
Sposoby na kaca, czyli dobre samopoczucie po imprezie
Impreza alkoholowa i syndrom dnia następnego
Przed nami Sylwester, czyli czas zabawy spędzony z rodziną lub znajomymi. Jest to również okazja, by wspólnie wznieść toast za pomyślność w Nowym Roku. Niestety często tego typu imprezy nie kończą się tylko na toaście wzniesionym kieliszkiem niewinnego szampana. Przeważnie sięgamy po większe ilości alkoholu, dobrze jeśli zdarza się to tylko okazjonalnie. Pijąc alkohol nie myślimy o tym, że może dopaść nas syndrom dnia następnego, czyli kac. To jak silny jest kac zależy od wielu czynników, które pokrótce opiszę przedstawiając sposoby na kaca przed, w trakcie i po imprezie. Ważne jest byśmy nie tylko świetnie się bawili, ale mieli też dobre samopoczucie dnia następnego.
Oczywiście opisując sposoby na kaca, można ograniczyć się tylko do jednego “nie pić alkoholu”. Ale niech rzuci kamieniem ten, który całkowicie stroni od alkoholu. Byleby nie za mocno, bo wiem, że na pewno jest Was sporo i ja to szanuję, a nawet podziwiam. Złe samopoczucie po imprezie zależy między innymi od ilości wypitego alkoholu. Większość z nas twierdzi, że wie kiedy wycofać się z picia alkoholu i bawić w inny sposób. Niby wszyscy tak deklarujemy, ale czasami za późno odstawiamy kieliszek i następny dzień jest wyjęty z kalendarza.
Opisując sposoby na kaca oprócz szukania informacji w różnych źródłach, trochę bazowałam na doświadczeniach swoich i swoich bliskich. Chodzi o to, że póki co nie ma jednego sprawdzonego i skutecznego sposobu na kaca. Część sposobów jest poparta naukowo, a część stosujemy słuchając swojego organizmu i porad innych osób. Wiem, że niektóre sposoby na kaca przypadną Wam do gustu bardziej, a inne mniej. Wiem też, że jak przeważnie bywa, nie wszystko działa na wszystkich. Dlatego wybierając i stosując sposoby na kaca, trzeba podejść do nich indywidualnie.

Kac, czyli zatrucie alkoholowe
Chcąc poznać sposoby na kaca warto wiedzieć co to jest kac, czyli syndrom dnia następnego. Kac to zatrucie alkoholowe, które może pojawić się już po kilku dawkach alkoholu. Wcale nie trzeba upić się do braku świadomości, by dotknął nas kac psując nam dzień po imprezie. Kac pojawia się podczas metabolizowania alkoholu. Powstają wtedy dwa związki: aldehyd octowy i kwas octowy. To one odbierają nam radość z życia następnego dnia.
Do kaca przyczyniają się też odwodnienie organizmu i niedobór wypłukanych składników mineralnych. Alkohol w organizmie powoduje diurezę, która wpływa moczopędnie na organizm, co może prowadzić do odwodnienia. Dodatkowo wraz z moczem wydalane są nie tylko płyny, ale również składniki mineralne. Im więcej płynu w organizmie tym większa szansa na brak kaca i dobre samopoczucie po imprezie.
Większość osób, które doświadczyły syndromu dnia następnego wie, że kac charakteryzuje się zawrotami i bólem głowy, zmęczeniem, apatią, bólem mięśni, drżeniem rąk, brakiem koncentracji oraz wrażliwością na światło i hałas. Nieprzyjemne są również towarzyszące kacowi nudności, biegunka i inne dolegliwości układu pokarmowego. Do tego dochodzi oczywiście suchość w ustach objawiające się wzmożonym pragnieniem. Niesmak w ustach i brak zdecydowania jaki posiłek wybrać, by zjeść go ze smakiem sprawiają, że osoby na kacu cierpią na brak apetytu.
Trzeba pamiętać też o niekorzystnym wpływie alkoholu na organizm. Obciążona zostaje nie tylko wątroba, która jest odpowiedzialna za metabolizowanie alkoholu. Ciężej pracują również nerki i serce. Po spożyciu alkoholu pojawia się też uczucie ciepła, bo alkohol rozgrzewa krew. Do tego dochodzi podwyższone ciśnienie krwi oraz szybsze tętno. Dlatego dobrze jeśli alkohol pijemy okazjonalnie.

