syrop klonowy zamiennik cukru
Dieta ONZ

Syrop klonowy – słodycz, na którą możesz sobie pozwolić

Syrop klonowy – zdrowy zamiennik cukru

Pisząc, że syrop klonowy to słodycz, na którą możemy sobie pozwolić, mam na myśli to, że jest on uważany za jeden z najzdrowszych zamienników cukru. Kiedy więc nie umiemy obejść się bez słodkiego smaku, syrop klonowy osłodzi wiele chwil. Niestety w kwestii finansowej, syrop klonowy to nie do końca produkt, na który możemy sobie często pozwolić. Większość zdrowych zamienników cukru, jest dużo droższa od niezdrowego białego cukru i między innymi dlatego zdrowa żywność też jest droższa.

Wprawdzie syrop klonowy jest bardzo słodki i nie trzeba wiele, by już poczuć jego słodycz, to jednak cena za małą buteleczkę, może zniechęcać, chociaż trzeba przyznać, że nie jest to jakaś astronomiczna kwota. Jeśli jednak ten zdrowy zamiennik cukru, miałby często gościć w naszej diecie, moglibyśmy odczuć jego cenę. Podobnie zresztą jest z ceną wartościowego miodu naturalnego lub innych zdrowych zamienników cukru. 

Warto jednak wiedzieć, że syrop klonowy, to nie tylko słodkie puste kalorie, których dostarcza nam biały cukier. Kiedy przyjrzymy się zdrowym właściwościom syropu klonowego i zobaczymy, że możemy pozwolić sobie na jego słodycz nawet w trakcie diety odchudzającej, może przymkniemy oko na jego cenę. A ta lekko bursztynowa słodycz ma naprawdę dużo do zaoferowania, o czym napiszę tym razem.

syrop klonowy na diecie odchudzającej

Skąd się bierze syrop klonowy?

Syrop klonowy pochodzi z Kanady, która nawet na fladze ma symbol liścia klonu. Nadal Kanada słynie z produkcji syropu klonowego, chociaż powstaje on też w innych krajach. Ale to właśnie w Kanadzie rośnie najbardziej słodka odmiana klonu, czyli klon cukrowy, z którego pozyskuje się najlepszy syrop klonowy.

Syrop klonowy to najprościej mówiąc sok z pnia klonu, czyli możemy pomyśleć, że nie powinien być drogi, bo nie wymaga produkcji. Jednak cały proces, podczas którego powstaje gotowy słodki produkt, nie jest taki prosty. Do jego produkcji wybiera się dość stare drzewa, które powinny mieć przynajmniej 30 lat, ale nie mogą być starsze niż stuletnie. Po delikatnym nacięciu pnia klonu, nie uszkadzającym drzewa, montuje się kraniki. Czasem kraniki łączy się ze sobą odpowiednimi rurkami, które odprowadzają sok z klonu do specjalnych zbiorników. 

Uzyskany sok z klonu trzeba odpowiednio zagęścić, aby uzyskać zdrowy i pyszny syrop klonowy, który uatrakcyjni niejedną potrawę na naszym stole. Trzeba jeszcze wspomnieć, że zagęszczanie soku odbywa się w sposób bardzo naturalny, polegający na odparowaniu wody. Potrzeba aż 40 litrów soku klonu, by uzyskać 1 litr pełnowartościowego syropu klonowego. W dodatku sok z klonu można pozyskiwać tylko w niektóre pory roku, najlepiej bardzo wczesną wiosną. Wiedząc jak powstaje syrop klonowy, jego cena nie powinna dziwić. 

pozyskiwanie soku z klonu

Syrop klonowy nie zawiera konserwantów

Bardzo ważne jest to, że syrop klonowy to w stu procentach produkt naturalny, nie zawierający żadnych konserwantów i innych ulepszaczy. Wybierając w sklepie ten zamiennik cukru warto jednak sprawdzić jego skład na opakowaniu. Może zdarzyć się tak, że w pogoni za niższą ceną, na którą zwracają uwagę klienci, producent zmieni ten zdrowy produkt, dodając mniej wartościowe składniki. 

Najlepszy syrop klonowy pochodzi z Kanady. Powinien też mieć na opakowaniu znak klasyfikujący Klasa A lub Klasa B. Klasyfikacja z literą A, oznacza jaśniejszy i bardziej delikatny w smaku produkt. Klasyfikacja B, to syrop klonowy ciemniejszy, bardziej skoncentrowany. Słodycz ta występuje w różnych odcieniach, ale najbardziej popularny i najczęściej wybierany jest ten o średniej bursztynowej barwie, oznaczonej Klasą A. 

Na uwagę zasługuje też fakt, że pomimo braku konserwantów, syrop klonowy ma dość długi okres przydatności do spożycia, który wynosi około 18 miesięcy. Jednak, żeby był tak trwały, musi być sprzedawany i przechowywany w szklanym opakowaniu. Najczęściej można spotkać go w charakterystycznych, małych, płaskich, szklanych buteleczkach, do których jest wlewany z użyciem wysokiej temperatury. I to właśnie wysoka temperatura odpowiednio konserwuje syrop klonowy, który pomimo podgrzania nie traci właściwości.

pochodzenie i oznaczenie syropu klonowego

Do czego pasuje smak syropu klonowego?

Syrop klonowy ma bardzo charakterystyczny smak, który jest tym bardziej intensywny, im ciemniejszy, czyli bardziej skoncentrowany jest sok z klonu. Jaśniejsza wersja syropu jest słodka, ale delikatna, więc nie zmienia za bardzo smaku innych potraw. Ciemniejszy, bardziej skoncentrowany syrop ma wyraźniejszy, charakterystyczny smak, który przypomina karmel, czyli skarmelizowany cukier. Jego lekko przypalony smak świetnie komponuje się z innymi prażonymi produktami, np. orzechami. Sama bardzo lubię łączyć go z prażonymi płatkami owsianymi, kiedy robię domową granolę lub piekę zdrowe ciastka i batoniki. 

Syrop klonowy najbardziej kojarzy się z goframi, naleśnikami, czy pankejkami. Idealnie nadaje się do polewania lodów i deserów. Bardzo dobrze pasuje do różnych owoców, zwłaszcza gotowanych i pieczonych, np. jabłek, gruszek i bananów. Zaletą syropu klonowego jest to, że bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Można używać go do słodzenia napojów, nawet tych gorących, bardzo dobrze sprawdza się w herbacie i kawie. W przeciwieństwie do miodu naturalnego, w wysokich temperaturach nie traci swoich właściwości. Dlatego syrop klonowy wykorzystuje się również do słodzenia ciast i innych wypieków. 

Ale syrop z klonu to nie tylko dodatek do dań słodkich. Bardzo dobrze sprawdzi się jako marynata do mięs. Idealnie komponuje się z papryką, zarówno słodką jak i ostrą, podkreślając smak potraw. Trzeba jednak pamiętać, że zwłaszcza ciemny syrop klonowy ma dość intensywny smak, który może znacząco zmienić smak całego posiłku.

czego używać do słodzenia

Zdrowotne właściwości syropu klonowego

Zdrowotne właściwości syropu klonowego postawiły go w czołówce zdrowych zamienników cukru. W syropie klonowym znajdziemy wiele cennych składników mineralnych: wapń, potas, magnez, mangan, fosfor i cynk. Dodatkowo to bardzo dobre źródło witamin z grupy B, między innymi B2, B5, B6 i B9 czyli kwasu foliowego. Przeciwutleniacze znajdujące się w syropie klonowym, pomagają zwalczać wolne rodniki, wspierając procesy przemiany materii. Dzięki temu zapobiegają wielu chorobom między innymi nowotworowym.

Ponadto syrop klonowy pomaga regulować poziom złego cholesterolu, czym zapobiega powstawaniu miażdżycy. Wspiera też pracę serca oraz wątroby. Syrop klonowy korzystnie wpływa na odporność organizmu oraz ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Bardzo dobrze sprawdza się w różnego typu infekcjach i jest pomocny w trakcie przeziębienia organizmu. 

Syrop klonowy ma wiele zalet, ale trzeba pamiętać, że ma też wysoki indeks glikemiczny, dlatego powinny uważać na niego osoby chorujące na cukrzycę. Chociaż znajdujący się w syropie klonowym kwas abscysynowy zwiększa wydzielanie insuliny w trzustce, co jest korzystne dla cukrzyków. Syrop klonowy poleca się osobom, które mają alergię na miód naturalny oraz weganom. Oczywiście powinny też sięgać po niego wszyscy, którzy wybierają zdrowe odżywianie. Polecany jest również osobom, które próbują schudnąć, ale nie wyobrażają sobie diety bez chociażby odrobiny słodyczy.

właściwości syropu klonowego

Odchudzanie z syropem klonowym

Jeśli chodzi o dietę, to w syropie klonowym znajdziemy czyste węglowodany, w tym niestety głównie cukry. Zatem nie dostarczy nam on, ani niezbędnego w codziennej diecie białka, ani zdrowego tłuszczu. Wprawdzie syrop klonowy jest dość kaloryczny, to jednak dostarcza o wiele mniej kalorii niż biały cukier, który poza kaloriami i słodyczą nie ma nam do zaoferowania niczego dobrego, co korzystnie wpłynęłoby na nasz organizm. Dlatego kalorie dostarczane z cukru, to po prostu puste kalorie. Syrop klonowy jest też mniej kaloryczny od miodu naturalnego i nawet w tym przypadku może być alternatywą. Chociaż trzeba pamiętać, że miód naturalny to bardzo zdrowy i wartościowy produkt, który jest polecany pomimo swojej kaloryczności.

Po walory smakowe i zdrowotne syropu klonowego mogą sięgać nawet osoby na dietach odchudzających, o ile będą używały go z umiarem. W tym wypadku warto wykorzystać cynk, który się w nim znajduje i który między innymi pomaga schudnąć. Cynk często polecany jest przez dietetyków i dodawany do suplementów diety wspomagających odchudzanie. Korzystnie na utrzymanie wagi wpływa też zawarty w syropie klonowym magnez, który przyspiesza metabolizm, pomaga spalić tłuszcz i budować masę mięśniową. Ponadto kwasy organiczne znajdujące się w syropie klonowym korzystnie wpływają na przemianę materii, co jest bardzo istotne w procesie odchudzania. Szczególnie warty uwagi jest kwas abscysynowy, który zwiększając wydzielanie insuliny, zmusza mięśnie do wykorzystywania większej ilości glukozy.

jak wykorzystać syrop klonowy w kuchni

Kosmetyki z syropem klonowym

Antyoksydanty zawarte w syropie klonowym opóźniają procesy starzenia się organizmu, co zostało wykorzystane również w kosmetyce. Biotyna i niacyna sprawiają, że produkt ten wykazuje bardzo duże działanie nawilżające i regenerujące. Antybakteryjne właściwości syropu klonowego wykorzystuje się do zmniejszenia wyprysków, zaczerwień i podrażnień. W tym przypadku jest to zasługa cynku, który często dodaje się do preparatów na trądzik. Syrop klonowy jest składnikiem wykorzystywanym do różnego rodzaju kremów, maseczek, balsamów i mydeł. Łącząc go z innymi zdrowymi produktami, np. z olejem kokosowym lub płatkami owsianymi możemy robić ciekawe domowe maseczki i peelingi. Syropu klonowego możemy również użyć jako składnika nawilżającej maseczki do włosów, pomagającej też na suchą i podrażnioną skórę głowy.

syrop klonowy jako składnik kosmetyków

Jak widać syrop klonowy to naturalna słodycz, na którą warto sobie pozwolić, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego. Z powodzeniem zastąpi niezdrowy cukier i dostarczy nam cennych składników. W dodatku jego charakterystyczny smak pomoże urozmaicić dietę, nie tylko tą odchudzającą. A jeśli akurat próbujemy schudnąć, sięgając po słodycze zrobione z dodatkiem syropu klonowego, będziemy mieli mniejsze wyrzuty sumienia. Zwłaszcza jeśli przy okazji będziemy wykorzystywać zasady jedzenia słodyczy na diecie.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *