...
nietypowe zamienniki chleba
Dieta ONZ

Pieczywo chrupkie, ryżowe i inne nietypowe zamienniki chleba

Zamienniki chleba, czyli inne nietypowe pieczywo

Kiedyś chleb uważany był za podstawowy pokarm. Nadal jest tak, że chętnie sięgamy po to pieczywo, bo nie wyobrażamy sobie, żeby coś innego pasowało do danego posiłku. I chociaż występuje wiele rodzajów chleba, tak że czasem trudno się zdecydować, lubimy też wybierać bułki, które również są dostępne w wielu rodzajach. Ale mam wrażenie, że mimo wielkiego ogromu wyboru pieczywa, jesteśmy nim znudzeni i chętnie szukamy czegoś innego, czym możemy zastąpić chleb i bułki. Może jest też tak, że przytłacza nas ogrom tego wyboru i dlatego chętnie sięgamy po inne zamienniki chleba. Ale to dobrze, że mamy wybór, a pieczywo to nie tylko popularne chleby i bułki. 

Istnieją też inne rodzaje pieczywa, które możemy wykorzystać do kanapki lub przegryzać np. z sałatką czy zupą. Producenci oferują nam coraz więcej rodzajów takiego nietypowego pieczywa, a my coraz chętniej po nie sięgamy. W sklepach znajdziemy pieczywo wypiekane na różne sposoby i z wykorzystaniem różnych rodzajów mąki, ryżu i kaszy. Z reguły tego typu pieczywo, jest mniej kaloryczne i co za tym idzie polecane dla osób na diecie odchudzającej oraz tych, które stawiają na zdrowe odżywianie. Często takie nietypowe pieczywo, nie zawiera glutenu, więc chętnie sięgają po nie osoby uczulone na gluten. Wielką zaletą tego typu pieczywa, jest jego długi termin przydatności do spożycia. Przechowywane w szczelnym opakowaniu, dłużej zachowuje świeżość i chrupkość, niż pieczywo wypiekane codziennie.

pieczywo nietypowe zamienniki chleba

Pieczywo chrupkie pasuje do wszystkiego

Najbardziej popularne zamienniki chleba to chlebki chrupkie. Producenci takiego pieczywa prześcigają się w zapewnieniu nam coraz ciekawszych jego wersji. Pamiętam, gdy jakieś 30 lat temu spotkałam się po raz pierwszy z chlebkiem chrupkim, produkowała go chyba tylko jedna firma. W dodatku występował tylko w wersji żytniej i pszennej. Był ciekawą nowinką na rynku i alternatywą dla osób próbując schudnąć. 

Obecnie wiele firm produkuje pieczywo chrupkie, zapewniając dużo wariantów do wyboru. Możemy kupić pieczywo żytnie, pszenne i kukurydziane. Ale coraz częściej do jego produkcji wykorzystuje się też kasze np. jaglaną i gryczaną. Bardzo często jest to pieczywo pełnoziarniste, grubo mielone. Dodatkowo może być wzbogacone błonnikiem, ziarnami lub pestkami, np. słonecznika czy dyni. Możemy też spotkać pieczywo chrupkie smakowe np. o smaku pomidorów lub papryki. Występują również wersje chlebka chrupkiego z dodatkiem większych ilości ważnych składników mineralnych np. magnezu. 

Jeśli wybierzemy neutralny smak chlebka chrupkiego, to takie pieczywo z powodzeniem pasuje do wszystkiego. Nadaje się na różne kanapki, czy jako “zagryzka” do bigosu lub zupy. Można też pokruszyć chlebek chrupki na mniejsze kawałki i posypać nim np. sałatkę, pamiętając tylko, żeby szybko zjeść taki posiłek. Neutralne w smaku pieczywo chrupkie pasuje również do słodkich dodatków, np. miodu lub dżemu. Świetnie komponuje się z serami, zarówno białym twarogowym, jak i żółtym czy topionym.

Rodzaje i struktura chlebka chrupkiego

Pieczywo chrupkie najczęściej występuje w dwóch fakturach. Jedna jest bardziej gładka, przypominająca grubszy, ale delikatny wafelek. Druga jest bardziej chropowata i twardsza, z charakterystycznymi dołkami przypominającymi plaster miodu. Obie struktury kiedy są świeże przyjemnie chrupią i łatwo się je gryzie. Sprzedawane są w formie gotowych kromek. Niestety pieczywo takie trudno ukroić, gdybyśmy chcieli zrobić mniejsze kromeczki. Jeśli już musimy, to łatwiej pójdzie nam z pierwszą delikatniejszą wersją. 

Ale ja osobiście wolę tą drugą chropowatą wersję, bo po prostu lubię takie strukturalne produkty. Gdy jem pieczywo chrupkie w delikatniejszej wersji mam wrażenie, że za szybko rozpuszcza się w ustach. A takie pieczywo kojarzy mi się raczej z jedzeniem dla dzieci lub osób starszych. Często też w trakcie jedzenia przykleja się do zębów. Ogólnie jednak bardzo lubię chlebki chrupkie i chętnie po nie sięgam.

Jak dla mnie pieczywo chrupkie ma tylko jedną wadę. Jeśli chcemy użyć go jako kanapki z pomidorem lub innym mokrym dodatkiem, to musimy zjeść go jak najszybciej. Im dłużej dany mokry dodatek leży na chlebku chrupkim, tym bardziej go zmiękcza i rozpuszcza. Często takie pieczywo już nie nadaje się do jedzenia. Trochę lepiej z mokrymi dodatkami radzi sobie twardsze pieczywo chrupkie z dołkami.  Za to wielką zaletą pieczywa chrupkiego jest to, że zajmuje mało miejsca i długo zachowuje świeżość. Ważne tylko, żeby przechowywać je w szczelnie zamkniętym pojemniku. Inaczej pobierze wilgoć z powietrza i straci chrupkość. 

Pieczywo ryżowe, kukurydziane i jaglane

Kolejne pieczywo, po które możemy sięgnąć gdy chcemy zrobić sobie kanapkę to wafle ryżowe. W tym przypadku to idealne zamienniki chleba i tutaj też mamy do wyboru wiele wersji. Wprawdzie do produkcji takiego pieczywa wykorzystuje się ryż, ale możemy kupić wafle ryżowe z różnymi dodatkami. Najczęściej spotykane pieczywo ryżowe, jest dość neutralne w smaku, tak żeby pasowało do wszystkiego. 

Coraz częściej oprócz wafli ryżowych możemy spotkać podobne do nich pieczywo kukurydziane lub jaglane. Takie pieczywo również występuje w rożnych wersjach smakowych. Często wzbogaca się je różnymi ziarnami np. czarnuszki czy siemienia. Występują także wersje z pieprzem lub ziołami prowansalskimi. Tego typu pieczywo często nie zawiera glutenu. Dedykowane jest też osobom, które zdrowo się odżywiają i dbają o sylwetkę.

Wafle ryżowe, kukurydziane czy jaglane sprzedawane są w formie okrągłych sprasowanych kromek. Występują w wersji grubszej, cieńszej oraz bardzo cienkiej. Można też spotkać takie pieczywo w mniejszych wersjach, np. kółek lub trójkątów. W takiej formie mogą być świetną niskokaloryczną przekąską, zastępującą np. chipsy.

Wafle ryżowe – kanapkowe zamienniki chleba

Jeśli wybierzemy pieczywo ryżowe w wersji lekko słonej, serowej lub innej smakowej np. o smaku pizzy czy papryki, to takie wafle mogą być ciekawą przekąską, jedzoną bez niczego. Ale do powyższych smaków pasuje dodatek sera, wędliny czy pomidora lub innej “zieleniny”. Wafle ryżowe są bardziej odporne na wilgoć od innych produktów wykorzystywanych na kanapki, ale i tutaj nie możemy czekać za długo, by ryżowe krążki za bardzo nie namokły.

To samo dotyczy przechowywania, źle zabezpieczone przed wilgocią staną się bardzo twarde i stracą też walory smakowe. Ponieważ sprzedawane są w opakowaniach, które często trudno dobrze zamknąć po otwarciu, warto przełożyć je do szczelnego pojemnika. 

Wprawdzie uważam, że wafle ryżowe to nie do końca zamienniki chleba, bo takie pieczywo nie zawsze pasuje do wspomnianego bigosu czy zupy, to jednak jak kto woli. Osobiście bardzo lubię podgryzać suche wafle ryżowe, kukurydziane i jaglane lub wykorzystywać jako pieczywo na kanapkę. Jeśli tylko nie wybierzemy wariantu smakowego z np. pieprzem, papryką czy ziołami, to możemy jeść takie pieczywo zarówno z wytrawnymi jak i słodkimi dodatkami. W dodatku tak podana kanapka może cieszyć oczy, a przecież jemy oczami, więc warto dbać też o wygląd naszych posiłków.

wafel ryżowy pieczywo na kanapkę

Maca – pieczywo o bardzo prostym składzie

Maca to pieczywo, które ma najprostszy skład. W podstawowej wersji zawiera tylko mąkę, wodę i sól. Oczywiście jak i inne opisywane zamienniki chleba, maca występuje w różnych wersjach. Oprócz tradycyjnej macy pszennej, możemy kupić też macę żytnią, razową, czosnkową czy z dodatkiem pomidorów i bazylii lub oliwek. W zależności jaki wariant smakowy wybierzemy, można jeść ją z różnymi dodatkami.

Maca sprzedawana jest w formie wypiekanych, cienkich listków z dziurkami, które nie tylko ją zdobią, ale również pomagają przełamać na mniejsze kromki. Nie da się jej pokroić i bardzo kruszy się podczas jedzenia. Za to jako pieczywo na kanapkę, trochę lepiej radzi sobie z mokrymi dodatkami.

Ze względu na prosty skład i sposób wypiekania, coraz częściej jest doceniana przez osoby, które wybierają zdrowe odżywianie. Maca może być też wypiekana w domowych warunkach, z dodatkami które lubimy lub w tradycyjnej wersji.

maca lekkie pieczywo przekąska

Tortilla z powodzeniem zastąpi pieczywo

Tortilla, pita czy inne tego typu pieczywo, wielu osobom kojarzy się z wypasionym, kalorycznym jedzeniem. Ale wszystko zależy od samego placka tortilli czy pity oraz dodatków, które wykorzystamy. Osobiście często sięgam po tortillę, nawet w trakcie mojej ulubionej diety odchudzającej Odchudzanie Na Zawołanie. Lubię łączyć tortillę z surowymi warzywami i przyprawami. Czasem oprócz warzyw dodaję jakieś chude mięso, np. z kurczaka.

Już same placki na tortillę, mogą być pełnoziarniste, owsiane lub gryczane. Wprawdzie w sklepach może jeszcze trudno kupić tortillę w takich wersjach, ale na pewno pojawia się coraz częściej. Zdrową tortillę możemy też upiec samemu. Wtedy znamy jej skład i nie musimy obawiać się, że zawiera konserwanty czy inne składniki, np. tłuszcze utwardzone. Uważam, że tortilla z powodzeniem może zastąpić tradycyjne pieczywo.

tortilla zamiast chleba

Gofry – smakowe zamienniki chleba

Jako zamienniki chleba, bardzo dobrze sprawdzą się też gofry. Może nie do końca jest to pieczywo, ale na pewno często może je godnie zastąpić. Tutaj też niestety raczej wkraczamy do kuchni, bo pisząc “gofry” nie mam na myśli tych kupowanych w budce nad morzem. Myślałam raczej o tych wypiekanych samodzielnie, najlepiej krótko przed spożyciem, żeby były świeże i pyszne.

Dobrze byłoby, gdyby gofry były wypiekane z mąki pełnoziarnistej. Możemy urozmaicić je dowolnymi dodatkami, według naszego gustu, np. ziarnami lub warzywami. Przy okazji polecam ciekawy przepis na gofry szpinakowe. Coraz częściej można spotkać przepisy na gofry gryczane lub jaglane. Myślę, że tego typu zamienniki chleba, to ciekawa alternatywa na kanapkę i nie tylko. W dodatku możemy wybrać zdrowszą wersję, którą zastąpimy popularne białe pieczywo.

gofry słodkie i wytrawne zamienniki chleba

Sucharki – pieczywo o dłuższym terminie spożycia

Na koniec zostawiłam coś co najbardziej przypomina pieczywo, a właściwie nim jest. Mam tu na myśli sucharki. To specjalnie wypiekane pieczywo, krojone a następnie wysuszane w piecu, w celu pozbycia wilgoci i  zachowania chrupkości. Takie suche pieczywo jest dobrą alternatywą dla pieczywa wypiekanego codziennie, które szybko czerstwieje lub pleśnieje.

Sucharki również powstają w różnych wariantach. Możemy spotkać sucharki pszenne, razowe lub z dodatkami np. rodzynek oraz wersje bardziej wytrawne o smaku sera czy ziół. Niektóre z nich przypominają małe kromki chleba tostowego, inne przekrojone na pół małe bułeczki. Ale sucharki występują też w formie małych kółeczek lub podłużnych grubych paluchów. Do sucharków możemy zaliczyć też małe grzanki, które wykorzystujemy do sałatek i zup. 

Sięgając po inne nietypowe pieczywo warto wybierać te najbardziej wartościowe, czyli pełnoziarniste. Dobrze jeśli będzie wypiekane z żyta, owsa lub kaszy i wzbogacane pestkami oraz ziarnami innych zbóż. Na szczególną uwagę zasługują siemię lniane, czarnuszka, pestki dyni i słonecznika. Czytając skład zwracajmy uwagę, żeby wybierane przez nas pieczywo było wypiekane bez dodatku cukru, oleju palmowego, polepszaczy smaku i barwników, które “barwią je na zdrowy wygląd”. Dokonując właściwych wyborów lub zdrowo przygotowując własne zamienniki chleba urozmaicimy codzienną dietę, wprowadzając do niej różne smaki i faktury.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.