zioła na włosy
Ziołowe rozczarowanie

Zioła na włosy – naturalna regeneracja, gęstość i blask

Piękne zdrowe włosy nie tylko na wiosnę

Zioła najczęściej kojarzą się ze zdrowiem i urodą. Dlatego wręcz oczywistym wydaje się fakt, że występują również zioła na włosy poprawiające ich regenerację, dodające gęstości i blasku. Ale po które z ziół warto sięgnąć? Jakie zioła na włosy wybrać chcąc wyeliminować konkretny problem dotyczący włosów, np. łupież, czy przetłuszczanie? Czy zioła na włosy trzeba stosować dosłownie w formie odżywek i płukanek? I jeszcze jedno pytanie, które sama bym zadała, czy stosowanie ziół na włosy może zmienić odcień włosów?

Tym razem spróbuję odpowiedzieć na te pytania, bo nadszedł czas, kiedy również moje włosy proszą o regenerację, gęstość i blask. Od zawsze mam długie włosy, ale bardzo często związuję je w kitkę. Robię to trochę z lenistwa, a trochę dla wygody. Całą zimę noszę związane włosy, bo przeszkadzają mi golfy i kaptury. Nie noszę czapek, ale to też pewnie źle wpływa na kondycję moich narażonych na mróz i wiatr włosów. Ale gdy nadchodzi wiosna to jest ten czas, kiedy puszczam włosy na wolność, dlatego warto by było trochę je zregenerować.

Co wpływa na kondycję włosów?

Zimą włosy narażone są na zmienne temperatury. Niekorzystne dla nich jest zarówno przebywanie na mrozie i wietrze, jak i w ogrzewanym pomieszczeniu. To właśnie zimą włosy stają się bardziej osłabione, łamliwe i pozbawione blasku. Wraz z wiosną regeneruje się cały nasz organizm, warto więc zadbać też o lepszą kondycję włosów.

Ziołowa regeneracja włosów oraz poprawienie ich gęstości i dodanie blasku przydaje się również po lecie, kiedy włosy narażone są silne promienie słońca. Nie pomaga im również kąpiel w słonej morskiej wodzie. A tak naprawdę zioła na włosy powinniśmy wykorzystywać cały rok, by wzmocnić włosy po różnych zabiegach upiększających, które niestety często bardzo im szkodzą. Mam tu na myśli między innymi suszenie, prostowanie, czy farbowanie.

Polecane zioła na włosy zawdzięczają swoje właściwości bogatemu składowi witamin i mikroelementów. To właśnie te składniki korzystnie wpływają na kondycję włosów, odpowiednio je odżywiając i wzmacniając. Prawie wszystkie zioła na włosy zawierają cenne dla włosów krzem, siarkę, fosfor, żelazo, potas oraz witaminy A i E. Bardzo ważne dla kondycji włosów są również witaminy z grupy B, a zwłaszcza B5 czyli pantenol.

zioła na włosy przetłuszczające

Naturalna ziołowa regeneracja włosów

Wiele czynników ma wpływ na kondycję naszych włosów i zdarza się, że włosy są przesuszone i łamliwe. Nie chcą się układać i ciężko je nawet rozczesać. Oczywiście ważne jest regularne podcinanie końcówek, ale sama wiem “jak to potrafi boleć”. Może warto więc wzmocnić włosy stosując naturalną ziołową regenerację.

Zregenerowane włosy są bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz niszczące zabiegi upiększające: suszenie, prostowanie i farbowanie. Mocne włosy są mniej łamliwe, łatwiej się rozczesują i układają, a w dodatku rzadziej się elektryzują. Zdrowe włosy są również miękkie w dotyku, puszyste i pełne blasku. A takie włosy mogą być naszą ozdobą i dumą. Zobaczmy więc jakie zioła na włosy mogą nam w tym pomóc.

zioła na włosy tłuste i z łupieżem

Pokrzywa to bardzo cenne zioło poprawiające kondycję i regenerację całego organizmu. Zawdzięcza to bogatemu składowi minerałów i witamin. Dlatego pokrzywa pomaga też zregenerować osłabione włosy. Wzmacnia ich strukturę, sprężystość i odporność.

Skrzyp polny dzięki zawartości krzemu wzmacnia i regeneruje włosy. Korzystnie wpływa na wzmocnienie włókien kolagenowych, co zapobiega łamaniu i rozdwajaniu się końcówek włosów. Bardzo dobrze odżywia mieszki włosowe, zwiększając wzrost zdrowych włosów.

Kozieradka korzystnie wpływa na regenerację zniszczonych i osłabionych włosów. Odżywia i nawilża suche włosy, zapobiegając ich łamliwości. Poprawia też grubość i gęstość włosów. Kozieradka bardzo dobrze regenerują włosy kręcone, zapobiegając efektowi “siana”.

Aloes wzmacnia i nawilża zniszczone i przesuszone włosy. Dzięki aloesowi włosy są wygładzone i łatwiej je rozczesać. Odpowiednio nawilżone włosy są bardziej sprężyste i lepiej się układają. Aloes sprawia, że włosy są zdrowe, błyszczące i miękkie. 

Majeranek poprawia strukturę włosów, szczególnie wzmacnia włókna kolagenowe. Dzięki temu włosy są bardziej elastyczne i odporne na uszkodzenia. Zregenerowane włosy mniej się łamią, łatwiej rozczesują i mniej plączą. Łatwiej nad nimi zapanować, układając fryzurę.

Inne zioła regenerujące włosy i dodające blasku to: korzeń łopianu, rozmaryn, majeranek, tymianek, oregano, szałwia, rumianek, lipa, nagietek, koper włoski i czarny bez.

regenerujące zioła na włosy

Zioła na włosy zapobiegające nadmiernemu przetłuszczaniu

Nie zawsze nasze włosy są zbyt suche. Częstym problemem jest nadmierne przetłuszczanie skóry głowy i włosów. Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za nadmierne wydzielanie łoju, jak np. łojotokowe zapalenie skory. Ale często to efekt zimowego noszenia czapek lub np. wymaganych w pracy różnych okryć głowy. 

Szybko przetłuszczające się włosy to nie tylko nieestetyczny efekt kosmetyczny. Nadmierne przetłuszczanie źle wpływa na kondycję włosów. Takie włosy są osłabione i szybciej wypadają. Tłuste włosy są bardziej ciężkie i oklapnięte. Brak im lekkości i miękkości. Bardzo trudno je ułożyć, a rozpuszczone lubią zbijać się w strąki. W przypadku włosów przetłuszczających warto wybrać zioła na włosy ograniczające wydzielanie sebum.

Pokrzywa odżywia skórę głowy i reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiernemu wydzielaniu sebum. Zawdzięcza to składnikom odżywczym, a zwłaszcza siarce, która często jest wykorzystywana w pielęgnacji tłustych włosów.

Skrzyp polny działa lekko wysuszająco, co pomaga ograniczyć przetłuszczanie włosów. W skrzypie polnym znajduje się między innymi cynk, który jest odpowiedzialny za prawidłową pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu skóry głowy. 

skrzyp polny poprawia kondycję włosów

Szałwia działa antyseptycznie odkażając i odświeżając skórę głowy i włosy. Dodatkowo szałwia zapobiega przetłuszczaniu skóry głowy ograniczając produkcję łoju. Pomaga też ograniczać nadmierne pocenie się skóry, co również zapobiega przetłuszczaniu włosów. 

Korzeń łopianu zapobiega przetłuszczaniu skóry głowy, ograniczając wydzielanie sebum. Poprawia kondycję włosów i skóry działając antyseptycznie. Polecany jest w przypadku łojotokowego zapalenia skóry, ponieważ działa przeciwzapalnie. 

Tymianek działa oczyszczająco, ściągająco i tonizująco na skórę głowy. Łagodzi i eliminuje stany zapalne skóry, działając antyseptycznie. Pomaga też ograniczać wydzielanie sebum, zapobiegając nadmiernemu przetłuszczaniu skóry i włosów. 

Inne zioła na przetłuszczające włosy o których warto wspomnieć: kłącze tataraku, mięta, kozieradka, rozmaryn, oregano, koper włoski i majeranek.

Zioła na włosy eliminujące łupież

Często nadmiernie przetłuszczające się włosy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Jest tak np. w przypadku łupieżu, który bywa uporczywy i trudny do usunięcia. Łupież kojarzony jest z nadmiernym wydzielaniem sebum przez skórę głowy. Ale łupież powstaje również dzięki stanom zapalnym wywołanym przez bakterie i grzyby. 

Niestety łupież to choroba skóry głowy, która nie tylko przynosi nieestetyczny efekt kosmetyczny, wpływający na gorsze samopoczucie i brak pewności siebie. Łupież to również często bolesne stany zapalne skóry, wywołujące uporczywe swędzenie i dyskomfort. Dodatkowo zaatakowana łupieżem skóra głowy, niekorzystnie wpływa na kondycję włosów, które są słabsze i szybciej wypadają. W przypadku łupieżu warto wybierać zioła na włosy pomagające pozbyć się drobnoustrojów i łagodzące stany zapalne.

zioła na włosy dodające blasku

Oregano wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dlatego sprawdza się zarówno w leczeniu łupieżu grzybiczego jak i bakteryjnego. Przeciwzapalne działanie oregano pomaga leczyć stany zapalne skóry i ograniczać podrażnienia. 

