Zioła podobne w smaku i ich zastosowanie w kuchni
Zioła podobne w smaku wykorzystywane w kuchni
Zioła poza właściwościami zdrowotnymi dostarczają nam też smaków i aromatów, które możemy wykorzystać podczas przygotowywania posiłków. Często kupujemy gotowe mieszanki ziół dedykowane różnym potrawom, ale chcemy też samodzielnie używać ziół w kuchni. Ostatnio zwróciłam uwagę na “Domowe mieszanki ziołowe – jak umiejętnie łączyć zioła”. Wpisem tym chciałam pokazać czym może skutkować nieumiejętne łączenie ziół. Tym razem chcę przedstawić zioła podobne w smaku i pokazać jakie mogą mieć zastosowanie w kuchni, by nasze potrawy były zdrowsze i smaczniejsze. O korzystaniu ze świeżych ziół pisałam też w “Świeże listki ziół – jak wykorzystać je w kuchni”.
Zioła podobne w smaku mogą się uzupełniać lub zastępować. Musimy na to uważać, bo jeśli wybierzemy zioła podobne w smaku i dodamy je wszystkie razem do potrawy, możemy osiągnąć zbyt intensywny smak i aromat, który zdominuje potrawę. Dlatego lepiej wybierać pojedyncze zioła podobne w smaku, ewentualnie dodawać kolejne w trakcie gotowania.
Tutaj też jest niestety pewien haczyk, bo jeśli ziół chcemy używać tylko jako przypraw, to poddawane obróbce cieplnej stracą trochę ze smaku i aromatu. Jeśli jednak zależy nam również na zdrowotnych właściwościach ziół, to zioła należy dodawać do potraw na koniec gotowania, bo w wysokich temperaturach stracą cenne właściwości. Muszę też przypomnieć, że zioła działają jak leki i nie zawsze możemy po nie sięgać. Więcej na ten temat napisałam w “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”. A teraz jeśli jesteście ciekawi, zobaczcie jak możecie wykorzystać zioła podobne w smaku w Waszej kuchni.
Zioła podobne w smaku do soli
Zioła podobne w smaku do soli pomogą zastąpić sól w kuchni i korzystnie wpłyną na zdrowie. Więcej na temat szkodliwości soli w codziennej diecie pisałam w “Zioła zastępujące sól, czyli naturalne zamienniki soli”. I chociaż zioła podobne w smaku tylko lekko przypominają sól, mogą być wystarczające, bo łatwo przyzwyczaić się mniej słonych potraw. Zioła zastępujące sól możemy łączyć, bo razem dadzą lepszy efekt.
LUBCZYK uważany za bardzo uniwersalne zioło, porównywane często w smaku do magii. nadaje potrawom charakterystyczny lekko słony i dość intensywny smak. Jako przyprawy używa się liści lubczyku, które w wyglądzie przypominają liście selera. Lubczyk idealnie pasuje do zup zwłaszcza rosołu. Bardzo dobrze komponuje się z warzywami, mięsami i rybami. Lubczykiem wzbogacimy smak sosów i gulaszów.
CZĄBER to zioło o lekko pieprznym smaku i aromacie przypominającym tymianek. Jednak jego smak z powodzeniem pomoże zastąpić sól w posiłkach. Ponieważ cząber poprawia trawienie często wykorzystuje się go do dań tłustych i zawiesistych. Dobrze komponuje się z mięsami, ale idealnie nadaje się do ciężkostrawnych warzyw kapustnych i strączkowych. Cząber sprawdzi się też jako przyprawa do jajek i serów.
KOZIERADKA, a dokładniej jej nasiona wykorzystywane w kuchni mają lekko gorzki, ale dość intensywny smak przypominający curry. Często jej smak porównywany jest do lubczyka. Intensywność kozieradki może zdominować potrawę, więc trzeba uważać, by nie przesadzić z jej ilością. Komponuje się z mięsami i rybami. Często wykorzystywana jest też w kuchni wegetariańskiej, bo pasuje do dań strączkowych i warzywnych.
ESTRAGON to bardzo intensywne zioło zarówno w smaku jak i w aromacie, dlatego należy stosować je z umiarem. Wprawdzie estragon nie jest słony, a lekko gorzki, natomiast w aromacie bardziej przypomina koper włoski i anyż. Jednak estragon często jest składnikiem mieszanek ziołowych zastępujących sól. Smak i aromat estragonu dobrze komponuje się z mięsami i warzywami oraz jajkami i produktami nabiałowymi.
