posiłków. Jednak jak można zauważyć część z nas ma większy apetyt i zjada więcej, a inni mogliby w ogóle nie jeść. Nie chcę tutaj poruszać kwestii z tym związanych, czyli otyłości lub niedowagi. Chociaż trzeba przyznać, że często z zazdrością patrzę na szczupłe osoby z ogromnym apetytem i zazdroszczę im szybkiego metabolizmu. Ponieważ posiłki dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych i są nam niezbędne do życia, brak apetytu często jest sporym problemem. Również problematyczny jest nadmierny apetyt, który może prowadzić do otyłości i chorób z nią związanych. Dlatego tym razem przedstawię zioła na apetyt. Głównie skupię się na ziołach zwiększających łaknienie, bo bez jedzenia nie da się żyć. Pokrótce opiszę też zioła zmniejszające łaknienie, by napady głodu były mniej intensywne. 

Kiedy dokucza nam brak apetytu?

Brak apetytu kojarzy się z chorobami dotyczącymi zaburzeń odżywiania, np. anoreksji czy bulimii, ale jest więcej chorób, które zmniejszają łaknienie. Do takich chorób należą między innymi choroby nowotworowe. Dyskomfort i mniejszy apetyt spowodowane są chemioterapią i przyjmowanymi lekami, które mogą wywoływać nudności i wymioty. Do tego dochodzi jeszcze obniżone samopoczucie i zniechęcenie. Te ostatnie objawy dotykają też osób chorujących na depresję, które również często cierpią na brak apetytu. Niemałe znaczenie ma też stres, który jednym osobom każe więcej jeść, a innym odbiera apetyt. Brak apetytu często dotyczy też osób palących, które zastępują posiłek kolejnym papierosem. 

Chwilowy brak apetytu można po prostu przeczekać. Czasem wystarczy wprowadzenie stałych pór posiłków i spożywanie ich w skupieniu się na jedzeniu, a nie spożywanie posiłku przy okazji robienia innych czynności. Natomiast jeśli przez dłuższy czas zauważamy wyraźnie zmniejszone łaknienie i w dodatku odczuwamy inne dolegliwości np. ból brzucha, warto skonsultować się z lekarzem.

Zioła na apetyt i ich właściwości

Polecane zioła na apetyt nie tylko pomogą zwiększyć łaknienie, ale zapewnią komfort po posiłku, ułatwiając trawienie. Często osoby borykające się z brakiem apetytu podświadomie unikają posiłków ponieważ kojarzą je z niestrawnością i uczuciem ciężkości. Dlatego ważne jest, żeby zioła na apetyt poprawiały trawienie oraz zapobiegały nieprzyjemnym dolegliwościom takim jak zgaga, wzdęcia, czy nudności. Jeśli po posiłku poczujemy się komfortowo, chętniej zaczniemy sięgać po kolejne porcje. Z mniejszą obawą będziemy też sięgać po potrawy, które wcześniej mijaliśmy ze względu na dolegliwości żołądkowe, które wywoływały.

Zioła na apetyt mają też wiele innych cennych właściwości, które będą wsparciem dla naszego organizmu. Niektóre z nich wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Wszystkie te właściwości są wsparciem dla układu pokarmowego i pomagają łagodzić dolegliwości żołądkowe. Zioła na apetyt to również źródło witamin i mikroelementów potrzebnych nam do prawidłowego funkcjonowania. Wiele z nich posiada przeciwutleniacze zapobiegające powstawaniu chorób i ograniczające starzenie się organizmu.

Jednak należy pamiętać, że zioła na apetyt i nie tylko działają jak leki i trzeba je przyjmować z rozwagą. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy dokuczają nam choroby układu pokarmowego, wrzody żołądka lub refluks. Na zioła na apetyt powinny też uważać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Więcej na ten temat pisałam w “Zioła mogą być niebezpieczne, kiedy i na które należy uważać”.

zioła na apetyt właściwości i przeciwskazania

Jak wykorzystać zioła na apetyt?

Opisywane zioła na apetyt możemy pić w postaci naparów przed planowanym posiłkiem. Napar taki można uatrakcyjnić dodając do niego np. miód, sok lub cytrynę. Pamiętajmy jednak, że miód należy dodać do lekko przestudzonego naparu, ponieważ we wrzątku straci swoje cenne właściwości. Więcej na temat miodu pisałam w “Miód na diecie – czyli jak zdrowo grzeszyć”. Jeśli jednak nawet kubek naparu odbiera apetyt i czujemy, że nie jesteśmy w stanie go wypić, to zioła na apetyt możemy stosować w postaci syropów, nalewek, kropli lub tabletek. Mała dawka jaką daje skoncentrowana forma np. krople lub syrop sprawdzają się w przypadku małych dzieci i osób starszych, które mają problem z połykaniem. 

Zioła na apetyt możemy też wykorzystywać do przygotowywania posiłków. Wprawdzie nie zachęcą do zjedzenia pierwszego posiłku z ich udziałem, ale pomogą go strawić i zachęcą do sięgnięcia po kolejny posiłek. Zioła na apetyt dodawane do posiłków poprawią również smak, zapach i wygląd. A wszystkie te zmysły są nam potrzebne do prawidłowego trawienia i pobudzają wydzielanie soków żołądkowych powodujących zwiększone łaknienie. 

Mogłoby się wydawać, że smak i zapach potraw są najważniejsze i to one decydują o chęci zjedzenia posiłku. Ale prawda jest taka, że najpierw oceniamy posiłek oczami i często nawet nie próbując uznajemy, że posiłek nie jest apetyczny. Dlatego jeśli zioła na apetyt mogą stanowić dodatkową ozdobę, to warto je wykorzystać przygotowując posiłek. Przy okazji zachęcam do przeczytania innego mojego artykułu, który również może pomóc na zwiększenie lub zmniejszenie apetytu: “Jemy oczami, czyli niech się dzieje na talerzu”. 

Zioła na apetyt dla dzieci i osób starszych

Na początek opiszę najbezpieczniejsze zioła na apetyt, które mogą stosować wszystkie osoby bez przeciwwskazań zdrowotnych. Łagodne działanie ziół zwiększających łaknienie wykorzystuje się w przypadku małych dzieci i osób starszych.

Koper włoski zwiększa wydzielanie soków żołądkowych poprawiając trawienie i perystaltykę jelit. Dodatkowo niweluje nudności i wzdęcia ograniczając uczucie pełności. Rozkurczające i wiatropędne działanie kopru włoskiego wykorzystuje się do łagodzenia bolesnych kolek u dzieci. Ulga jaką przynosi działanie kopru włoskiego korzystnie wpływa na poprawę apetytu.

Kolendra, a dokładniej jej nasiona poprawiają apetyt i ograniczają niestrawność. Dodatkowo kolendra wykazuje działanie uspokajające co może być pomocne, gdy za brak apetytu odpowiedzialny jest stres. Skuteczność kolendry wykorzystuje się do leczenia anoreksji i poprawę apetytu u dzieci. Pomaga zwiększyć łaknienie podczas rekonwalescencji.

Bazylia zwiększając wydzielanie soków żołądkowych przyspiesza trawienie i korzystnie wpływa na poprawę apetytu. Dodatkowo bazylia skutecznie radzi sobie z nudnościami zapobiegając wymiotom. Jej rozkurczowe działanie zapobiega skurczom mięśni gładkich, ograniczając ból. Ponadto bazylia uspokaja ograniczając stres zmniejszający łaknienie.

Anyż biedrzeniec poprawia trawienie korzystnie wpływając na zwiększenie łaknienia. Działając wiatropędnie zapobiega wzdęciom i uczuciu pełności. Anyż zaleca się kobietom karmiącym piersią ponieważ zwiększa laktację i korzystnie wpływa na apetyt i ułatwia trawienie niemowlętom. Wykazuje działanie przeciwbólowe, ograniczając ból brzucha.

Cząber niwelując niestrawności zwiększa łaknienie. Rozkurczowe, przeciwbólowe  i wiatropędne działanie cząbru ogranicza bolesne skurcze jelit i wzdęcia. Cząber polecany jest jako skuteczne zioło w przypadku biegunki, a jego przeciwbakteryjne działanie wspiera florę jelit. Łagodne działanie cząbru można wykorzystywać u małych dzieci i osób starszych.

Cykoria zwiększa wydzielanie soków trawiennych, dlatego polecana jest w zaburzeniach trawienia. Poprawia pracę jelit i wątroby, zwiększając wydzielanie żółci. Cykoria ma lekko gorzki smak, który dobrze wpływa na poprawę apetytu. Z powodzeniem może zastąpić kawę, gdy niewskazane jest spożywanie kofeiny.

Zioła na apetyt dla dorosłych – przeciwwskazania

Zioła na apetyt, które teraz opiszę też są bezpieczne, ale nie wszyscy mogą je stosować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. 

Mięta poprawia apetyt i trawienie zwiększając wydzielanie soków żołądkowych. Wspiera układ pokarmowy ograniczając niestrawność. Jest skuteczna w przypadku nudności i wymiotów. Działając rozkurczająco przynosi ulgę przy bólach brzucha. Mięta wykazuje też łagodne działanie uspokajające. Ze względu na mentol powinna być ostrożnie podawana małym dzieciom i osobom z chorobami układu oddechowego. 

Mniszek lekarski oczyszczając organizm z toksyn przyspiesza metabolizm i poprawia apetyt. Jest bardzo pomocny w przypadku niestrawności i zatruć pokarmowych. Regeneruje pracę wątroby i zwiększa wydzielanie żółci zapobiegając kamicy. Wykazuje działanie moczopędne i przeczyszczające. Na mniszek lekarski powinny uważać osoby z wrzodami żołądka i niedrożnością dróg żółciowych oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Tymianek łagodzi dolegliwości żołądkowe i ułatwia trawienie. Polecany jest zwłaszcza w przypadku ciężkich i tłustych potraw. Przeciwzapalne działanie tymianku łagodzi podrażnienia żołądka i jelit. Właściwości te korzystnie wpływają na poprawę apetytu. Tymianek ze względu na tymol, który w większych ilościach może być toksyczny powinien być stosowany z umiarem. Na tymianek powinny też uważać kobiety w ciąży, ponieważ zioło to wykazuje działanie poronne. 

szkodliwe zioła na apetyt

Przyprawy zwiększające łaknienie

Przygotowując posiłki warto też dodawać przyprawy zwiększające łaknienie, które króciutko opiszę. Pamiętajmy jednak, że niektóre przyprawy, zwłaszcza te bardziej ostre uważane są za szkodliwe i nie powinno się ich podawać dzieciom i osobom z chorobami układu pokarmowego. Natomiast ich plusem jest to, że jak wiele przypraw poprawiają smak i aromat posiłków zwiększając łaknienie, w dodatku posiadają cenne właściwości. Więcej na ten temat pisałam w “Szkodliwe przyprawy i ich zalety, które warto wykorzystać”.

Pieprz czarny ułatwia prawidłowe trawienie i niweluje niestrawności. Sprawdza się w przypadku wzdęć i zaparć, łagodzi również bolesne kolki. Jego zapach i ostry smak korzystnie wpływają na zwiększenie łaknienia. Pieprz czarny należy stosować z umiarem, bo może uszkadzać błonę żołądka. W nadmiarze niekorzystnie wpływa na wątrobę i nerki.

Papryka czerwona słodka przyspiesza trawienie i metabolizm. Ma delikatny smak pobudzający apetyt. Dodatkową zaletą czerwonej papryki jest jej kolor, który poprawia wygląd posiłków. Apetycznie wyglądające danie zwiększa łaknienie. Słodka papryka jest dość łagodna w działaniu i nie uszkadza układu pokarmowego.

Ziele angielskie poprawia trawienie przyspieszając metabolizm i zwiększając łaknienie. Dodatkowo ziele angielskie pomaga pozbyć się niestrawności i zaparć. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Niestety nie zaleca się go osobom z wrzodami żołądka, kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Kminek bardzo korzystnie wpływa na trawienie, wydzielając soki żołądkowe i zwiększając ilość śliny, co poprawia apetyt. Ponadto działa rozkurczowo i wiatropędnie ograniczając wzdęcia i bolesne skurcze. Kminek przyspiesza metabolizm i zachęca do kolejnego posiłku. Jest bezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Co odpowiada za łaknienie?

Kiedy dokucza nam brak apetytu lub nadmierny apetyt możemy sięgnąć po zioła na apetyt, które opisałam. Ale warto pamiętać też o innych naturalnych sposobach zwiększających lub zmniejszających łaknienie. Dobrym przykładem może być tutaj zwiększona dawka ruchu, która również pobudza jelita do działania. Za apetyt i dobre samopoczucie odpowiada często właściwe trawienie i pobudzenie metabolizmu. Jak zachęcić jelita do pracy opisałam w “Naturalne sposoby na zaparcia, czyli niech jelita wezmą się do pracy”. Jeśli w naszych jelitach nic nie zalega, a żołądek prawidłowo wydziela soki trawienne szybciej poczujemy zwiększone łaknienie. 

A jeśli za brak apetytu odpowiedzialny jest stres warto sięgnąć po “Napary ziołowe poprawiające nastrój, czyli zioła na doła”. Mam nadzieję, że pomogłam Wam zwiększyć łaknienie i chętniej sięgnięcie po kolejny posiłek, jeśli do tej pory nie mieliście na niego ochoty. A jeśli to nadmierny apetyt był Waszym problem, to wiecie już jakie zioła na apetyt, pomogą Wam go ograniczyć.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *