Bateria umywalkowa – tu długość ma znaczenie
Odpowiednia bateria umywalkowa
Bateria umywalkowa – przedmiot codziennego użytku, z którego bardzo często korzystamy, zwłaszcza w ostatnim czasie, częściej myjąc ręce. Skoro więc, używamy jej często, chcemy, żeby spełniała nasze oczekiwania. Uważam, że dobrze wybrana bateria umywalkowa, musi nam się podobać, bo będziemy na nią często patrzeć. Musi być w odpowiedniej cenie, co też może świadczyć o jej jakości. Ale co jest dla mnie najważniejsze, bateria umywalkowa, musi być wygodna w użytkowaniu. Nie chcemy czuć się zirytowani, za każdym razem, gdy myjemy ręce czy zęby. Ważna jest też łatwość utrzymania czystości naszej baterii umywalkowej, żeby jej wygląd nie szpecił całej łazienki.
Trudne decyzje, podczas zakupu
Decyzję, jaka bateria umywalkowa, będzie najlepsza, musimy podjąć podczas jej zakupu, a najlepiej jeszcze wcześniej. Ponieważ w sklepach mamy ogromny wybór, często przytłoczeni ilością oferowanego towaru, wybieramy niewłaściwie, aby tylko mieć to już za sobą. Tym razem postaram się pokazać, na co warto zwrócić uwagę, przy zakupie odpowiedniej baterii do łazienki.
Dokonując wyboru, właściwej baterii umywalkowej, najtrudniej mamy na samym początku, czyli na etapie remontu. To wtedy musimy podjąć najwięcej ważnych decyzji. Każdy kolejny zakup baterii, będzie raczej wymuszony jej eksploatacją i wymianą na nową. Wtedy jednak, będziemy mieli zawężony wybór, bo weźmiemy pod uwagę np. montaż naszej baterii czy styl i kolorystykę łazienki. Nauczeni doświadczeniem wcześniejszego zakupu, będziemy wiedzieli też, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę, co się już sprawdziło, a co chcemy zmienić.
Najważniejszą decyzją jaką musimy podjąć na wstępie, jest montaż baterii umywalkowej w naszej łazience. To od tego zależy, jak poprowadzimy przyłącza wody, co jest ważne już na wczesnym etapie remontu. Dlatego na początek skupię się właśnie na tym i przedstawię opcje montażu baterii umywalkowej.
Ścienna bateria umywalkowa
Bateria umywalkowa ścienna, to sposób, który obecnie jest najrzadziej wybierany. Przeważnie spotkać go można w starym budownictwie, chociaż na taki montaż baterii umywalkowej, decydują się też osoby stylizujące swoje łazienki, na styl retro. Jeśli nasza bateria umywalkowa, ma być właśnie tak zamontowana, musimy to wiedzieć, już na początku remontu. Całą instalację doprowadzającą wodę, musimy ukryć w ścianie. Niestety wszelkie awarie, które mogą się nam przydarzyć w trakcie użytkowania, będą skutkować kuciem ścian i płytek. Może właśnie dlatego, tak montowana bateria umywalkowa, jest mało popularna. Częściej tego typu baterie wybieramy w przypadku wanien lub kabin prysznicowych.
Nablatowa bateria umywalkowa
Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się nablatowa bateria umywalkowa. Jak wskazuje, sama nazwa, taką baterię montuje się w blacie obok umywalki. Jej zaletą, jest to, że nie musi być montowana za umywalką. Jeśli mamy mało miejsca, wąski blat i co za tym idzie wąską umywalkę, baterię taką, możemy zamontować z boku umywalki. Tutaj dość ważne jest, żeby dana wylewka, miała odpowiednią wysokość. Zależy to głównie, od montażu umywalki. Jeśli nasza umywalka, będzie wpuszczana w blat, bateria umywalkowa może być krótsza. Natomiast jeśli umywalka, stoi na blacie i jest dość wysoka, to i nasza wylewka, musi być wysoka. Musimy pamiętać jednak, że zbyt wysoka bateria umywalkowa, może spowodować zbyt duże rozchlapywanie się wody. Ważne jest też zamontowanie baterii w odpowiedniej długości od umywalki.
Stojąca bateria umywalkowa
Najczęściej wybierana jest stojąca bateria umywalkowa, montowana w specjalnie przygotowanym otworze w umywalce. Sama mam takie, więc najwięcej mogę napisać właśnie na ich temat. Tego typu bateria, powinna być dość niska, bo wysoka, rozchlapywała by wodę. Ale najważniejsza w tego typu baterii, jest jej długość. Zbyt krótka, sprawi, że będziemy wręcz zbierać wodę z tylnej ścianki umywalki. Zbyt długa, może powodować, że woda będzie chlapać na przednią ściankę umywalki. Wtedy może zdarzać się tak, że ciągle będziemy mieli mokrą podłogę, a może i nasze ubranie. Ponieważ temat ten jest dla mnie strasznie irytujący, zatrzymam się tutaj na dłużej.
Tu długość ma znaczenie
Powinno się, dobierać odpowiednią długość wylewki, do wielkości umywalki. Im mniejsza jest nasza umywalka, tym krótsza powinna być bateria, ale wierzcie mi, to nie jest takie łatwe. Mam dwie łazienki i nie raz miałam ten problem. Spotykałam się z nim też, w domach moich znajomych czy w miejscach publicznych. Dlatego zaleca się kupowanie baterii razem z umywalką, żeby już w sklepie można było je do siebie dopasować.
Niestety wkurza mnie to, bo owszem podczas pierwszego zakupu mogę tak zrobić, ale potem wymieniając tylko baterię, nie zdemontuję umywalki, żeby dokonać właściwego zakupu baterii umywalkowej. Denerwuje mnie fakt, że nigdzie nie mogę znaleźć porad, dotyczących proporcji np. podawanych w centymetrach, które ułatwiłyby zakup. A tutaj naprawdę, długość ma znaczenie.
Kolejna sprawa, która mnie irytuje, to kąt pod jakim będzie leciała woda z danej baterii umywalkowej. Zdarzało mi się kupić, zdawałoby się odpowiedniej długości baterię, która gwarantowała mi, że podczas mycia rąk, nie będę paznokciami skrobać po umywalce. Po czym okazywało się, że kąt strumienia wody, jest tak duży, że mogę tylko odkręcić wodę przy małym ciśnieniu, większe powodowało, że woda leciała za umywalkę. Uważam, że przy każdej baterii, powinno być zdjęcie, pokazujące kąt nachylenia wody, przy całkowitym jej odkręceniu. Ja mam dość dużą wyobraźnię, ale jakoś tego w sklepie nie potrafię sobie wyobrazić.
Wylewka stała czy ruchoma?
Jeśli już wiemy, jaki rodzaj montażu wybraliśmy, możemy przejść do kolejnych decyzji, żeby zakupiona bateria umywalkowa, spełniała nasze warunki. Pierwsza z nich, to rodzaj wylewki. Chodzi o to, czy ma być stała czy ruchoma. Stała wylewka, sprawi, że woda zawsze będzie leciała w to samo miejsce umywalki. Ruchoma wylewka, pozwoli nam, na manewrowanie strumieniem wody. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza, przy dłuższych wylewkach. Długa bateria umywalkowa, może utrudniać mycie twarzy czy zębów, kiedy będziemy chcieli pochylić się nad umywalką. W takim przypadku, wylewkę baterii, możemy przesunąć w dowolny bok umywalki. Pomocne, to też będzie w przypadku, gdy chcemy np. nabrać wody do miski. Wyciągając miskę, pełną wody, nie będziemy zahaczać o wylewkę.
Wybór kurków w baterii umywalkowej
Następny wybór, to kurki, jakie będzie miała upatrzona bateria umywalkowa. Obecnie najpopularniejsze są jednouchwytowe, pomagające łatwo ustawić zarówno temperaturę jak i ciśnienie wody. Po kilku próbach, możemy zapamiętać, jakie położenie dźwigni, daje nam pożądany strumień wody. Dla mnie ważne jest również to, że taka bateria umywalkowa, może być “odkręcona” – podniesiona np. wierzchem dłoni czy nadgarstkiem. Jest to bardzo pomocne, przy brudnych rękach, które dopiero chcemy umyć.
Może jednak wolimy, żeby nasza bateria umywalkowa miała dwa kurki, do regulacji temperatury i ciśnienia wody. Ten rodzaj kurków, jest mniej popularny, chociaż wybierany coraz częściej, do łazienek w stylu retro. Do odkręcenia takich kurków, potrzebujemy palców przynajmniej jednej ręki, raczej trudno zrobić to w inny sposób. Minusem tego typu kurków, jest też czas, jaki musimy przeznaczyć na ustalenie odpowiedniej temperatury wody. Poza tym, jeśli już osiągniemy pożądaną temperaturę, każda zmiana ciśnienia wody (np. ktoś odkręci kran w kuchni), spowoduje zmianę temperatury. W dobie ekologii, ważna jest też ilość wody, która musi zlecieć, zanim uregulujemy ją właściwie.
Wspomnę jeszcze o bateriach sensorycznych, tak zwanych bezdotykowych. Dedykowane są osobom, zwracającym szczególną uwagę na higienę. Raczej rzadko można spotkać je w domach, jeśli już to głównie w kuchniach. Baterie sensoryczne, montowane są często w miejscach publicznych.
Kolejna bateria umywalkowa, na którą warto zwrócić uwagę, bo bateria termostatyczna. Pozwala ona, na utrzymywanie temperatury wody na stałym, bezpiecznym poziomie. Ważne jest to, w przypadku małych dzieci, które mogą mieć problem z odpowiednim uregulowaniem temperatury wody.
Srebrna czy kolorowa bateria umywalkowa
Następnie możemy zająć się kolorem i rodzajem materiału, z jakiego ma być wykonana, wybierana przez nas bateria umywalkowa. Najbardziej popularne są błyszczące baterie chromowane. Niektóre z nich, mają specjalną powłokę, która sprawia, że łatwo można na sucho np. palcem usunąć zbierający się na nich osad z kamienia. Oczywiście, nie możemy dopuścić do nadmiernego zabrudzenia baterii.
Chrom może być również w wersji matowej. Ja do tej pory wybierałam chromowane, błyszczące baterie umywalkowe, ale ostatnio do jednej z łazienek, zdecydowałam się na coś innego. Moja bateria umywalkowa wygląda jak z aluminium, ale na pewno jest to chrom, tylko w wersji matowej. Wybrałam ją z ciekawości oraz dlatego, że pasuje do innych elementów mojej łazienki. Muszę się przyznać, że po roku użytkowania, jestem z niej bardzo zadowolona. Mniej widać na niej osad z wody i mydła, w porównaniu z tymi błyszczącymi. Bardzo łatwo się ją czyści. Martwiłam się też, czy nie będzie widać zarysowań np. od pierścionków, ale i w tej kwestii moja bateria umywalkowa się sprawdza.
Ostatnio coraz częściej wybieramy kolorowe baterie umywalkowe, np. czarne czy złote. One również mogą występować w wersji matowej i z połyskiem. Znajdziemy też duży wybór baterii ze stali szczotkowanej, czy tych stylizowanych na miedź antyczną lub mosiądz. Nie wiem, jak takie baterie sprawdzają się w użytkowaniu, ale wyobrażam sobie, że czarna bateria umywalkowa, będzie cały czas pokryta białymi plamami od wody. Chociaż jej nie używałam i mogę się mylić. Po prostu, tutaj włącza się moja lampka rozwagi.
Ładna bateria umywalkowa
Bateria umywalkowa jest często ozdobą łazienki, to taka biżuteria, która od razu rzuca się w oczy. Dlatego chcemy, żeby była ładna i pasowała stylem do całej łazienki. To często jest pierwsze kryterium, na które zwracamy uwagę, jeśli mamy już podjęte inne ważne decyzje. Wpływ na to, że akurat taka bateria umywalkowa nam się podoba, ma głównie jej kształt. Chociaż, jak wspominałam, coraz częściej można spotkać różne kolory czy materiały, użyte do produkcji baterii. I często właśnie to sprawia, że dana bateria umywalkowa budzi nasze zainteresowanie.
Jak w przypadku pozostałych tematów, które poddałam moim “Rozważaniom”, nie będę wypowiadała się w kwestii wyglądu. Cały czas trzymam się zasady, że o gustach się nie dyskutuje. Skoro coś przeszło przez etapy projektu i produkcji, by w końcu znaleźć się w sklepie, to komuś się na pewno podobało.
Bateria umywalkowa w dobrej cenie
Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia jakości i ceny. Myślę, że są to bardzo ważne i zapewne zależne od siebie czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie baterii. Jeśli wybieramy tańszą baterię, to z reguły musimy liczyć się z tym, że jakość jej nie będzie najlepsza. Ale też nie mamy pewności, że jeśli zapłacimy więcej, to nasza bateria umywalkowa, będzie niezawodna.
W tym temacie, zwrócę też uwagę na jedną ważną dla mnie rzecz. Otóż, jeśli sami nie sprawdzimy w ulotce, czy na stronie producenta, jakie parametry ma dana bateria umywalkowa, to w sklepie się raczej tego nie dowiemy. Informacje, znajdujące się przy danym modelu, są z reguły znikome. Jeśli trafimy na kompetentnego sprzedawcę, to dowiemy się więcej. A jak nie, będziemy tylko mogli się zastanawiać, co takiego ma ta właśnie bateria umywalkowa, że jest taka droga. Skoro na oko, nie widzimy różnicy, wybierzemy tańszy model, często gorszej jakości.
Zresztą sytuacja taka, nie dotyczy tylko wyboru baterii, możemy śmiało podpiąć ją pod wiele innych produktów. Dlatego zawsze, gdy coś upatrzę w sklepie i nie goni mnie bardzo czas, staram się poszukać więcej informacji, na temat upatrzonej rzeczy. Często jednak, nie mamy czasu i musimy podjąć w sklepie szybką decyzję, licząc się z tym, że możemy jej potem żałować.
Ana