Sposoby na kaca przed imprezą
Już przed imprezą warto zadbać o dobre samopoczucie po imprezie. Ale poniższe sposoby na kaca możemy wykorzystać tylko wtedy gdy impreza lub po prostu picie alkoholu były zaplanowane. Wszelkie spontaniczne okazje by sięgnąć po kieliszek, w tym przypadku się nie sprawdzą. Jeśli jednak jest szansa, że możemy uniknąć lub ograniczyć objawy syndromu dnia następnego warto wypróbować sposoby na kaca przed imprezą.
SEN I ODPOCZYNEK Jeśli tylko to możliwe wyśpimy się i odpocznijmy przed imprezą. Zmęczone narządy wolniej pracują, co wpływa też na wolniejszy metabolizm. Dlatego zmęczony i niewyspany organizm jest bardziej narażony na szybsze, mocniejsze i dłuższe działanie toksyn, w tym alkoholu.
ALKOHOL PO TŁUSTYM POSIŁKU Nie pijmy alkoholu na pusty żołądek. Jeśli w żołądku nie będzie pożywienia do strawienia, alkohol szybciej wchłonie się przez błony śluzowe. Przed imprezą warto zjeść coś tłustego, bo tłuszcz nie wiąże się z alkoholem, dodatkowo osłania błony śluzowe żołądka co ogranicza wchłanianie alkoholu. “Tłuszcze w pożywieniu – czy naprawdę trzeba ich unikać”.
NAWODNIENIE ORGANIZMU Alkohol działa moczopędnie, a na imprezie nie zawsze pamiętamy o uzupełnianiu wody w organizmie. Ograniczamy się tylko do popicia kolejnego kieliszka alkoholu. Dlatego warto odpowiednio nawodnić organizm przed imprezą. Najlepiej sprawdzi się woda z cytryną i miodem. Przyda się też plasterek imbiru, który ograniczy nudności. Jeśli chcecie wiedzieć jak smacznie pić wodę i czym ją zastąpić zapraszam do “Picie wody podczas diety – jak sobie z tym poradzić”.
POMOCNE WITAMINY C I B Przed imprezą warto sięgnąć po witaminy, które korzystnie wpływają na metabolizowanie alkoholu. Witamina C neutralizuje alkohol i pomaga usuwać toksyny z organizmu. Natomiast witamina B odpowiada za rozkład alkoholu w organizmie, przyspieszając powrót do normalności.

Sposoby na kaca w trakcie imprezy alkoholowej
Rozpoczynając imprezę na której mamy zamiar pić alkohol obiecujemy sobie przynajmniej na początku, że będziemy przestrzegać zasad, które mogą nam zapewnić dobre samopoczucie po imprezie. Niestety często wraz z pierwszymi kroplami alkoholu w organizmie, które poprawiają samopoczucie i zabawę zapominamy o zasadach. Coraz mniej też myślimy o nieprzyjemnych skutkach dnia następnego. Mimo to wierząc w nasze dobre chęci opiszę sposoby na kaca, których należy przestrzegać w trakcie picia alkoholu.
NIE MIESZANIE ALKOHOLI Jako jeden ze sposobów na kaca przyjęło się, że nie należy mieszać ze sobą różnych gatunków alkoholi, bo to może spotęgować syndrom dnia następnego. Jednak nie jest to poparte naukowo i może być traktowane jako mit. Przy okazji polecam artykuł, który odpowie na pytanie czy można mieszać alkohole.
WYBIERANIE BIAŁYCH ALKOHOLI Białe czyste alkohole zapewniają najmniejszego kaca. Gorzej poczujemy się po alkoholach fermentowanych, które zawierają kongenery odpowiadające za smak i zapach alkoholu. Najwięcej kongenerów zawierają alkohole ciemne koniak, whisky, rum i czerwone wino.
UNIKANIE SŁOMEK DO PICIA Pijąc alkohol przez słomkę pozwalamy by dłużej zalegał on w jamie ustnej, co potęguje wchłanianie alkoholu przez błony śluzowe. To samo dotyczy przetrzymywania alkoholu w ustach w oczekiwaniu na popitkę. Dlatego zanim sięgniemy po kieliszek zapewnijmy sobie napój do popicia alkoholu.
WYBIERANIE ODPOWIEDNICH NAPOJÓW Uzupełnianie płynów w trakcie picia alkoholu jest bardzo ważne i pomoże ograniczyć kaca. Najlepsza będzie woda np. z dodatkiem cytryny, mięty i imbiru. Bardzo dobrze sprawdzą się też soki owocowe, które dostarczą witamin i składników mineralnych. Dodatkowo owoce zawierają fruktozę i glukozę, które są niezbędne jeśli chcemy mieć dobre samopoczucie po imprezie.

Przerwy w trakcie imprezy pomogą uniknąć kaca
PRZERWY W PICIU ALKOHOLU Organizm potrzebuje 20-30 minut na przyswojenie alkoholu, dlatego nie powinniśmy częściej sięgać po kolejne dawki alkoholu. Warto robić przerwy, żeby coś zjeść, potańczyć czy wyjść na świeże powietrze, żeby dotlenić organizm. Pamiętajmy jednak, by nie była to okazja na sięgnięcie po paczkę papierosów.
OGRANICZENIE NIKOTYNY Sposoby na kaca to również ograniczenie palenia papierosów. Chociaż może być to trudne, bo alkohol zachęca do palenia warto się postarać i nie sięgać po kolejnego papierosa. Inaczej wątroba będzie musiała podzielić pracę zarówno na neutralizowanie alkoholu jak i nikotyny. Przez co alkohol dłużej będzie zalegał w organizmie.

Sposoby na kaca – dobre samopoczucie po imprezie
Często dopiero po imprezie zaczynamy żałować, że nie przygotowaliśmy się odpowiednio do picia alkoholu i nie piliśmy go z głową. W trakcie imprezy alkoholowej raczej tracimy głowę i ratunku szukamy dopiero na drugi dzień. Dlatego sposoby na kaca po imprezie są dla nas ważniejsze i bardziej bierzemy je sobie do serca. Próbując jak najbardziej pomóc osobom zainteresowanym, po imprezowe sposoby na kaca opiszę trochę szerzej.
WITAMINY NA KACA Bezpośrednio po imprezie warto wziąć wspomniane już witaminy C i B, ale kto ma wtedy głowę do tego. Dlatego wspomniałam o nich opisując sposoby na kaca przed imprezą, kiedy jesteśmy jeszcze świadomi co może nas czekać następnego dnia po piciu alkoholu. Po imprezie pomocne będą też elektrolity, które uzupełnią niedobory pierwiastków w organizmie.
ORZEŹWIAJĄCY PRYSZNIC Chcąc zapewnić sobie dobre samopoczucie po imprezie warto wziąć orzeźwiający, chłodny prysznic, najlepiej z dodatkiem orzeźwiających kosmetyków np. z dodatkiem mięty lub cytrusów. Prysznic nie tylko orzeźwi nas, ale oczyści też skórę, która będzie mogła oddychać i poprzez pory pozbędzie się części alkoholu i toksyn.
SEN PRZY OTWARTYM OKNIE Sen jest bardzo ważny i pomoże ograniczyć kaca. Na szczęście po alkoholu przeważnie robimy się senni. Warto jednak spać przy otwartym oknie, żeby dotlenić organizm. Poza tym alkohol, który wydychamy znajduje się w powietrzu, co może potęgować ból głowy dnia następnego.
ZBAWIENNA DAWKA RUCHU Chociaż nie zawsze mamy na to ochotę dobrze byłoby gdybyśmy zapewnili sobie trochę ruchu. Kisząc się w łóżku lub fotelu i użalając się nad sobą tylko spotęgujemy syndrom dnia następnego. Spacer lub inna aktywność fizyczna najlepiej na świeżym powietrzu może być najlepszym sposobem na kaca.

Sposoby na kaca – co pić dnia następnego
Kac charakteryzuje się między innymi wzmożonym pragnieniem. To odwodniony organizm upomina się o brakujące płyny. Woda jest niezbędna nie tylko do prawidłowego trawienia, ale również do pracy całego organizmu. Więcej na ten temat pisałam w “Woda – dlaczego jest niezbędna dla organizmu”. Odpowiednie nawodnienie sprawi, że szybciej pozbędziemy się alkoholu z organizmu i lepiej się poczujemy.
Najlepiej sprawdzi się woda mineralna, która pomoże uzupełnić wypłukane z alkoholem składniki mineralne. Można uzupełnić ją cytryną, która dostarczy witaminy C, miętą poprawiającą trawienie i imbirem ograniczającym nudności. Bardzo dobra będzie również zielona herbata przyspieszająca metabolizm i pomagająca pozbyć się toksyn z organizmu. Możemy wybrać zieloną herbatę z opuncja poprawiającą smak i łagodzącą objawy kaca.
Zatrucie alkoholowe pozbawia nas składników mineralnych, które musimy uzupełnić. Najważniejsze z nich to sód, potas i magnez. Pierwiastki te ograniczą drżenie mięśni i rozdrażnienie, które pojawia się po zmęczeniu oraz po spożyciu alkoholu. Dlatego wybierając napoje na kaca dobrze sięgnąć po sok pomidorowy.
W powrocie do normalności pomocne będą też soki owocowe, które uzupełnią witaminy i dostarczą potrzebnej glukozy. Warto pamiętać, że fruktoza zawarta w owocach przyspiesza spalanie alkoholu. Często na ból głowy i dobre samopoczucie sięgamy po kawę, która stawia na nogi. Pamiętajmy jednak, że kawa działa moczopędnie, co nie jest wskazane dla i tak odwodnionego organizmu. Trzeba też pamiętać, że kawa może dać efekt przeczyszczający, a już sam alkohol może powodować biegunkę. “Kawa – zdrowa używka i aromatyczne odchudzanie”.

Sposoby na kaca – co jeść dnia następnego
Następnego dnia po imprezie kiedy odczuwamy skutki zatrucia alkoholowego nie mamy apetytu lub sami nie wiemy na co mamy ochotę. Warto jednak dostarczyć organizmowi zarówno dużej ilości wartościowych płynów jak i odpowiedniego pożywienia. Najlepiej wybierać lekkostrawne posiłki i unikać potraw smażonych. Wtedy wątroba nie będzie musiała zajmować się dodatkowo trudnym trawieniem i szybciej zneutralizuje alkohol.
Wprawdzie pokarmy tłuste są ciężkostrawne, więc powinniśmy unikać ich po imprezie alkoholowej, jednak nadal potrzebujemy chociaż trochę tłuszczu. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się rosół, który uważany jest za najlepsze lekarstwo na kaca. Ale nie mam tu na myśli rosołku typu instant, tylko dobrze ugotowany pożywny bulion. Dobrym wyborem może być też lekko kwaśny żurek z jajkiem lub barszcz czerwony.
Lecząc kaca warto też sięgnąć po kiszonki, których kwaśny smak zneutralizuje “kapcia w ustach”. Musimy jednak pamiętać, że kiszonki są słone i mogą potęgować uczucie pragnienia. Mimo to będą idealne kaca, bo dzięki zawartości soli dostarczą też niezbędnego sodu, wypłukanego z organizmu. Dodatkowo zawierają kwas mlekowy, który wspomaga florę bakteryjną jelit. Warto zatem sięgać po kiszoną kapustę, ogórki oraz soki z kiszonek. Bardzo dobrze sprawdzi się sok z kiszonych buraków. Więcej na temat kiszonek pisałam w “Kiszonki na odchudzanie – sięgaj po nie kiedy chcesz”.

Glukoza na dobre samopoczucie po imprezie alkoholowej
Dobre samopoczucie po imprezie zapewni nam też glukoza, której poziom spada na spożyciu alkoholu. Warto więc sięgnąć np. po miód naturalny, którego właściwości opisywałam w “Miód na diecie, czyli jak zdrowo grzeszyć”. Glukoza poprawia koncentrację, pobudza umysł do działania i przywraca chęci do życia. Jeśli jesteśmy już przy czymś słodkim, to może warto sięgnąć po czekoladę lub kakao, które również są źródłem magnezu. A dodatkowo: “Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji”.
Jeśli chodzi o mnie to zauważyłam, że dobre samopoczucie po imprezie alkoholowej zapewnia mi porcja lodów. O ile jestem w stanie zrozumieć, że słodkie lody mogą poprawić humor, o tyle nie wiem jak to ma się do ogólnego uczucia kaca i wpływu zimnego posiłku na cierpiący żołądek. W każdym razie już kilkanaście lat temu zauważyłam, że następnego dnia po imprezie, na której sięgnęłam po alkohol, mój organizm domaga się lodów albo rosołu. Chęć na rosół jestem w stanie zrozumieć, chęci na lody niekoniecznie. Jednak ponieważ bardzo lubię lody, zarówno rosół jak i lody uważam za moje sprawdzone sposoby na kaca. “Setny wpis na blogu, więc poznajcie mnie bliżej – 25 faktów o mnie”.

Alkohol jest dla ludzi
Opisane dzisiaj sposoby na kaca przydadzą się nie tylko z okazji Sylwestra lub innych większych imprez. Życie podsuwa nam wiele okazji do sięgnięcia po alkohol ze znajomymi lub rodziną. Nawet niewinna kolacja, mecz w telewizji lub przypadkowe spotkanie po latach może skończyć się syndromem dnia następnego. I nieważne jest to, że obiecaliśmy sobie tylko jedną lampkę wina, jedno piwo lub drinka. Alkohol jest dla ludzi, ale ważne by pić z umiarem i z głową, a wtedy sposoby na kaca mogą okazać się niepotrzebne.
Pamiętajmy też, że nie istnieją stuprocentowe sposoby na kaca, dlatego słuchanie własnego organizmu i dostarczanie mu tego, czego się domaga może być bardzo pomocne. Jeśli jakiś sposób na kaca może pomóc chociaż na chwilę, to w tak ciężkim dniu, nawet chwila może być dużym wytchnieniem.
Ana

