Kakao – zdrowe poprawianie humoru i koncentracji
Pochodzenie i wykorzystanie ziaren kakaowca
Jestem bardzo szczęśliwa, że kakao, jeden z moich ulubionych produktów, bez których nie mogłabym żyć, jest takie zdrowe. Swoimi właściwościami korzystnie wpływa na cały nasz organizm, poprawiając jego funkcjonowanie. Dla mnie kakao, to też najlepszy sposób na poprawienie humoru i koncentracji. Kiedy wiem, że nie będę mogła sięgnąć po ukochaną kawę, a będę potrzebowała trochę się ożywić i poprawić koncentrację wystarczy, że sięgnę do torebki po kilka kostek czekolady. Oczywiście, żeby kakao było nadal zdrowe, musi to być prawdziwa, najlepiej gorzka czekolada.
Kakao, które znamy to zmielone ziarna kakaowca, drzewa które rośnie w wybranych rejonach świata, a dokładniej w Ameryce Środkowej i Południowej. Najbardziej popularne kakao pochodzi z Ghany. Sproszkowane ziarna kakaowca stanowią bazę do wyrobów cukierniczych, ale są też wykorzystywane w kosmetyce. Ten pięknie i aromatycznie pachnący, bardzo ciemny i gorzki proszek możemy wykorzystywać na różne sposoby, np. do wypieków. Oczywiście sproszkowane kakao możemy też zalać ciepłym mlekiem, osłodzić miodem i wypić ze smakiem poprawiając humor, koncentrację i zdrowie.
Zdrowotne właściwości kakao
Kakao zawiera bardzo dużą ilość antyoksydantów, które chronią nas przed wolnymi rodnikami i zapobiegają wielu chorobom, między innymi nowotworowym. Ponadto w ziarnach kakaowca znajdziemy wiele cennych składników mineralnych: magnez, wapń, żelazo, chrom, cynk, miedź, fosfor i potas. W skład kakao wchodzą również witaminy E, K, B6 i kwas foliowy.
Surowe kakao w pierwotnej formie jest zdrowe i dopiero dodatki np. cukier i tłuszcz sprawiają, że czekoladowe słodycze uznawane są za niezdrowe produkty. Ważna jest też sama jakość kakao, a najlepsze jest to najmniej przetworzone, pozbawione barwników, aromatów i innych ulepszaczy. Kakao granulowane typu instant, często z dodatkami smakowymi, to już nie to zdrowe kakao, którym było na początku procesu produkcji. Warto więc już podczas zakupów zwracać uwagę na jego skład i pamiętać, że zdrowe kakao to jak najmniej przetworzony i jak najciemniejszy proszek. Powinniśmy też wiedzieć, że w sklepach dostępne jest kakao pełnotłuste albo odtłuszczone.
Niestety ziarna kakaowca poddawane wielu procesom, tracą swoje zdrowotne właściwości. Najwięcej właściwości zachowują surowe ziarna poddane jedynie suszeniu i coraz częściej można spotkać je na sklepowych półkach. Możemy więc sięgnąć po całe ziarna kakaowca i samodzielnie je zmielić. Chociaż kakaowy proszek, który kupujemy w sklepach pochodzi z ziaren poddanych wysokiej temperaturze, przez co tracą one część składników odżywczych, to i tak warto po niego sięgać. Nieprzetworzone kakao jest bardzo zdrowe i pomaga usprawnić działanie wielu naszych narządów.
Zdrowe kakao na poprawę humoru i koncentracji
W ziarnach kakaowca znajduje się niewielka ilość kofeiny oraz teobromina, dzięki którym po spożyciu kakao, jesteśmy lekko pobudzeni. Pomimo tego działania, kakao polecane jest jako napój pomagający w zasypianiu. Jest to zasługa serotoniny, która relaksuje, a w nocy zamieniona na melatoninę zapewnia spokojny sen. Podniesiony po spożyciu kakao poziom serotoniny w mózgu poprawia nam humor, dlatego tak lubimy sięgać po czekoladę.
Kakao poprawiając ukrwienie mózgu ożywia i dodaje energii do działania. Ma to znaczący wpływ na poprawę koncentracji i usprawnia procesy myślowe oraz poprawia pamięć. Zastrzyk energii i poprawa samopoczucia sprawiają, że pełni zapału i humoru chcemy realizować swoje cele i to nawet wtedy, kiedy nie mieliśmy na nic ochoty. Odpowiedzialne za to są właściwości ziaren kakaowca, które usuwają uczucie zmęczenia. Zdrowe kakao poleca się osobom przemęczonym, bo skutecznie pomaga im zregenerować siły.
Kakao sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani, a ten stan potrafi utrzymać się dość długo. Kakao polecane jest w stresujących sytuacjach i w stanach obniżonego nastroju. Pomaga się uspokoić i wyciszyć, co jest zasługą dużej ilości magnezu, w które bogate jest kakao.
Spożycie kakao uwalnia endorfiny odpowiedzialne za gospodarkę hormonalną i dobre samopoczucie. Dlatego kakao uważa się za naturalny afrodyzjak, korzystnie wpływający na popęd seksualny. Endorfiny sprawiają, że czulej patrzymy na obiekt naszych westchnień. Podnoszą również poziom podniecenia i pożądania.
Zdrowe kakao wspiera cały organizm
Pobudzające działanie kakao poprawia pracę serca, przyspieszając jego rytm. Ziarna kakaowca wpływają korzystnie na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo kakao reguluje poziom cholesterolu, obniżając ten zły, a podwyższając dobry. Przeciwzakrzepowe działanie kakaowca, chroni układ krążenia i pomaga zapobiegać udarom oraz zmniejsza ryzyko zawału serca. Uelastycznia i rozszerza żyły zapobiegając miażdżycy. Kakao zmniejsza też ryzyko zachorowania na cukrzycę, ponieważ pomaga regulować poziom glukozy we krwi.
Zdrowe kakao wpływa korzystnie też na inne nasze organy. Między innymi wspiera pracę nerek i dróg moczowych, zapobiegając tworzeniu się w nich złogów doprowadzających do kamicy. Kakao poleca się też osobom chorującym na astmę, ponieważ posiada właściwości hamujące odruchy kaszlu.
Magnez i potas zawarte w kakao wzmacniają mięśnie i zapobiegają bolesnym skurczom. Natomiast wapń skutecznie poprawia stan kości. Kakao korzystnie wpływa też na trawienie i poprawia apetyt. Wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz podnosi poziom odporności organizmu, chroniąc przed różnymi infekcjami.
Masło kakaowe w kosmetykach
Cenne właściwości kakao wykorzystuje się również w produktach kosmetycznych. Najbardziej cenione są przeciwutleniacze, które pomagają zachować młody i zdrowy wygląd skóry. Duże znaczenie ma tu ochrona przed wolnymi rodnikami, co korzystnie spowalnia proces starzenia organizmu, nie tylko skóry. Dodatkowo kakao zawiera witaminę E, nazywaną witaminą młodości. Dlatego często ziarna kakaowca są dodatkiem do kremów przeciwzmarszczkowych, które wygładzają i uelastyczniają skórę.
Kofeina z kakao wpływa korzystnie na ukrwienie skóry co działa oczyszczająco, wyszczuplająco i ujędrniająco. Wykorzystywane jest to w produktach ujędrniających i pomagających pozbyć się cellulitu np. w balsamach i peelingach. Masło kakaowe dodawane do kosmetyków nawilża, natłuszcza i zmiękcza skórę, dlatego dodawane jest między innymi do balsamów po opalaniu. Jego działanie regeneruje skórę suchą i odwodnioną dodając jej blasku. Regeneracyjne i wygładzające właściwości masła kakaowego wykorzystuje się też w preparatach redukujących rozstępy.
Kosmetyki z dodatkiem kakao mają piękny czekoladowy zapach, który dodatkowo odpręża i koi zmysły. Dlatego używanie kosmetyków z masłem kakaowym oprócz dobroczynnego wpływu na skórę, jest czystą przyjemnością poprawiającą humor.
Słodkie kakao w produktach czekoladowych
Sproszkowane kakao stanowi bazę do wyrobów cukierniczych. Najbardziej popularna z nich to oczywiście czekolada, która może być samodzielną tabliczką lub polewą do innych produktów, np. ciastek i batonów. Kakao to również składnik popularnych kremów i napojów o smaku czekoladowym.
Surowe kakao jest gorzkie i nie kojarzy się ze słodyczami. Wykorzystywane w przemyśle cukierniczym jest dosładzane i wzbogacane o składniki korzystnie wpływające na walory smakowe. Musimy jednak pamiętać, że każdy dodatek podnosi kaloryczność kakao i może zmieniać ten zdrowy produkt w pełen tłuszczu i cukru niezdrowy “rarytas”.
Uważam jednak, że nawet jeśli kakao w słodyczach nie jest już takie zdrowe, to ze względu na właściwości poprawiające humor, których na szczęście nie traci, warto czasem sięgnąć po niekoniecznie gorzką, zdrową czekoladę. Przecież nasze dobre samopoczucie też jest bardzo ważne.
Zdrowe kakao wykorzystywane w domu
Jeśli jednak nie chcemy sięgać po niezdrowe słodycze z dodatkiem kakao, możemy robić swoje własne. Przy okazji polecam kulki mocy z daktyli, bo właśnie owoce pomogą nam w osłodzeniu kakao. Bardzo dobrze w tym celu sprawdzą się wspomniane daktyle oraz banany, mango, gruszki i rodzynki. Możemy robić z nich kulki i batony albo sałatki owocowe posypane kakao. Czekoladowy smak kakao pasuje również do kwaśnych pomarańczy czy wiśni, ale w tym przypadku musimy użyć też jakiegoś słodkiego składnika. Kakao dobrze komponuje się z miodem lub syropem klonowym.
Kakao możemy też wykorzystywać do wypieków, ale musimy pamiętać, że wysoka temperatura pozbawi je cennych właściwości i wtedy kakao nie będzie już takie zdrowe. Ale nadal będzie pyszne i na pewno poprawi nam humor. O wysokiej temperaturze musimy też pamiętać przygotowując sobie pyszny pachnący napój kakaowy, zalewając kakao mlekiem. Zbyt zimne mleko sprawi, że kakao nie będzie chciało się łatwo rozpuścić, a zbyt gorące pozbawi kakao niektórych właściwości. Odpowiednie zatem będzie ciepłe, ale nie gorące mleko, do którego możemy dodać odrobinę miodu, nie obawiając się, że zarówno kakao jak i miód stracą właściwości w wysokiej temperaturze. W tym momencie polecę inny mój artykuł, bo miód to też zdrowa słodycz poprawiająca humor: “Miód na diecie, czyli jak zdrowo grzeszyć”.
Kto powinien uważać na kakao?
Jak widać ziarna kakaowca zasługują by gościć w naszej codziennej diecie. Muszę jednak wspomnieć, że niestety kakao ma też swoje minusy. Po pierwsze jest bardzo silnym alergenem i nie każdy może po nie sięgać, bo kakao może bardzo uczulać. Po drugie duża ilość kakao w diecie spowalnia pracę jelit, co może prowadzić do zaparć. Dodatkowo kakao może powodować nieprzyjemne uczucie zgagi. Po trzecie na ziarna kakaowca powinny uważać osoby chorujące na trądzik, bo ich spożywanie może pogłębiać zmiany zapalne skóry.
Bardzo przyjemnie pisało mi się ten wpis i czułam się bardzo zrelaksowana. Może dlatego, że pisząc dzisiejszy artykuł wspomagałam się kostkami gorzkiej czekolady, co miało poprawić moje twórcze myślenie i koncentrację. Czy zdrowe kakao mi pomogło i napisałam wartościowy artykuł, musicie ocenić sami. Ja wiem, że czekolada mi się skończyła, więc i ja z dobrym humorem kończę pisanie na dzisiaj.
Ana