Ostre i pikantne zioła stosowane w kuchni
Ostre i pikantne zioła coraz coraz częściej wykorzystywane są do przygotowywania różnych potraw. Bardzo często są składnikami marynat oraz sosów i dipów, jako dodatek do innych dań. Potrafią korzystnie poprawić smak przygotowywanych posiłków. Stosując pikantne zioła podobne w smaku koniecznie trzeba unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi, dlatego trzeba pamiętać o umyciu rąk. Trzeba też pamiętać, że większość ostrych ziół po zbytnim podgrzaniu nabiera dodatkowej goryczy. Wiele też mówi się o szkodliwości ostrych przypraw, ale stosowane z umiarem dadzą nam też wiele korzyści “Szkodliwe przyprawy i ich zalety, które warto wykorzystać”.
PIEPRZ to najbardziej popularne ostre zioło w kuchni. Występuje w kilku kolorach, które różnią się stopniem dojrzewania pieprzu. Każdy kolor pieprzu charakteryzuje się inną ostrością. Jednak wszystkie dodają pikanterii i ostrego smaku potrawom. Pieprz często wykorzystywany jest do potraw mięsnych, warzywnych, kapustnych i strączkowych. Pasuje także do sera twarogowego i jest dodawany np. do pierogów ruskich. Ponieważ nadaje się do większości potraw sięgają po niego osoby, które obawiają się eksperymentować z innymi przyprawami i ziołami w kuchni. Pełnię smaku i aromatu da nam tylko pieprz świeżo mielony.
CHILLI to bardzo ostra odmiana papryki, której pikantny i palący smak nie każdemu pasuje. W kuchni jako przyprawy można używać papryczek surowych lub suszonych. Ważne jest by nie przesadzić z ilością. Chili kojarzona jest głównie z kuchnią meksykańską, ale pasuje do mięs, warzyw i twarogu. Jest idealnym dodatkiem do gulaszu i ostrych sosów. Te ostre papryczki nadają się też do aromatyzowania oliwy, a także podkręcają smak czekoladowych słodyczy.
CZOSNEK to zdrowe zioło podnoszące odporność organizmu, które możemy jeść na surowo lub w wersji suszonej. Chociaż liczymy się z przykrym zapachem z ust, który pozostaje po zjedzeniu czosnku, nie potrafimy go sobie odmówić. Czosnek często jest składnikiem kiełbas i pieczeni. Pasuje do mięs, warzyw oraz dań z makaronu. Czosnku używa się również do smarowania i aromatyzowania pieczywa np. zapiekanek i grzanek. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj ziołowe masełko czosnkowe.
Zioła korzenne i ich zastosowanie w kuchni
Zioła korzenne charakteryzuje wyjątkowy aromat, nadający potrawom szczególny zapach. Dodatkowo korzenne zioła podobne w smaku przyjemnie pieką w język i rozgrzewają organizm. Zazwyczaj można wyczuć w nich zarówno słodki jak i ostro gorzki smak. Sprawdzają się głównie w deserach, ale nadają się też do dań wytrawnych.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA wykorzystywana w kuchni zazwyczaj w formie sproszkowanej. Ma lekko gorzki smak, ale można wyczuć też delikatną słodycz. Dlatego gałkę muszkatołową wykorzystuje się do wypieków, np. do pierników. Bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do kremów i deserów, nadając im korzenną nutę. Gałka muszkatołowa idealnie pasuje do mięs i pieczeni oraz sosów. Sprawdzi się z warzywami, jajkami i serami. Nadaje się również do aromatyzowania alkoholi.
CYNAMON kojarzony jest głównie z deserami i rozgrzewającymi napojami. Jak większość przypraw korzennych cynamon ma lekko piekący i słodki smak. Do tego dochodzi bardzo intensywny i przyjemny aromat. Cynamon najbardziej pasuje do jabłek zarówno w ciastach jak i przetworach. Idealnie uzupełnia smak sałatek owocowych, najlepiej komponuje się ze słodkimi owocami. Pasuje też do słodkich warzyw marchewki, pietruszki i dyni. Cynamon często dodaje się do ciast i deserów, ale warto wykorzystać go także do jogurtów lub owsianek. Idealnie łączy się z mlekiem i miodem. “Cynamon – rozgrzewające odchudzanie, nie tylko od święta.”
IMBIR to korzenne kłącze, które charakteryzuje słodki, lekko ostry, cierpki i piekący smak. Można jeść je w wersji świeżej lub suszonej. Imbir kojarzony jest głównie z daniami kuchni azjatyckiej i orientalnej. Można wykorzystać go jako składnik marynaty lub sosu do mięs zwłaszcza drobiu i wieprzowiny. Imbirem poprawimy też smak warzyw i ryżu przygotowując np. risotto. Ponadto imbir idealnie pasuje do deserów, ciast i konfitur. Imbirem wzbogaca się smak alkoholi oraz rozgrzewającej herbaty.
Zioła podobne w smaku do cukru
Zioła podobne w smaku i przypominające słodycz przypadną do gustu nie tylko amatorom słodyczy. Można używać ich do wzbogacenia również dań wytrawnych np. mięsnych lub rybnych. Lekko słodkie zioła świetnie nadadzą się też jako składnik marynat. Można wykorzystywać je też do produktów nabiałowych np. jako dodatek do serka wiejskiego. A jeśli jesteście ciekawi czym jeszcze zastąpić cukier zapraszam do “Cukier ma zdrowe zamienniki i życie może być słodkie”.
KOLENDRA to ziele z wyglądu przypominające natkę pietruszki. W kuchni najczęściej wykorzystuje się jej nasiona lub liście. Jednak tylko dojrzałe i suszone nasiona kolendry mają lekko słodki smak, który dodatkowo przypomina orzechy i skórkę pomarańczy. Kolendra komponuje się z mięsami i rybami, pasuje do zup i sosów oraz gulaszu. Nasiona kolendry można też wykorzystać do wypieku pieczywa i ciast oraz dodać do deserów lub jogurtów.
KOPER WŁOSKI to zioło, które możemy jeść prawie w całości i również jego bulwa ma lekko słodki smak. Jeśli jednak chcemy najbardziej poczuć słodycz, powinniśmy użyć nasion kopru włoskiego, które w smaku i aromacie przypominają anyż. Zarówno bulwa jak i nasiona kopru włoskiego pasują do warzyw oraz mięs i ryb. Nasiona kopru włoskiego podkreślają smak słodyczy oraz alkoholi. “Koper włoski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”
STEWIA, która w ostatnich latach robi coraz większą furorę i jest doceniana nie tylko przez osoby dbające o szczupłą sylwetkę. Jest o wiele słodsza od cukru. Słodycz stewii znajduje się w jej liściach, z których robi się słodziki. Świeże lub suszone liście stewii mogą zastąpić cukier w napojach. Stewię wykorzystuje się nie tylko do słodzenia napojów, ale również ciast, deserów i przetworów.
LUKRECJA, a właściwie jej korzeń to kolejne słodkie zioło, które z powodzeniem może zastąpić cukier. Wprawdzie jeszcze rzadko wykorzystuje się lukrecję jako przyprawę w kuchni. Bardziej znana jest jako napar lub składnik cukierków, często wykorzystywana jest do słodzenia napojów. Słodycz sproszkowanej lukrecji nie tylko uatrakcyjni desery, ciasta i lody, ale podkreśli smak ryb, sosów i warzyw.
Zioła to naturalne polepszacze smaku i aromatu
Natura dała nam wiele smaków i aromatów zawartych w zdrowych ziołach. Możemy wykorzystywać je do przygotowywania posiłków, żeby ograniczyć sztuczne słodziki, aromaty i polepszacze smaku dodawane do kupnych mieszanek przyprawowych. Z czasem sami zobaczymy jakie zioła podobne w smaku najbardziej nam odpowiadają i w jakich ilościach je stosować. Wiele z ziół posiada potrzebne nam właściwości, które częściowo już opisałam, dlatego zapraszam do innych moich wpisów. Przy okazji polecam “Przyprawy i diecie – wykorzystaj ich odchudzającą moc!”. Warto wykorzystać właściwości ziół w codziennej diecie, samodzielnie przygotowując posiłki, a poza zdrowiem i smakiem, możemy mieć z tego też dużą satysfakcję.
Ana