Aloes korzystnie wpływa na skórę głowy pomagając pozbyć się łupieżu zawdzięcza to właściwościom przeciwgrzybiczym i antybakteryjnym. Dodatkowo łagodzi uporczywe swędzenie skóry głowy działając nawilżająco i kojąco.

Korzeń łopianu działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo co ogranicza powstawanie łupieżu. Przeciwzapalne właściwości korzenia łopianu kojąco wpływają na podrażnienia skóry ograniczając ból i swędzenie.

Kozieradka nawilża skórę głowy ograniczając nadmierne łuszczenie skóry powodujące łupież. Pomaga łagodzić stany zapalne oraz uporczywe swędzenie skóry głowy. Regeneruje skórę głowy i wzmacnia osłabione łupieżem włosy.  

Rumianek działa łagodząco na podrażnienia skóry, często wywołane przez stany zapalne i łupież. Pomaga leczyć drobne rany skóry i ogranicza swędzenie. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, 

Warte uwagi są też inne zioła na włosy pomagające w walce z łupieżem: mięta, rozmaryn, tymianek, kłącze tataraku i czarna rzepa.

rumianek na łupież i rosjaśnienie włosów

Zioła na porost włosów i zapobiegające ich wypadaniu 

A co jeśli włosy nadmiernie wypadają? Wypadanie włosów może nasilać się właśnie wiosną, kiedy organizm po zimie nie jest odpowiednio odżywiony. Niestety często zimowa dieta nie jest bogata w zdrowe i pełne witamin jedzenie. Wzmożone wypadanie włosów może też pojawić się po ciąży lub na skutek osłabiającej organizm choroby. Bardzo niekorzystnie na gęstość włosów wpływa też nadmiar stresu. 

Oczywiście wypadanie włosów, to częsty problem dotykający panów, który ma związek z testosteronem. Zresztą również hormony żeńskie są odpowiedzialne za wypadanie włosów i może się ono nasilić się w okresie menopauzy. Warto więc wykorzystać zioła na włosy zapobiegające wypadaniu i przyspieszające porost włosów w codziennym dbaniu o gęstą fryzurę.

Pokrzywa poprawia ukrwienie skóry głowy, co pomaga karmić mieszki włosowe dostarczając im tlenu i składników odżywczych. Jednym z cenniejszych pierwiastków pokrzywy jest żelazo, którego niedobór w organizmie może mieć wpływ na wypadanie włosów. 

Skrzyp polny to bogate źródło krzemu, czyli pierwiastka, który jest jednym z głównych budulców włosa. Dzięki temu skrzyp polny wzmacnia włosy już na początku ich wzrostu, a odpowiednio odżywione cebulki włosów są mocniejsze i mniej podatne na wypadanie.

Kozieradka poprawia ukrwienie skóry głowy, co sprzyja odżywieniu i dotlenieniu cebulek włosowych. Ponadto kozieradka odbudowując i wzmacniając strukturę włosów sprawia, że są one grubsze i mocniejsze, tym samym poprawia się gęstość włosów.

Miłorzęb japoński pomada rozszerzyć drobne naczynie krwionośne w skórze głowy, dotleniając i odżywiając mieszki włosowe. Korzystnie wpływa to na zdrowie włosów, które dzięki temu są mocniejsze i bardziej odporne, co zapobiega ich wypadaniu.

Czarna rzepa korzystnie wpływa na poprawę mikrokrążenia skóry głowy, co pomaga dotlenić i wzmocnić cebulki włosów. Przyspiesza to wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu. czarna rzepa zawiera siarkę, która korzystnie wpływa na stan włosów.

Inne zioła na włosy zapobiegające wypadaniu i przyspieszające porost włosów to: kłącze tataraku, korzeń łopianu, sok z brzozy, rozmaryn, tymianek i majeranek. 

zioła na włosy wspierające regenerację

Rozjaśniające i przyciemniające zioła na włosy 

Stosując ziołową regenerację włosów, musimy wiedzieć, że niektóre zioła na włosy stosowane regularnie mogą mieć wpływ na odcień naszych włosów. Będzie to istotne dla osób, które chcą w naturalny sposób, bez stosowania chemicznych preparatów zmienić delikatnie kolor włosów. Może to być też ważne dla tych osób, które mają naturalny lub “uzyskany” ulubiony kolor włosów i nie chcą go stracić. I tak np. naturalna blondynka może nie być zachwycona przyciemniającym efektem ziół.

Dlatego warto wiedzieć, jakie zioła nadają się do włosów jasnych, bo dodatkowo je rozjaśniają i pomagają wydobyć kolor. I jakie zioła nadają się do włosów ciemnych, pogłębiając ich barwę. Rozjaśniające zioła na włosy, dedykowane włosom jasnym: rumianek, skrzyp polny, łopian, kora brzozy. Przyciemniające zioła na włosy, pomagające też ukryć siwiznę włosów ciemnych: pokrzywa, szałwia, rozmaryn, tymianek, kora dębu, orzech włoski, tatarak, szyszki chmielu.

W tym momencie przypomniały mi się czasy, gdy (jeśli miało się szczęście) można było kupić tylko szampon rumiankowy do włosów jasnych albo szampon pokrzywowy do włosów ciemnych. Oba przypominały farbowaną wodę. Ale to tak na marginesie, bo to było strasznie dawno temu, a ja mam prawo to pamiętać, bo “Skończyłam 50 lat… – Teraz już z górki, czyli łatwiej!”.

jakie zioła blondynek i brunetek

Jak zewnętrznie stosować zioła na włosy?

Najczęściej zioła na włosy stosuje się zewnętrznie. Często są one składnikami gotowych preparatów do pielęgnacji włosów, takich jak szampony, czy odżywki. Jednak jeśli chcemy, żeby zioła na włosy dały większe efekty, lepsze będzie stosowanie ziołowych płukanek, wcierek i maseczek. Dodatkową zaletą takich preparatów będzie brak składników syntetycznych i zapachowych. 

Bazą do tego typu preparatów mogą być napary z odpowiednich ziół lub ziołowe olejki eteryczne. Jeśli chodzi o napary ziołowe, to zaparzone i wystudzone możemy użyć do płukania włosów lub wetrzeć bezpośrednio w skórę. Ziołowe wcierki są bardzo pomocne, bo to w skórze “bije serce włosa”, czyli znajduje się jego cebulka. To właśnie dobra kondycja skóry i właściwe odżywienie cebulek włosowych wpływa na zdrowie i kondycję włosów. 

Niektóre zioła na włosy dobrze sprawdzą się w postaci olejków eterycznych, zawierających skondensowane właściwości ziół. Trzeba jednak pamiętać, że olejki eteryczne są bardzo silne i trzeba stosować je ostrożnie. Nigdy nie wolno używać nierozcieńczonych olejków ziołowych. Kilka kropli olejku można dodać go gotowych szamponów i odżywek, które używamy na co dzień. Ale możemy też robić własne kosmetyki do włosów z odrobiną ziołowych olejków eterycznych.

Przy okazji wspomnę o siemieniu lnianym, które często jest bazą takich właśnie maseczek do włosów, bo nawilża i koi podrażnioną skórę głowy. Może być też dodatkiem do płukanek ziołowych, które krótkotrwałe wysuszają włosy. Namoczone siemię lniane przydaje się do zabiegów upiększających, bo może zastąpić żel do włosów. Bardzo dobrze sprawdza się do włosów kręconych, ponieważ pomaga wydobyć piękne loki. 

ziołowe produkty do włosów

Czy zioła na włosy można stosować wewnętrznie?

Niestety nie każdemu chce się bawić w przygotowywanie ziołowych preparatów poprawiających regenerację, gęstość i blask włosów. Dla takich osób dedykowane są tabletki i suplementy diety, których głównymi składnikami są cenne zioła na włosy. Często wystarczy jedna, dwie tabletki dziennie, by kondycja naszych włosów mocno się poprawiła. 

Chociaż to najłatwiejsza forma wykorzystania ziół na włosy uważam, że dużą lepszą opcją będą napary ziołowe do picia. A one też nie wymagają dużo pracy i czasu. Wiele ziół można spożywać w ten sposób, np. pokrzywę, skrzyp polny, rumianek, miłorząb japoński, koper włoski, oregano, czy szałwię. Ponadto napary ziołowe wypijane regularnie pomagają też na inne przypadłości i wspierają cały organizm. Mogą też zastąpić napoje w codziennej diecie “Zdrowe herbatki ziołowe, które warto pić codziennie”.

Ponieważ jeszcze bardziej chcę zachęcić do picia naparów ziołowych, paniom polecam artykuł “Zioła dla kobiet, czyli apteczka na kobiece dolegliwości”. Nie zapominam również o panach, którzy przecież też dbają o włosy i ogólną kondycję, dlatego im polecę “Zioła dla mężczyzn – na wszystkie ważne męskie sprawy”.

Liczę na to, że zioła na włosy, które dzisiaj opisałam pomogą nam wszystkim uzyskać zdrowe, zregenerowane, gęste oraz pełne blasku włosy. Piękne i mocne włosy potrafią być ozdobą i poprawiać ogólne samopoczucie. A wiosna to czas, kiedy szczególnie chcemy poczuć się pięknie i kwitnąco. I tego Wam życzę.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *