...
zioła na skórę z problemami
Ziołowe rozczarowanie

Zioła na skórę – naturalnie piękna, promienna twarz i ciało

Ziołowa pielęgnacja skóry z problemami

Świat, który nas otacza daje nam coraz więcej różnych udogodnień, ale coraz mniej w nim czystej natury. I chociaż bardzo się staramy zdrowiej żyć i zdrowiej się odżywiać, to otacza nas wiele czynników, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Dlatego coraz częściej sięgamy po zioła i inne naturalne składniki. Ostatnio opisywałam zioła na włosy, poprawiające ich regenerację, gęstość i blask. A dzisiaj przyszedł czas, żeby opisać zioła na skórę, które pomogą nam zastąpić kosmetyki lub uzupełnić dietę, poprawiając kondycję skóry.

Przedstawię zioła na skórę z różnymi problemami, podpowiadając na co najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę, chcąc pozbyć się konkretnego problemu skórnego. Nie podam przepisów na maseczki czy inne preparaty, bo artykuł ten ma tylko podpowiedzieć, po które zioła na skórę warto sięgnąć. Część z tych ziół możemy spożywać w formie przypraw lub pić zdrowe napary ziołowe, które dodatkowo nawilżą organizm i dostarczą cennych składników odżywczych i zdrowotnych właściwości. Z niektórych ziół możemy robić toniki, maseczki czy parówki na twarz. A niektóre zioła sprawdzą się w relaksującej kąpieli, działając korzystnie na skórę i pomagając na inne dolegliwości. 

Chociaż zioła kojarzą się ze zdrowiem, naturą i delikatnością, to niestety nawet stosując zioła musimy robić to z umiarem. Dlatego muszę przypomnieć, że “Zioła mogą być niebezpieczne – kiedy i na które należy uważać?”. Ale jest też wiele bezpiecznych ziół, które nam nie zaszkodzą, a dostarczą wiele zdrowia: “Zdrowe herbatki ziołowe, które warto pić codziennie”. Skoro natura sama daje nam to co ma najlepsze, to czemu nie skorzystać, zwłaszcza, że zioła na skórę są często tańsze i bardziej skuteczne od kupnych kosmetyków lub suplementów diety.

ziołowa pielęgnacja skóry

Zioła na skórę tłustą i trądzikową

Wybierając zioła na skórę tłustą i trądzikową warto pamiętać, że najlepiej sprawdzą się tu zioła wykazujące różne właściwości. Ważne jest zarówno oczyszczenie organizmu z toksyn, jak i ograniczanie wydzielania sebum. Zioła na skórę trądzikową to również te o działaniu łagodzącym, nawilżającym i ściągającym. Niezbędne jest też, żeby zioła na skórę trądzikową wykazywały właściwości antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne.

Aloes pomaga pozbyć się toksyn i reguluje pracę gruczołów łojowych. Poprawia ukrwienie skóry, co korzystnie wpływa na jej regenerację. Łagodzi stan zapalny skóry trądzikowej i przyspiesza jej gojenie, zapobiegając powstawaniu blizn potrądzikowych. Ściągające działanie aloesu zamyka pory skóry. Aloes działa antybakteryjne, ogranicza swędzenie i ból.

Rumianek dzięki właściwościom przeciwzapalnym łagodzi stany chorobowe skóry i przyspiesza ich gojenie. Kojące działanie rumianku ogranicza też swędzenie. Właściwości te sprawiają, że rumianek zapobiega powstawaniu przebarwień i blizn potrądzikowych. Ponadto rumianek działa zmiękczająco, rozjaśniająco i odkaża skórę.

rumianek na stany zapalne skóry

Bratek polny działa moczopędnie i oczyszczająco usuwając toksyny z organizmu, co zapobiega powstawaniu trądziku. Ponadto bratek polny ogranicza wydzielanie sebum, regulując działanie gruczołów łojowych. Łagodzi podrażnienia, korzystnie wpływa na regenerację skóry. Wykazuje właściwości antyseptyczne.

Tymianek wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego wykorzystywany jest do leczenia skóry trądzikowej. Tymianek działa też antyseptycznie, tonizująco i ściągająco. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie zapobiegając powstawaniu blizn potrądzikowych. Dzięki tymiankowi skóra jest bardziej gładka i promienna.

Szałwia uważana jest za naturalny antybiotyk, który łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie ran. Dodatkowo działa ściągająco, odkażająco i przeciwbakteryjnie, ograniczając rozwój drobnoustrojów. Stosowanie szałwii odświeża skórę, wyrównuje jej ph i ogranicza produkcję sebum.

Inne zioła na skórę tłustą i trądzikową: mniszek lekarski, skrzyp polny, pokrzywa, eukaliptus, drzewo herbaciane, rozmaryn, łopian, babka lancetowata, nagietek, koper włoski.

ziołowa kuracja trądziku

Zioła na skórę suchą i wrażliwą

Sięgając po zioła na skórę suchą i wrażliwą należy wybrać te, które pomagają głęboko i długotrwale nawilżyć skórę. Pomogą w tym również napary ziołowe do picia, które nawilżą skórę od wewnątrz. Bardzo dobre zioła na skórę suchą i wrażliwą to te, które pomagają leczyć stany zapalne i drobne pęknięcia w skórze. W tym przypadku warto wybrać między innymi zioła zawierające śluzy oraz działające zmiękczająco.  

Aloes głęboko nawilża i odżywia skórę. Wnikając w jej głębsze warstwy zapobiega szybkiej utracie wody. Ponadto aloes łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry. Wspiera skórę tworząc na jej powierzchni warstwę ochronną. Delikatnie złuszcza pomagając pozbyć się martwych komórek naskórka. Aloes przynosi również ulgę po nadmiernym opalaniu.

Nagietek nawilża i zmiękcza skórę, co zapobiega jej pękaniu i łuszczeniu. Działa kojąco na drobne rany i skaleczenia, skutecznie przyspiesza regenerację skóry. Nagietek przynosi ukojenie skórze narażonej na działanie czynników atmosferycznych lub detergentów. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

nagietek nawilża i zmiękcza naskórek

Lipa zawiera śluzy dzięki czemu działa osłaniająco i nawilżająco. Pomaga zmiękczyć, wygładzić i uelastycznić skórę suchą i wrażliwą. Ponadto lipa działa przeciwzapalnie i pomaga leczyć podrażnienia przynosząc ukojenie i zmniejszając zaczerwienienia skóry. Stosowanie lipy ogranicza uporczywe swędzenie i łuszczenie skóry. 

Prawoślaz dzięki zawartym śluzom głęboko nawilża skórę co zmniejsza jej szorstkość i pękanie naskórka. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza leczenie i regenerację skóry dzięki czemu staje się ona miękka i wygładzona. Przynosi ukojenie skórze wrażliwej usuwając podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie skóry. Chroni skórę działając osłonowo. 

Ogórecznik a dokładniej olej z jego nasion pomaga w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i popękanej. Przywracając odpowiednie nawilżenie skóry ogórecznik pomaga ją zmiękczyć i wygładzić. Usuwa uczucie nadmiernego ściągnięcia skóry przynosząc ukojenie. Właściwości ogórecznika zapobiegają szybkiej utracie wody i tworzą na skórze barierę ochronną.

Inne zioła na skórę suchą i wrażliwą: babka lancetowata, podbiał, siemię lniane, kozieradka, czerwona koniczyna, melisa, rumianek.

zioła na skórę przesuszoną i wrażliwą

Zioła na skórę naczynkową

Zioła na skórę naczynkową powinny przede wszystkim wzmacniać i uelastyczniać zarówno naczynia krwionośne, jak i skórę. Ważne jest też, żeby zioła pomagające w pielęgnacji skóry naczynkowej miały właściwości regenerujące i rozjaśniające. Ziołowa pielęgnacja skóry naczynkowej powinna przyspieszać usuwanie obrzęków i stanów zapalnych.

Arnika uelastycznia naczynia krwionośne co zapobiega ich pękaniu i sprawdza się w przypadku cery naczynkowej. Arnikę wykorzystuje się w leczeniu siniaków i stłuczeń, ponieważ wykazuje właściwości regenerujące. Ponadto arnika działając przeciwzapalnie pomaga też pozbyć się obrzęków i łagodzi ból.

Bratek polny zawiera witaminę C i rutynę, dzięki którym wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich kruchości. Ponadto bratek polny poprawia krążenie i zmniejsza krzepliwość krwi. Działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie przynosi ukojenie i zmniejsza opuchliznę. Bratek polny jest wykorzystywany również do leczenia żylaków.

zioła na skórę z pękającymi naczynkami

Kasztanowiec uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Dzięki poprawie krążenia zapobiega zakrzepom, pajączkom i żylakom. Ponadto kasztanowiec pogrubia skórę i wzmacnia jej warstwę ochronną. Łagodzi opuchliznę i zmęczenie zwłaszcza nóg. Pomaga leczyć wybroczyny, siniaki i stłuczenia spowodowane urazem.

Miłorząb japoński poprawia mikrokrążenie w skórze, zapobiegając powstawaniu pajączków. Uelastycznia też naczynia krwionośne zapobiegając ich pękaniu. Nawilża i wzmacnia skórę chroniąc ją przed urazami, które mogą powodować wybroczyny i siniaki. Dodatkowo miłorząb japoński zapobiega zakrzepom i obrzękom.

Ogórecznik wzmacnia naczynka krwionośne zapobiegając powstawaniu nieestetycznych pajączków na skórze. Ponadto olej z ogórecznika działa przeciwzapalnie, zmniejszając zaczerwienienia i przywracając zdrowy kolor skóry. Właściwości ogórecznika wykorzystywane są też do leczenia trądziku różowatego. 

Inne zioła na skórę naczynkową: nagietek, mniszek lekarski, bez czarny, skrzyp polny, pietruszka, kocanka. 

Ziołowa pielęgnacja skóry dojrzałej

Zioła dla skóry dojrzałej powinny być bogate w antyoksydanty spowalniające starzenie organizmu. Ważne jest również ziołowe wsparcie skóry zapewniające szybszą odnowę komórek oraz wzmacnianie włókien kolagenowych, co zapewnia wygładzenie zmarszczek i jędrność skóry. Warto sięgać też po te zioła na skórę dojrzałą, które pomagają zmniejszyć przebarwienia i obrzęki, dodając twarzy młodzieńczego blasku. 

Szałwia dzięki działaniu antyoksydacyjnemu zapobiega starzeniu się organizmu i opóźnia powstawanie zmarszczek. Właściwości szałwii sprawiają, że skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna. Składniki mineralne znajdujące się w szałwii regenerują i odbudowują komórki skóry i całego organizmu.

Czerwona koniczyna polecana jest kobietom w okresie menopauzy. Regulując gospodarkę hormonalną korzystnie wpływa też na stan skóry dojrzałej. Opóźnia procesy starzenia skóry, poprawia jej sprężystość i wygładza zmarszczki. Ponadto pomaga likwidować przebarwienia, które często pojawiają się na skórze dojrzałej.

przeciwzmarszczkowe zioła na skórę

Rozmaryn poprawia mikrokrążenie skóry, co korzystnie wpływa na jej ujędrnienie i sprężystość. Przeciwutleniacze opóźniają starzenie się skóry, działając przeciwzmarszczkowo. Rozmaryn dodaje blasku spojrzeniu, niwelując cienie i opuchliznę oczu, a to również sprawia, że twarz wygląda młodziej.

Aloes wykazuje silne działanie regenerujące i stymulujące odnowę skóry. Korzystnie wpływa na jej ujędrnienie i wygładzenie. Wzmacnia włókna kolagenowe, poprawiając sprężystość skóry. Poprawiając mikrokrążenie odżywia zmęczoną i poszarzałą skórę, dodając jej blasku. Aloes pomaga też usuwać opuchliznę twarzy i powiek.

Koper włoski ujędrnia i uelastycznia skórę skutecznie ją odmładzając. Dużą zaletą kopru włoskiego jest jego delikatne rozjaśniające działanie. Dzięki temu skóra jest promienna i wygląda młodziej. Koper włoski pomaga też usuwać sińce i worki pod oczami, co sprawia, że twarz wygląda na wypoczętą i młodszą.

Inne zioła na skórę dojrzałą lipa, babka lancetowata, łopian, pietruszka, krwawnik, kasztanowiec, rumianek, zielona herbata, skrzyp polny, miłorząb japoński.

przeciwzmarszczkowe działanie ziół

Zioła na skórę z rozstępami i cellulitem

Zioła na skórę z cellulitem powinny działać oczyszczająco na organizm, wypłukując toksyny i zbędne składniki. Ważne jest też, żeby zioła na skórę z cellulitem poprawiały krążenie krwi i limfy. W przypadku rozstępów najlepiej sprawdzą się zioła na skórę, które zapewnią jej elastyczność i wytrzymałość oraz przyspieszą regenerację tkanek.

Pokrzywa pomaga oczyścić organizm z toksyn i zbędnych składników przemiany materii przyspieszając metabolizm, co zapobiega powstawaniu cellulitu. Moczopędne działanie pokrzywy pomaga też na cellulit wodny. Pokrzywa delikatnie rozjaśnia skórę i przyspiesza regenerację tkanek, co jest pomocne w przypadku rozstępów.

Lawenda poprawia krążenie krwi oraz wpływa na właściwy przepływ limfy, dzięki temu pomaga pozbyć się cellulitu. Olejek lawendowy wzmacnia i uelastycznia włókna kolagenowe co zapobiega powstawaniu rozstępów. Dodatkowo olejek lawendowy pomaga rozjaśnić nowo powstałe ciemne rozstępy, co zmniejsza ich widoczność.

jakie zioła na rozstępy i cellulit

Mięta dzięki zawartości mentolu chłodzi skórę i poprawia jej ukrwienie. Wpływa to na ujędrnienie skóry i pomaga pozbyć się cellulitu. Olejek miętowy rozjaśnia skórę, pomagając pozbyć się przebarwień i nie zabliźnionych ciemnych rozstępów. Dodatkowo olejek miętowy działa nawilżająco i uelastyczniając skórę zapobiega powstawaniu rozstępów.

Miłorząb japoński poprawia krążenie krwi co odżywia tkanki i przyspiesza usuwanie złogów tłuszczu w skórze z cellulitem. Miłorząb japoński korzystnie wpływa też na poprawę produkcji kolagenu oraz wzmacnia tkanki łączne co pomaga ujędrnić i wygładzić skórę. Ponadto nawilżając i uelastyczniając skórę zapobiega rozstępom.

Skrzyp polny jest bogaty w krzem, który wzmacnia wytrzymałość skóry i wpływa na odbudowę tkanek. Skrzyp polny utrzymuje odpowiedni poziom kolagenu w skórze, zapewniając jej sprężystość i elastyczność, co zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. Moczopędne i oczyszczające działanie skrzypu polnego zapobiega powstawaniu cellulitu.

Inne zioła na skórę z rozstępami i cellulitem: pietruszka, mniszek lekarski, rozmaryn, dziurawiec, aloes, przywrotnik, rumianek.

jakie zioła na rozstępy i cellulit

Wiosenny spacer po zioła na skórę 

Tak się złożyło, że zioła na skórę opisuję wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia i my też chcemy się zregenerować i przygotować na cieplejsze dni. Wiemy, że nie będziemy już ukrywać twarzy za szalikami i coraz częściej będziemy odsłaniać ciało ubierając krótkie rękawki czy spodenki. Problemy skórne, które do tej pory bardzo nam nie przeszkadzały, teraz mogą pozbawić nas pewności siebie. 

Dlatego chociaż, to może trochę za późno na wiosenną poprawę kondycji skóry, przygotujmy się na lato. Wykorzystajmy czas, że właśnie teraz można zbierać wiele ziół i wybierzmy się na spacer np. po mniszek lekarski, babkę lancetowatą, pokrzywę lub bratek polny. Taki spacer będzie również miłą przyjemnością i poprawi naszą kondycję.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.