dając cząstkę siebie otrzymasz prezent
Przy kawie

Podaruj cząstkę siebie, a poczujesz, że otrzymujesz prezent

W okresie Świąt chętniej dajemy cząstkę siebie

Magia Świąt Bożego Narodzenia oraz nowy start w Nowy Rok to czas, kiedy obdarowujemy się nawzajem i robimy postanowienia. W tym czasie nasze serca niosą miłość i dobroć wobec ludzi, zwierząt i całego Świata. Wszystkim chcemy podarować cząstkę siebie. Często obiecujemy sobie, że pozostaniemy tacy na zawsze lub chociaż w nadchodzącym roku. “Plany, cele i postanowienia – jak planować i realizować”. Lubimy dawać, bo dając coś od siebie czujemy taką samą przyjemność jak wtedy gdy sami dostajemy prezent. Wiele fundacji i różnych instytucji wie o tej naszej otwartości i próbuje wykorzystać ten czas jak najlepiej. Niestety dochodzi do tego przykra świadomość, że ten stan otwartości serc większości z nas nie będzie trwał zbyt długo. 

Mija czas magicznych dni, wracamy do codzienności i często gubimy w niej naszą serdeczność. W zgiełku codziennych spraw nie chce nam się pamiętać o innych. Często też wystarczy iskra, byśmy obrazili się na cały Świat. Na szczęście ten foch potrafi również w jednej chwili minąć, zwłaszcza gdy przytrafi nam się coś miłego. Wtedy znowu chcemy wszystkich przytulić i coś im ofiarować. Podarunkiem może być nawet drobna fizyczna rzecz, np. batonik, ale także wiele rzeczy niematerialnych, które posiada każdy z nas. Dzieląc się nimi możemy podarować cząstkę siebie. Daje nam to też możliwość poczucia satysfakcji i zadowolenia z samych siebie. Często uczucie to jest podobne do tego, kiedy sami dostajemy prezent. Dlatego pomimo trudów dnia codziennego czasem lubimy uszczęśliwiać innych nawet kosztem siebie, bo to sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

dając coś od siebie czujemy satysfakcję

Przygotujmy i zapakujmy prezent dla konkretnej osoby

Mogłoby się wydawać, że najłatwiej obdarować kogoś dając mu prezent, ale najcenniejszy będzie taki prezent do którego dodamy cząstkę siebie. Jeśli decydujemy się na kupne prezenty postarajmy się poszukać czegoś osobistego, wręcz personalizowanego dla danej osoby. To udaje się tylko wtedy, kiedy chociaż trochę znamy osobę, którą chcemy obdarować. Np. wiemy, że uwielbia żelki, a nie znosi białej czekolady, dopasujmy prezent do niej. Nie maluje się, nie kupujmy kosmetyków, itp. Takie nietrafione prezenty, kiedy chociaż trochę wiemy na temat danej osoby, mogą nie tylko rozczarować, ale nawet obrazić obdarowaną osobę. Świadczą o tym, że są zrobione niedbale, może na ostatnią chwilę, a może nawet pozbywamy się własnych nietrafionych prezentów.

Kupując prezent dla innej osoby, największą przyjemność możemy sprawić właśnie tym, że trochę pomyślimy o tej osobie i trochę bardziej poszukamy odpowiedniego podarunku. Na pewno sprawimy jej radość organizując jakąś miłą niespodziankę. W ten sposób dajemy cząstkę siebie i nie idziemy na łatwiznę. 

Bardzo kluczowe jest również zapakowanie prezentu. Najgorsze co możemy zrobić, to dać go w reklamówce, w którą zapakowaliśmy go w sklepie z wrzuconym do środka paragonem. Jaki dostałam taki prezent w dniu ślubu, kupiony w ten sam dzień i na godzinę przed ślubem. O cenie i innych faktach dowiedziałam się z paragonu. Nie było to miłe, chociaż może powinnam cieszyć się z faktu, że w ogóle dostałam prezent. Samodzielne zapakowanie prezentu zdecydowanie podnosi jego wartość. Jeśli kupimy niewielką i niedrogą rzecz, ale poświęcimy czas na zapakowanie prezentu, dajemy cząstkę siebie i okazujemy szacunek obdarowanej osobie. Nawet jeśli nie uda nam się idealnie zapakować prezentu, to będzie widać, że zrobiliśmy to własnoręcznie i szczerze. Taki gesty często znaczą więcej niż sam prezent. “Prezent i gratulacje dla przyszłych rodziców”.

Dzieląc się umiejętnościami, darujemy cząstkę siebie

Jeszcze większość wartość mają własnoręcznie wykonane prezenty. Taki prezent wymaga nie tylko umiejętności, ale także naszego czasu i zaangażowania. Również w taki sposób możemy dać cząstkę siebie i stworzyć coś indywidualnego. Osoba obdarowana takim prezentem, nawet jeśli nie będzie on idealny, na pewno doceni nasz wysiłek. “Upominek z okazji przejścia na emeryturę dla niezłej babki”. 

Umiejętności możemy też przekazać innym niekoniecznie wykonując dla nich prezenty. Może potrafimy szyć na maszynie i chętnie skrócimy komuś spodnie, może znamy się na elektronice i podszkolimy kogoś, a może po prostu załatwimy z kimś sprawę w urzędzie. Może zdarzyć się tak, że wymienimy się z kimś talentem i umiejętnościami. Ja umiem to, a ty to, dajmy cząstkę siebie, sobie nawzajem i poczujmy obopólną satysfakcję.

Umiejętności często idą w parze z troską o inną osobę, zwierzę lub przyrodę. Mając możliwość zrobienia lub naprawienia czegoś, robimy to z troski. Chcemy, żeby komuś żyło się łatwiej i lepiej. Dlatego np. pomagamy w remoncie lub robimy sweter na drutach, a ptakom budujemy karmnik.

Cząstkę siebie przekażemy troską i chęcią niesienia pomocy 

Jeśli chcemy okazać troskę i wyciągnąć pomocną dłoń nie musimy posiadać żadnych umiejętności. Wystarczy chęć niesienia pomocy, empatia, współczucie i poświęcony czas. Te wszystkie cechy na pewno posiada każdy z nas, tylko nie każdy chce je odnaleźć w sobie, by w ten sposób podarować cząstkę siebie.

Musimy pamiętać, że okazując troskę i niosąc pomoc nie możemy być zbyt nachalni, by dana osoba nie czuła się gorsza i niezaradna. Czasem trudno wyczuć tą cienką granicę i wiele osób w obawie przed okazaniem nadmiernej troski woli nic nie robić. Osoba, która wymaga troski i pomocy z pewnością doceni każdy nasz gest, nawet gdybyśmy mieli tylko być obok i spędzić ten czas w ciszy. Najlepiej jednak byłoby, gdyby nasza troska i chęć pomocy dała widoczne efekty i poprawiła nastrój, a nawet życie danej osoby. 

Troskę możemy okazać współczuciem i empatią, a także gestami. Może to być zaparzenie herbaty, okrycie kocem, czy umycie włosów. Bardzo cennym gestem potrzebnym każdemu, nawet gdy o tym nie wspomina jest dotyk. Dlatego ważne jest trzymanie za rękę, głaskanie, poklepanie po plecach lub troskliwe przytulenie. “Potrzeba przytulania – dobroczynna moc dotyku”. 

pomocną dłonią dajemy cząstkę siebie

Czas to najcenniejsze co możemy podarować

Czas to najcenniejszy prezent jaki możemy ofiarować odbierając go sobie samemu. Czasu nie możemy kupić, ale możemy go lepiej zorganizować. “Więcej czasu na co dzień, czyli jak być bardziej efektywnym”. Prawie zawsze kiedy chcemy ofiarować cząstkę siebie, musimy ofiarować też odrobinę czasu. Czas na kupienie lub wykonanie prezentu oraz odpowiednie jego zapakowanie. Wysłuchanie drugiej osoby, rozmowa, troska i wspólne przebywanie też wymagają naszego czasu. Taki czas zwłaszcza dla osób samotnych bywa najlepszym prezentem. “Nie mam czasu, ale przecież inni nie mają go więcej”.

Niekiedy wydaje nam się, że rzeczywisty czas poświęcony innej osobie nie jest adekwatny do tego co chcemy osiągnąć. Np. długo szykujemy prezent lub niespodziankę, a osoba obdarowana będzie się cieszyła tylko chwilę. Wtedy wydaje nam się, że może nie warto, że lepiej nie tracić cennego dla nas czasu. Pamiętajmy jednak, że chociaż sam moment radości z otrzymanego prezentu będzie krótki, to takie chwile zapadają na bardzo długo w sercach i myślach obdarowanych osób. Tak obdarowana osoba przez długi czas będzie nam wdzięczna i być może często będzie wracała we wspomnieniach do tego momentu, pamiętając co dla niej zrobiliśmy. A każde takie wspomnienie będzie poprawiało jej nastrój, więc chyba warto. 

czas to najcenniejszy prezent

Dając cząstkę siebie dbamy o swoje samopoczucie

Jeśli mamy coś co możemy podarować innym, nie zatrzymujmy tego tylko dla siebie. Nie oczekujmy też na odwzajemnienie. Miejmy jednak na uwadze, że czasem nasze darowanie cząstki siebie może być dla kogoś kłopotliwe. Dlatego musimy umieć wyczuć umiar, byśmy nie byli zbyt nachalni, bo wtedy będziemy dbali tylko o własne poczucie przyjemności z wykonania dobrego uczynku.

Niektóre osoby darują cząstkę siebie z powodów egoistycznych, robią to tylko po to, żeby się dowartościować. Jeśli jednak to uczucie ma korzystnie wpłynąć na psychikę osoby obdarowującej, to też warto jej na to pozwolić. Czasem nawet przyjmując coś od kogoś, dajemy mu cząstkę siebie i sprawiamy, że czuje się potrzebny. 

Obdarowywanie to dbanie o innych, ale także o siebie. Dając cząstkę siebie poprawiamy sobie humor, mamy poczucie bycia potrzebnym i często robimy to tylko dla tych doznań. Nawet jeśli nie zależy nam na tych zaletach dawania, to chociaż spróbujmy nieść miłość i dobroć, nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na bycie lepszymi ludźmi i serdeczność nas stać i nic nas to nie kosztuje.

Ana

Może zechcesz komuś polecić...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *