...
skuteczne zamienniki kawy naturalnej
Dieta ONZ

Zamienniki kawy naturalnej – czy naprawdę mogą ją zastąpić?

Po co nam zamienniki kawy naturalnej?

Wielu z nas poranek kojarzy z aromatem kawy, która ma nam pomóc się obudzić i zachęcić do działania zwłaszcza na początku dnia. Jednak nie każdy może pić naturalną kawę, dotyczy to np. kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób z nadciśnieniem, chorobami serca i wrzodami żołądka. Poza tym są też osoby, które nie lubią smaku kawy, ale szukają pobudzenia i dawki energii. Dlatego wiele osób zastanawia się czy istnieją zamienniki kawy kawy naturalnej, po które można bezpiecznie sięgać nawet częściej niż raz w ciągu dnia.

Dla wielu z nas jedna filiżanka kawy naturalnej dziennie to za mało i chcemy wypijać kolejne. Niektórzy z picia kawy robią mały rytuał i rozkoszują się jej smakiem, aromatem i wyglądem. Osoby te często łączą picie kawy z chwilą relaksu i czymś słodkim do kompletu. “Relaksująca chwila przy kawie – to Ci się należy”. Nie wiem czy takie osoby zainteresują jakiekolwiek zamienniki kawy naturalnej, skoro ta daje im dużo przyjemności. 

Sama bardzo lubię kawę i uważam, że zamienniki kawy naturalnej nie są mi potrzebne. “Setny wpis na blogu, więc poznajcie mnie bliżej – 25 faktów o mnie”. Rozumiem oczywiście, że wielu z Was chciałoby wiedzieć czym można zastąpić małą czarna, dlatego tym razem przedstawię najlepsze zamienniki kawy naturalnej. I to takie, które przy okazji dostarczają wielu cennych właściwości.

zdrowe zamienniki kawy naturalnej

Mity i fakty na temat kawy naturalnej

Zostańmy jednak na razie przy samej kawie naturalnej i zastanówmy się dlaczego potrzebuje zamienników. Wokół kawy naturalnej krąży wile mitów i chociaż niektóre z nich są już obalone, to nadal wiele osób uważa kawę tylko za uzależniającą używkę. Owszem kawa posiadająca kofeinę może uzależniać. Między innymi dlatego, że po jej wypiciu szybko czujemy się lepiej i poprawia się nasze samopoczucie. Często już sam aromat kawy ogranicza stres i powoduje że zanika uciążliwy ból głowy. 

Zaleca się unikanie kawy, bo wpływa na wzrost ciśnienia tętniczego i może powodować choroby serca. Ponadto kawa naturalna ma działanie moczopędne, więc wypłukuje z organizmu składniki mineralne, a zwłaszcza magnez odpowiedzialny między innymi za pracę mięśni. “Składniki mineralne w pożywieniu – gdzie i po co ich szukać?”. Kawa zwiększa też wydzielanie kwasu solnego co może podrażniać żołądek.  

To jak jest naprawdę z tą kawą naturalną? Czy jest tak złą używką, że powinniśmy stosować tylko zamienniki kawy naturalnej? Owszem kawa naturalna wypłukuje magnez i inne składniki mineralne, ale sama też ich dostarcza. Ponadto poprawia krążenie krwi, czym wspiera układ sercowo-naczyniowy i dotlenia cały organizm. Dotleniony mózg sprawniej pracuje, więc poprawia się nam pamięć i koncentracja. 

Kawa posiada też antyoksydanty, które wraz z przeciwzapalnym działaniem kawy ograniczają choroby nowotworowe. Kolejną zaletą kawy naturalnej jest jej działanie odchudzające. A jeśli nadal nie jesteście przekonani, to zapraszam do innego mojego artykułu, w którym opisałam wszystkie zalety kawy. “Kawa – zdrowa używka i aromatyczne odchudzanie”.

właściwości kawy naturalnej

Skuteczne zamienniki kawy naturalnej?

Tak naprawdę kawa naturalna przynosi wiele korzyści dla organizmu i nie koniecznie musimy jej unikać. Jeśli jednak z jakichś powodów powinniście lub chcecie ją zastąpić, to poznajcie najlepsze zamienniki kawy naturalnej korzystnie wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu. Co ważne, tak samo jak kawa jest produktem naturalnym tak proponowane zamienniki kawy są produktami naturalnymi i nie posiadają sztucznych substancji.

Pewnie wiele osób zastanawia się czy zamienniki kawy naturalnej naprawdę mogą ją zastąpić? To zależy od tego po co pijemy kawę naturalną. Jeśli kawa ma za zadanie pobudzić nas do działania z rana lub dodać energii w ciągu dnia, to opisywane zamienniki kawy świetnie ją zastąpią. Ale jeśli kawę traktujemy jako miłą przyjemność i pijemy ją dla smaku, aromatu i wyglądu, to niestety raczej nie istnieją takie zamienniki kawy naturalnej, które mogłyby z nią konkurować. W takim przypadku możemy wybrać tylko kawę bez kofeiny. Dostaniemy wtedy smak, aromat i wygląd, ale bez zastrzyku energii i strachu przed uzależnieniem.

czy zamienniki kawy naturalnej mogą ją zastąpić

Kakao – napój najbardziej przypominający kawę

Kakao to pierwsza z moich propozycji na zamienniki kawy naturalnej. Skierowana jest do osób, które piją kawę nie tylko dla pobudzenia i poprawy energii, ale również dla smaku, zapachu i wyglądu. Kakao wyglądem, smakiem, a nawet trochę zapachem przypomina kawę lub chociaż często łączone z nią czekoladowe słodycze. Już sam aromat kakao poprawia samopoczucie i dodaje energii. Pamiętajmy jednak, że najzdrowsze jest sproszkowane kakao, które możemy zalać mlekiem i dosłodzić np. miodem. “Miód na diecie, czyli jak zdrowo grzeszyć”. Unikajmy granulowanego kakao, które jest bardzo przetworzone i często zawiera już cukier. Najlepiej też wybierać kakao odtłuszczone.

Kakao jest bardzo zdrowe, posiada wiele witamin i składników odżywczych oraz antyoksydanty, chroniące organizm przed działaniem wolnych rodników. Kakao zawiera minimalne ilości kofeiny, serotoninę i dużą ilość magnezu. Ta mieszanka relaksuje niwelując stres oraz dodaje energii zachęcając do działania i ułatwiając koncentrację. Taki stan bardzo nam się podoba i dlatego tak chętnie sięgamy po czekoladę. Oczywiście trzeba dodać do tego jeszcze wspaniały smak, któremu trudno się oprzeć i łatwo od niego uzależnić “Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji”.

kakao zamiast kawy

Kawa zbożowa – niby kawa, a nie pachnie tak aromatycznie

Kawa zbożowa mnie dziecku lat 80-tych przypomina jak poszukiwane były wtedy zamienniki kawy naturalnej. Ze względu na to, że kawa naturalna była trudno dostępna, zbożówka często gościła na stołach. Kawa zbożowa powstaje z prażonych ziaren zbóż, co nadaje jej charakterystyczny smak i wygląd przypominający naturalną kawę. Niestety brakuje jej pięknego aromatu kawy naturalnej. Ten zamiennik kawy był też podawany dzieciom, co w ich małych główkach czyniło ich prawie dorosłymi, bo przecież kawa jest dla dorosłych. Taka zbożówka gotowana z mlekiem była podstawowym napojem na kolonijnych śniadaniach. Ze względu na to, że kawa zbożowa jest lekkostrawna często podaje się ją także w szpitalach.

Skoro kawa zbożowa podawana jest dzieciom, możemy domyślić się, że nie zawiera kofeiny, czyli nie da nam efektu pobudzenia jaki daje filiżanka kawy naturalnej. Za to kawa zbożowa jest bardzo zdrowa i polecana nie tylko dzieciom i kobietom w ciąży oraz chorym w szpitalach. Kawę zbożową poleca się także osobom z nadciśnieniem oraz seniorom. Kawa powstająca z ziaren zbóż zawiera błonnik. Dzięki czemu wspiera perystaltykę jelit, ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. “Błonnik pokarmowy – włókno roślinne w codziennej diecie”. Musimy jednak pamiętać, że kawa zbożowa zawiera też gluten, więc nie mogą jej pić osoby chorujące na celiakię.

Zamienniki kawy naturalnej – kawy z żołędzi i innych roślin

Kawa z żołędzi i inne tym podobne pochodzące z różnych roślin to najnowsze zamienniki kawy naturalnej. Powstają głównie dlatego, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zdrowego jedzenia oraz ciągle szukamy nowości urozmaicających naszą dietę. “Zdrowe odżywianie – spróbujesz, czy poszukasz wymówek?”. Poza tym nie każdemu smakuje tradycyjna kawa zbożowa. Dlatego na rynku można spotkać kawę zbożową z dodatkami lub różne kawy powstałe z innych roślin i ziół. Ziołowe kawy to np. kawa z mielonych korzeni cykorii lub mniszka lekarskiego. “Mniszek lekarski – kartka z zielnika. Ale po co i z czym to się je?”.

Kawa żołędziowa jest alternatywą dla kawy zbożowej, ponieważ nie zawiera glutenu. Powstaje z gotowanych i prażonych żołędzi, więc chociaż kolorem przypomina naturalną kawę. Można zaparzać ją jak kawę naturalną i dla smaku dodawać miód, wanilię lub cynamon. “Cynamon – rozgrzewające odchudzanie, nie tylko od święta”. Żołędziówka nie zawiera kofeiny, więc jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i osób z nadciśnieniem. Wprawdzie nie da nam mocnego kopa, ale i tak dzięki węglowodanom delikatnie orzeźwi. Jej zaletą jest też to, że nie można się od niej uzależnić. Kawa z żołędzi również zawiera błonnik czym wspiera układ pokarmowy. Dzięki zawartości magnezu i witamin z grupy B korzystnie wpływa także na układ nerwowy i poprawia humor. 

kawa z żołędzi zastąpi kawę naturalną

Zamienniki kawy naturalnej – czarna herbata i kombucha 

Kombucha to kolejny napój, który chociaż znany od lat, w dobie zdrowego i świadomego odżywiania wrócił do łask i robi prawdziwą furorę wśród zdrowej żywności. Kombucha to napój, który powstaje gdy do słodzonej herbaty dodamy specjalne kultury bakterii. Herbata musi być słodzona, bo cukier jest potrzebny w procesie fermentacji. W efekcie końcowym otrzymamy bardzo zdrowy, lekko gazowany i orzeźwiający herbaciany napój do spożywania na zimno. Kombucha zyskuje coraz większą popularność i zamówić ją można nawet w niektórych kawiarniach jako zamiennik kawy naturalnej. 

Kombucha czyli fermentowana herbata przeważnie zielona lub czarna zawiera mało kofeiny,  ale dużo zdrowych składników. Z powodzeniem zastąpi kawę naturalną, w dodatku jeszcze dostarczy wiele cennych właściwości. Kombucha wspiera wątrobę i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Korzystnie wpływa też na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia pracę mózgu oraz koncentrację. Produkty fermentowane są bardzo zdrowe i zawierają probiotyki wspierające florę bakteryjną jelit. Podnoszą też odporność organizmu. “Probiotyki i prebiotyki w żywności – jak dbać o florę bakteryjną”.

Herbaty w niczym nie przypominają kawy, ale to naprawdę bardzo dobre zamienniki kawy naturalnej, które również zawierają kofeinę i mogą nas pobudzić do działania. Występują w wielu gatunkach, ale najpopularniejsza i zawierająca najwięcej kofeiny jest herbata czarna. “Herbata biała, zielona, czerwona – bo nie musi być czarna”.

Herbata czarna poddawana jest najdłuższym procesom technologicznym. Mimo to zawiera wiele cennych właściwości. Mocna herbata czarna parzona 3-5 minut z powodzeniem może zastąpić filiżankę kawy naturalnej. Podobnie jak ona da nam efekt pobudzający i poprawi koncentrację.

kombucha dodająca energii

Zamiennik kawy naturalnej – zielona herbata i matcha

Zielona herbata to inaczej młode liście herbaty nie poddane procesowi fermentacji. Dzięki temu zachowują więcej składników mineralnych i witamin. Oprócz kofeiny zielona herbata zawiera też l-teaninę dzięki czemu działa łagodniej i dłużej pozwala cieszyć się przypływem energii. Zielona herbata musi być parzona pod przykryciem przez ok 2-3 minuty żeby zadziała pobudzająco. Zaś parzona dłużej zrelaksuje i odpręży co może dać efekt usypiający lub rozleniwiający. Jeśli drugi raz zaparzymy te same listki zielonej herbaty również działają relaksująco. 

Może warto to wykorzystać i parzone krótko po raz pierwszy listki zielonej herbaty stosować jako zamienniki kawy naturalnej. Taką herbatę warto wypić rano na pobudzenie. Natomiast napój parzony z tych samych listków wypić ponownie wieczorem, kiedy potrzebujemy odpocząć i się zrelaksować.

Matcha to inaczej zielona herbata w proszku pozyskana z młodych listków, które wcześniej przykrywane są specjalnymi matami w celu zatrzymania większej ilości chlorofilu. Jest bardziej skondensowana od zwykłej herbaty zielonej, więc dostarcza też więcej korzyści dla organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że zawiera także więcej kofeiny. Matchę możemy zalewać wodą lub stosować jako dodatek do innych napojów np. koktajli. Można ją też przygotować na wzór kawy latte. Dobrze sprawdzi się również jako urozmaicenie jogurtu, owsianki lub sałatki. 

matcha jako kawa latte

Yerba Mate – więcej energii niż w filiżance kawy

Yerba Mate to napój ze zmielonych lub pokruszonych liści i gałązek wiecznie zielonego ostrokrzewu paragwajskiego. W swoim składzie posiada kofeinę i to nawet w ilości większej niż kawa naturalna, która nie działa jednak tak gwałtownie jak w przypadku kawy. Kofeina w yerba mate stopniowo pobudza organizm dostarczając mu energii przez kilka godzin. Yerba mate jest bardzo zdrowa i dostarcza wielu składników mineralnych. Posiada także przeciwutleniacze chroniące organizm przed chorobami. Ponadto poprawia krążenie krwi i ogranicza poziom złego cholesterolu.

Napój z yerba mate ma charakterystyczny gorzki smak, który na początku nie każdemu może pasować. Jednak przedstawiam yerba mate jako zamiennik kawy naturalnej, bo posiada kofeinę, która skutecznie dodaje sił witalnych. Dodatkowo parzenie i picie yerba mate to mały rytuał, który może być porównywany do przyjemności z parzenia i picia kawy naturalnej. Mam tu na myśli osoby, które cieszy nie tylko sama filiżanka kawy, ale cały proces jej parzenia, stosowania dodatków i przygotowywanie kawy w taki sposób, by była też pociechą dla oczu.

Jak wiadomo ładnie przygotowany napój lub posiłek wpływa na nasz apetyt i potrafi poprawić nam samopoczucie. “Jemy oczami, czyli niech się dzieje na talerzu”. Pięknie przygotowana kawa w ładnej oprawie umili chwilę relaksu. Przy okazji zapraszam do kategorii mojego bloga Przy Kawie, gdzie czekają artykuły które mogą być dodatkiem do aromatycznej kawy. 

skuteczne zamienniki kawy naturalnej

Guarana – oczy szeroko otwarte i już nie chce się spać

Guarana to roślina zawierająca w nasionach więcej kofeiny niż jest jej w ziarnach kawy naturalnej. Jeśli więc interesują nas zamienniki kawy naturalnej dodające energii, guarana będzie idealna. W dodatku kofeina z guarany wchłania się wolniej i działa dłużej niż ta pochodząca z kawy naturalnej. Guarana skutecznie poprawia pamięć i koncentrację dlatego polecana jest osobom pracującym umysłowo. Przyda się także sportowcom oraz osobom, którym brakuje energii i sił, bo dzięki kofeinie pobudza organizm do wysiłku fizycznego. Niestety właśnie dzięki zawartości kofeiny spożywanie guarany może być uzależniające. Ponadto guarana nie powinna być stosowana przez osoby z chorobami serca i nadciśnieniem. Oczywiście powinny unikać jej też kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Z guarany nie zaparzymy napoju przypominającego naturalną kawę. Jednak zmielone nasiona guarany możemy dodawać do koktajli, jogurtów, sałatek lub deserów. Wraz z daktylami, kakao i orzechami, guarana stworzy kulki mocy, które dodadzą nam siły i energii oraz poprawią nastrój. 

Nawet wygląd dojrzewających nasion guarany wskazuje na ziołowe zamienniki kawy, bo takie nasiona wyglądają jak szeroko otwarte oczy. Może nie do końca chcemy, żeby nasze oczy wyglądały tak po przebudzeniu lub po wypiciu kawy naturalnej, ale szeroko otwarte oczy przydadzą się nam przez cały pełen energii i wyzwań dzień. “Plany, cele i postanowienia – jak planować i realizować?”.

Ciekawe, czy kawę można zastąpić?

Zamienniki kawy naturalnej przez wielu traktowane są jako lepsza alternatywa dla ich zdrowia, wygody, czy stylu życia. Ale myślę, że wiele osób sięga po nie też trochę z powodu mody i ciekawości. Interesują nas różne nowinki i ich cenne właściwości. Wiele osób też pewnie wypróbuje zamienniki kawy naturalnej, żeby się przekonać, czy naprawdę mogą ją zastąpić. Niektórzy odkryją coś nowego, a inni będą nadal wierni ulubionej małej czarnej. A jak jest z Wami i które zamienniki kawy naturalnej najbardziej przypadły Wam do gustu? 

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.